Wystawa „The Maldives Exodus Caravan Show czyli Plan Ewakuacji” w CEA Łaźnia

Już 27 czerwca w CEA Łaźnia w Nowym Porcie otwarcie wystawy “The Maldives Exodus Caravan Show czyli Plan Ewakuacji”. Wydarzeniu towarzyszyć będę koncerty, gry i warsztaty. Projekt Søren Dahlgaard zrealizowany we współpracy z innymi artystami stał się ważnym głosem w sprawie zmian klimatycznych oraz sytuacji społczeno-politycznej na Malediwach.

Kuratorem The Maldives Exodus Caravan Show jest duński artysta Søren Dahlgaard we współpracy z Eleną Gilbert i Microclima. Praca była pokazywana po raz pierwszy w 2013 r. podczas 55. Biennale Sztuki w Wenecji. W ostatnich latach odwiedziła m.in. Centrum Sztuki Te Tuhi w Nowej Zelandii, Centrum Sztuki Silent Barn w Nowym Jorku, CSW Andratx Mallorca w Hiszpanii oraz ART+CLIMATE = CHANGE 2015 w Melbourne w Australii.

W The Maledives Exodus Caravan Show biorą udział artyści z różnych krajów, m.in. Bik Van der Pol, Antti Laitinen, Christian Falsnaes, SUPERFLEX, Rirkrit Tiravanija oraz 8 artystów z Malediwów. To mobilna wystawa, której celem jest zwiększanie świadomości politycznej i ekologicznej. Projekt ten, pomysłowy w wymiarze estetycznym i edukacyjnym, składa się z niematerialnych prac, takich jak performans, instalacje wideo, gry i muzyka.

Wystawa powstała w odpowiedzi na trudną sytuację polityczną i ekologiczną Malediwów. Malediwy to łańcuch nisko położonych atoli na Oceanie Indyjskim, którym zagraża zatopienie spowodowane podnoszącym się wskutek globalnego ocieplenia poziomem mórz. Z politycznego punktu widzenia przez wiele lat Malediwy były również ofiarą dyktatorskich rządów. Krótki okres demokracji nastał tam wraz z objęciem urzędu prezydenta przez znanego działacza politycznego i klimatycznego Mohameda Nasheeda w latach 2008-2012.

MECS_Mallorca_promo_web (1)

Wszelkie debaty o zmianach klimatu muszą uwzględniać w równaniu rolę ludzi. Oznacza to przyznanie głosu wszystkim tym, którzy muszą zostać usłyszani i dopilnowanie, aby reakcje na zmiany klimatyczne (adaptacja i łagodzenie ich skutków) uwzględniały aspiracje społeczności. Zatem zmiany klimatu i demokracja to dwie ściśle powiązane ze sobą kwestie.

W 2012 r. zakończył się pierwszy demokratyczny okres na Malediwach, gdy siły sprzymierzone z poprzednimi władzami zmusiły prezydenta Nasheeda do ustąpienia z urzędu. Od tamtej pory antydemokratycznym siłom udało się przejąć różne organy państwa i uwięzić byłego prezydenta pod sfabrykowanymi zarzutami o terroryzm. Wielu innych przywódców demokratycznego ruchu zostało uwięzionych, dziennikarze regularnie otrzymują groźby, a brutalność policji stała się normą. Nasheed odgrywa kluczową rolę w wystawie: prezentowany jest jego esej dotyczący sprawiedliwości klimatycznej, a on sam występuje w filmie dokumentalnym The Island President zrealizowanym w 2011 r. przez amerykańskiego filmowca Jona Shenka.

