Ulica Świętego Ducha na nowo – wyniki konkursu

Gdańska grupa projektowa Tabanda wygrała ogólnopolski konkurs na obiekt w przestrzeni publicznej organizowany przez Miasto Gdańsk
i Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA.

Konkurs na zagospodarowanie działki u zbiegu ulic Świętego Ducha i Przędzalniczej został ogłoszony w sierpniu. Do udziału w projekcie zaproszono dwa zespoły: Tabanda (Gdańsk) i BudCud (Kraków) oraz dwóch projektantów pracujących indywidualnie: Pawła Grobelnego (Poznań) i Michała Gdaka (Kielce). Ich zadaniem było zaprojektowanie mebla miejskiego, instalacji artystycznej lub rzeźby, które mogłyby czasowo pojawić się na niedawno zrewitalizowanej ulicy Świętego Ducha.

W jury konkursu zasiedli:

1. Krzysztof Kucharczyk / Dyrektor Instytutu Dizajnu w Kielcach

2. Jadwiga Charzyńska / Dyrektorka CSW ŁAŹNIA w Gdańsku

3. Dr hab. Jacek Dominiczak / prof. Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Pracownia Projektowania Wnętrz Miejskich

4. Prof. dr hab . Michał Stefanowski / Kierownik Katedry Projektowania, Warszawska Akademia Sztuk Pięknych

5. Jacek Sosnowski / kurator Galerii Propaganda w Warszawie

Jurorzy Eksperci:

1. Grzegorz Sulikowski / Miejski Konserwator Zabytków

2. Michał Szymański / Zastępca Dyrektora ds. Przestrzeni Publicznej, GZDiZ

3. Karina Rembiewska / Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Gdańska ds. Śródmieścia

4. Agnieszka Prusinowska / Przedstawicielka Wspólnoty Mieszkaniowej Św. Ducha 109

Jury jednogłośnie uznało projekt grupy Tabanda za najciekawszy.

tabanda1

 

Projekt został wybrany jednogłośnie i zarekomendowany do realizacji, gdyż, jako jedyny odnosi się do architektury w sposób wysublimowany i jest projektem kontekstualnym. Przywołuje on ducha miejsca i jest nowoczesną formą zwrócenia uwagi na nieistniejące założenia przedproża. Jest wartościowy ze względu na jego ażurowość, lekkość formy i delikatność. Nie dominuje w przestrzeni i nie ingeruje w zabytkową tkankę miejską. Ponadto, intryguje odbiorów, zachęca do refleksji i przybliżać będzie historię miejsca. Jest doskonałym prowodyrem do dyskursu na temat rekonstrukcji i traktowania niegdysiejszych obiektów i detali architektonicznych.
Projekt jest zgodny z sugestiami i informacjami uzyskanymi od mieszkańców podczas konsultacji, nie generuje hałasu. Nie pełni funkcji w pełni użytkowej, ale jest obiektem artystycznym. Projekt w symboliczny sposób odpowiada na pomysł mieszkańców, którzy w przyszłości widzieliby w tym miejscu odbudowane przedproże. (…)
– czytamy w uzasadnieniu.

Projekty pozostałych uczestników konkursu skupiły się na meblach miejskich – w mniejszym lub większym stopniu nawiązujących do architektury miejsca.
To jednak projekt grupy Tabanda najbardziej świadomie zdaniem jury wpisuje się w kontekst miejsca, co było ważnym kryterium konkursu.

― Projekt grupy Tabanda bardzo fajnie „rozdrapuje” temat rekonstrukcji historycznych. Na ile te rekonstrukcje muszą być wierne? Czy powinny być w formie klasycznej rekonstrukcji czy rekonstrukcji wykorzystującej nowe materiały na przykład stal czy szkło? Projekt grupy Tabanda obrysowuje przestrzeń wskazując jednocześnie na pewien problem-może to będzie początek dyskusji o tym, jak w przyszłości powinno być zrekonstruowane przedproże przy Świętego Ducha 109? – mówi Krzysztof Kucharczyk, kurator konkursu.