Przyczepa kempingowa symbolizuje tak poczucie przynależności, jak i mobilność. Dla większości z nas obszar, na którym się urodziliśmy i gdzie spędziliśmy większość życia, jest naszym domem. Dla mieszkańców Malediwów (i wielu innych narodów odczuwających skutki zmian klimatu) to poczucie życia związanego ściśle ze stałym domem może jednak niedługo stać się przeszłością, gdy ich wyspy zostaną pochłonięte przez fale. Dla przyszłych uchodźców klimatycznych dom może stać się miejscem mobilnym, niezakotwiczonym w żadnym konkretnym obszarze. Musimy liczyć się z coraz bardziej realną groźbą ucieczki, exodusu – domu, który ucieleśniony jest jedynie przez dźwięki, obrazy, wspomnienia i przedmioty, a nie konkretny stały ląd.

9_fathmath nadira_artwork

The Maldives Exodus Caravan Show jest platformą dla sztuki jako narzędzia zmian środowiskowych, społecznych i politycznych, ze szczególnym naciskiem na kampanię Free Nasheed (Uwolnić Nasheeda).


The Maldives Exodus Caravan Show czyli Plan Ewakuacji
Kurator: Søren Dahlgaard
Koordynacja: Anna Szynwelska, Michalina Domoń
Miejsce: Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk – Nowy Port
Data: 27.06 – 26.07.2015

Artystyczny wkład w projekt: Viktor Bedo, Else Marie Bukdahl, Christian Falsnaes, Funko, Mark Harvey, Antti Laitinen, Harry Lee, Virginie Moerenhout, Fathmath Nadira, Amani Naseem, Mohamed Nasheed , Mariyam Omar, Tom Penney, Bik Van der Pol, Alexander Ponomarev, SUPERFLEX, Meir Tati, Rirkrit Tiravanija

Wystawę prezentowaną na co dzień w Łaźni 2 w Nowym Porcie, będzie można również zwiedzić w wybrane dni podczas wydarzeń kulturalnych odbywających się w Trójmieście, takich jak: Globaltica czy Gdynia Design Days .

Oprócz mobilnego obiektu, który stał się miejscem prezentacji prac, na projekt składa się szereg innych działań: warsztatów, gier i performansów, które autor zorganizował we współpracy z zaproszonymi artystami. Wystawie towarzyszyć będą również wydarzenia realizowane w przyczepie w przestrzeni Nowego Portu.

27.06.2015 UROCZYSTA INAUGURACJA „THE MALDIVES EXODUS CARAVAN SHOW”
Miejsce: Podwórko CSW Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk / Nowy Port


14:00 – 16:00 Mark Harvey GROUP CLIMATE │ performans

14:00 – 19:00 Gra planszowa EXODUS

14:00 – 19:00 Gra DREAMS IN THE BOTTLE (Marzenia w butelce) – Lena Mechtchanova

14:00 – 19:00 Warsztaty plastyczne dla dzieci │sklejanie modelu przyczepy z papieru

15:00 – 16:00 Gra uliczna JELLY STOMP │ prowadzenie Amani Naseem

16:00 – 17:00 Søren Dahlgaard: oprowadzenie kuratorskie po wystawie i wykład

17:00 – 18:40 THE ISLAND PRESIDENT │ projekcja filmu w przyczepie (1h18 min.)

17:00 – 19:00 Mark Harvey POLITICAL CLIMATE WRESTLE │ performans

19:00 – 19:45 1988 │ koncert

20:30 – 22:00 THE SHIPYARD │ concert


WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE OTWARCIU WYSTAWY


Jelly Stomp (Złap meduzę) – gra autorstwa Amani Naseem.

Czas trwania jednej gry: 1-2 min.

Ilość uczestników: 4

Jelly Stomp to jedna z serii zabawnych interwencji zaprojektowanych dla przestrzeni publicznej Malé – stolicy Malediwów. W kwietniu 2013 r. Amani Naseem zaprosiła dziewięciu projektantów gier do swojej ojczyzny, aby wraz z lokalnymi środowiskami twórczymi, najważniejszymi artystami, myślicielami i organizatorami wspólnie opracowali serię gier i innych doświadczeń partycypacyjnych.

Jelly Stomp to gra dla dwóch dwuosobowych drużyn. Gracze starają się zatopić meduzy przeciwników, chroniąc zarazem swoje własne. Kiedy kontrolery Playstation Move znajdą się pod wodą, połączenie Bluetooth zostaje przerwane. Jeśli meduza trzy razy znajdzie się pod wodą – ginie.

4_Mark Harvey Climate Wrestle video still


Political Climate Wrestle (Wrestling polityczno-klimatyczny) – performans Marka Harveya

Nowozelandzki artysta Mark Harvey prowokuje do burzliwej, ale konstruktywnej debaty na temat zmian klimatu, związanych z nimi decyzji politycznych, a także sytuacji na Malediwach. Uczestnicy muszą przekonać artystę do swoich poglądów siłą – w zapasach, do których ten zaprasza przypadkowych przechodniów.


Exodus – gra planszowa autorstwa Harry’ego Lee

Czas trwania jednej gry: ok. 30 min.

Uczestnicy: 1-6

Exodus to gra planszowa, łamigłówka, a zarazem ostrzeżenie. W tej 30-minutowej symulacji zmian klimatycznych na Malediwach gracze muszą reagować na wzrost poziomu morza i niszczące skutki pływów, budując falochrony, przesiedlając ludność i odpowiadając na kryzysy – a jednocześnie starając się zachować równowagę w obrębie dostępnych surowców. W Exodusie nie ma łatwych rozwiązań.


Group Climate (Klimat grupy) – performans Marka Harvey’a

Group Climate to kolaboratywny performans, w którym Mark Harvey i lokalni uczestnicy wspólnie opracują plan działań, mający zatrzymać zmiany klimatyczne na ulicach Gdańska w bezpośrednim sąsiedztwie wystawy The Maldives Exodus Caravan Show i poradzić sobie z ich skutkami. Praca opierać się będzie na procesie sterowanego konsensusu, który Harvey udoskonalił w swoich poprzednich pracach: Productive Bodies oraz Productive Promises. Group Climate obejmować też będzie fizyczne działania, mające sprawdzić siłę obietnic klimatycznych Harveya i jego grupy. Przez swoje działania artysta stawia pytanie, czy – i do jakiego stopnia – artysta jako przedmiot widowiska i pracy może się realnie zaangażować i poradzić sobie z perspektywą możliwych zmian klimatu.


Dreams in the Bottle (Marzenia w butelce) – Lena Mechtchanova.

Gra została opracowana we współpracy z Amani Naseem w ramach „Play Around Nature” – serii gier i zabaw publicznych na Malediwach w 2013 r. Butelka z marzeniami została wymyślona po to, aby zachować marzenia i pomóc w ich spełnieniu. Każdy może przyłączyć się do tej misji. Można zacząć od przeczytania wiadomości od jej twórcy.

W jaki sposób możesz wypełnić misję? Znajdź Butelkę albo poczekaj, aż to ona znajdzie ciebie. Wybierz jedno marzenie z butelki i spraw, aby się spełniło dla osoby, którą lubisz. Następnie umieść w butelce własne marzenie – nie zapomnij w nie uwierzyć!


Jeśli chcesz podzielić się swoim doświadczeniem albo interesują cię opowieści innych osób – zajrzyj na stronę internetową:
www.dreamsinthebottle.com


POKAZY W PRZYCZEPIE


“Tiny Planet”– Thomas Ingram i Maize Wallin, Australia, 2015 r.

Platforma startowa jest podzielona na dźwięki związane z czterema żywiołami środowiska: wodą, ogniem, górami i ludźmi. Uruchamiając pojedyncze dźwięki i sekwencje dźwiękowe, zwiększasz udział tych żywiołów w cyfrowej Ziemi.

President Nasheed underwater cabinet meeting Maldives 2009 copy


„The Island President”- pokaz filmu dokumentalnego


reż. Jona Shenka, 2011 r. 1:40 min.

7 LUTEGO 2012 R. MOHAMED NASHEED POD GROŹBĄ PRZEMOCY USTĄPIŁ ZE STANOWISKA PREZYDENTA W ZAMACHU STANU PRZEPROWADZONYM PRZEZ SIŁY BEZPIECZEŃSTWA LOJALNE WOBEC POPRZEDNIEGO DYKTATORA. TEN FILM OPOWIADA O PIERWSZYM ROKU JEGO RZĄDÓW.