Nowy stary duch

Inspiracją do powstania projektu były dla członków grupa Tabanda ryciny przedstawiające kamienicę przy ul. Świętego Ducha 109. Ażurowa instalacja składa się z trzech elementów, które odnoszą się do najbardziej charakterystycznych elementów oryginalnej zabudowy: portalu wejściowego, charakterystycznych łuków oraz zdobionych schodów. Pomiędzy nimi znajdują się fragmenty konstrukcji, które sprawiają wrażenie przerwanych.
Pozostałości zabudowań stały się dla nas bazą – punktem wyjścia interwencji artystycznej, która ma na celu skupienie uwagi przechodniów i przybliżenie im historii Gdańska. Postanowiliśmy zaakcentować pozostałości budynku, podkreślić je i otoczyć pamięcią. To z nich wyrasta nasza konstrukcja. (…)
Na podstawie opracowań graficznych, zdjęć i rycin, przeprowadziliśmy analizę historycznej bryły budynku . Efektem jest linearny szkic, podkreślający charakterystyczne cechy historycznej zabudowy. Zaznaczone kolorem kształty, zostały uproszczone i przeniesione w przestrzeń w formie ażurowej instalacji. Portal wejściowy, charakterystyczny łuk oraz zdobione schody wejściowe to trzy akcenty, które mają nawiązywać do historycznej formy budynku. Planowana instalacja jest duchem dawnej architektury. Jej ażurowa forma, stonowany jasny kolor, sprawiają, że obiekt sprawia wrażenie szkicu – ducha dawnej zabudowy.
” – napisali członkowie grupy Tabanda w opisie projektu.

Co ciekawe, do tej pory grupa Tabanda tworzyła głównie minimalistyczne meble, choć z wykształcenia założyciele firmy są architektami.

tabanda2

 

― Jest nam niezwykle miło, że nasza praca została doceniona przez jury. Wszyscy jesteśmy z Gdańska! Jesteśmy bardziej niż szczęśliwi, że będziemy mogli zrealizować projekt naszego autorstwa na własnym podwórku. Wszyscy mieszkamy niedaleko działki objętej projektem, również nasze studio projektowe jest w okolicy – mówi Megi Malinowsky z grupy Tabanda.

Więcej sztuki nowoczesnej w Śródmieściu

Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA ma wieloletnie doświadczenie w działaniach w przestrzeni publicznej m.in. poprzez prowadzenie Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska. Do tej pory większość projektów była jednak realizowana na Dolnym Mieście i w okolicach. Tym razem sztuka współczesna wchodzi do Śródmieścia.

― W ramach podnoszenia jakości przestrzeni publicznej w Śródmieściu Gdańska podejmujemy się działań, których do tej pory brakowało. Bardzo mało mamy w ścisłym centrum Gdańska przykładów sztuki współczesnej, a takie elementy bardzo wzbogacają przestrzeń. Formuła konkursu pozwala wybrać najlepszą, najciekawszą pracę – mówi Karina Rembiewska, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Gdańska ds. Śródmieścia.

Konstrukcja zaprojektowana przez grupa Tabanda powstanie do końca tego roku. Nowa instalacja pojawi się na ulicy Świętego Ducha wiosną 2019 roku.

tabanda3a

 

Sylwetki uczestników konkursu

Paweł Grobelny specjalizuje się w projektach dla przestrzeni miejskich, realizowanych dla konkretnych lokalizacji, subtelnych, delikatnych, z poszanowaniem dla juz istniejących warunków otoczenia, w które zwykle się mistrzowsko wkomponowuje.

BudCud to biuro tworzace projekty w dziedzinie architektury i urbanistyki. Jego skład tworzą Mateusz Adamczyk oraz Agata Wozniczka. Wyróznia ich konceptualne podejście i oryginalny styl prezentacji projektów – poprzez kolorowe makiety i pop-artowe kolaze. Są autorami licznych realizacji w Polsce oraz za granica.

Tabanda to dobrze znana gdańska grupa projektowa, która tworzą Małgorzata Malinowska, Filip Ludka i Tomek Kempa. Ich znakiem rozpoznawczym są meble wycinane ze sklejki, ale mało kto wie, że każdy z członków tego projektu z wykształcenia jest architektem.

Michał Gdak został wybrany ze względu na idealnie pasujące do miejsca połączenie formalne dwóch kierunków. Ukończył architekturę na uczelniach w Holandii, Danii oraz na Politechnice Wrocławskiej. Studiował rzeźbę na ASP we Wrocławiu i w Walencji. Jest laureatem wielu konkursów w zakresie sztuki i architektury.

PATRONI / PARTNERZY