„Prezydent Nowej Atlantydy” Jona Shenka opowiada historię prezydenta Malediwów Mohameda Nasheeda – człowieka stojącego przed większym problemem niż jakikolwiek inny światowy przywódca. Chodzi bowiem dosłownie o przetrwanie jego kraju i wszystkich jego mieszkańców. Po zaprowadzeniu na Malediwach demokracji po 30 latach despotycznych rządów, Nasheed musi zmierzyć się z jeszcze poważniejszym wyzwaniem. Ten wyspiarski kraj jest jednym z najniżej położonych państw na świecie – wzrost poziomu morza o metr zatopiłby 1200 wysp, z których składają się Malediwy, na tyle, aby stały się niezdatne do zamieszkania.

W filmie śledzimy pierwszy rok rządów Nasheeda, którego kulminacją jest jego podróż na szczyt klimatyczny w Kopenhadze w 2009 r. Dokument odsłania kulisy politycznych negocjacji, które odbywają się na tego rodzaju globalnych szczytach. Nasheed jest wyjątkowo szczery, mówiąc o swojej strategii: wzmocnienia słabej pozycji Malediwów jako malutkiego kraju, wykorzystania siły mediów i przełamania impasu przez zaapelowanie o jedność wśród wszystkich państw rozwijających się. Kiedy nadzieje na wypracowanie pisemnej deklaracji okazują się płonne, Nasheed wygłasza płomienną przemowę, dzięki której udaje się uratować zręby porozumienia. Mimo reprezentowania tak niewielkiego kraju jak Malediwy, Mohamed Nasheed stał się jednym z głównych międzynarodowych graczy domagających się radykalnych działań na rzecz zmian klimatu.


KONCERTY


1988

Pochodzący ze Szczecina muzyk, producent. Obecnie mieszka i pracuje w Trójmieście. Wraz z Robertem Piernikowskim tworzy duet SYNY. Po wydanej niedawno, świetnie przyjętej płycie „ORIENT” 88 rozpoczął pracę nad solowym albumem. To ten sam synowski znak jakości, czyli oryginalna produkcja na światowym poziomie, szczery hiphopowy brud, głębokie echo dubu i smród analogowej elektroniki, a przy tym gęsty klimat który tworzy w głowie obrazy, że nie wiesz czy to jeszcze muzyka czy już film.


THE SHIPYARD

Grupa The Shipyard powstała w 2011 roku w centrum Trójmiasta, ale szybko potem zaczęła wymykać się ku dalszym rewirom. Napędza ich zapach morza i dźwięk giętej portowej stali. Choć debiutancki album „We Will Sea” (Nasiono Records), okrzyknięty płytą roku przez wielu dziennikarzy (między innymi Piotr Stelmach z Trójki), wykazywał ciągoty ku nowej fali i post-punkowemu sznytowi, to obecnemu wcieleniu grupy najbliżej do ostrego i przebojowego gitarowego crossover. W roku 2014 ukazała się druga płyta zatytułowana „Water On Mars”, z której singiel „So Much To Win” był grany w większości polskich niekomercyjnych stacji radiowych. Jesienią 2015 ukaże się kolejna płyta zespołu, zawierająca w zdecydowanej większości utwory w języku polskim. Skład zespołu tworzą muzycy znani z formacji takich jak Made In Poland, Sound Of Pixies, Heart & Soul, Vulgar czy Kiev Office. W tej Stoczni wodowane są muzyczne torpedy na miarę dwudziestego pierwszego wieku. Ten zespół to prawdziwa koncertowa petarda, o czym można przekonać się tylko w jeden sposób – na żywo.

Wystawa „The Maldives Exodus Caravan Show” i warsztaty są realizowane w ramach projektu “Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego. Wystawa dofinansowana przez Duński Instytut Kultury.

PATRONI / PARTNERZY