Sztuka Cię Szuka – program edukacyjny na sezon wiosna / lato 2013

SztukaCIĘSzuKa to interdyscyplinarne wydarzenie edukacyjno-artystyczne CSW Łaźnia realizowane w studiu warsztatowym LKW Gallery w tirze na Dolnym Mieście. Zajęcia skupiają się na transformacji tkanki miejskiej przez wprowadzenie cyklu warsztatów „Metamorfozy Miasta” po raz pierwszy w dwóch placówkach Łaźni, na terenie Dolnego Miasta i Nowego Portu.

W ramach projektu odbędą się również „Półkolonie w LKW Gallery” aktywizujące dzieci do zdobywania wiedzy o sztuce i uczestnictwa w kulturze. Projekt angażuje również osoby niewidome, w ramach działania „Zewnątrz Wewnątrz”. Projekt zakłada aktywizację lokalnych społeczności mieszkańców dzielnic Dolnego Miasta i Nowego Portu, zachęcenia ich do współpracy z instytucją Łaźni i pomiędzy nimi, oraz dokonania pozytywnej transformacji na polu edukacyjnym, architektonicznym i społeczno-kulturowym.

W ramach projektu zostaną zrealizowane 3 cykle działań:

I. Zewnątrz Wewnątrz

To warsztaty artystyczne, wykłady połączone ze zwiedzaniem aktualnych wydarzeń kulturalnych i wystaw w Gdańsku, skierowane do osób niewidomych. Dzięki współpracy z grafikiem Tomaszem Pawluczukiem, powstanie niepowtarzalny przewodnik po sztuce dla osób niewidomych. Uczestnicy przećwiczą posługiwanie się słowem pisanym i mówionym, zaś artysta zmierzy się z pismem Braille’a traktowanym jako materiał plastyczny. Marek Jakubowski, doświadczony tyflografik będzie czuwał nad funkcjonalnym projektowaniem graficznym dla osób niewidomych. Prowadzenie: Anna Kozłowska, Agnieszka Batura-Baturewicz, Bernadeta Raczkowska, Marek Jakubowski, Tomasz Pawluczuk.

LKW Gallery_fot.B.Secke

Warsztaty w LKW Gallery, fot. Basia Secke

II. Półkolonie w LKW Gallery

Półkolonie w LKW Gallery łączą w sobie serię interdyscyplinarnych działań edukacyjno-artystycznych, realizowanych w zewnętrznym studiu LKW Gallery – tirze zaklinowanym pod mostem nad rzeką na terenie dzielnicy Dolne Miasto. W okresie letnich ferii projekt zaprasza mieszkańców do aktywnego i twórczego spędzenia wolnego czasu. Warsztaty i wydarzenia artystyczne zachęcą do twórczych postaw i ożywią zaniedbaną i zagrożoną ryzykiem wykluczenia dzielnicę. W tym roku działania w LKW Gallery zostaną zrealizowane jako półkolonie. Przez dwa tygodnie uczestnicy zastanowią się nad odpowiedziami na pytanie: Gdybyś mógł, co chciałbyś zmienić/ wykreować na Dolnym Mieście?

1. Warsztaty architektoniczne Po drugiej stronie lustra

Podczas zajęć uczestnicy zagłębią się w lokalne dziedzictwo, przywołają historie związane z dzielnicą. Po przez obrazy, widoki i opowieści postarają się wykreować przestrzeń swojego życia w oryginalny i twórczy sposób, dokumentując ją na pracach plastycznych.

2. Warsztat teatralno-plastyczny Cień nad cienie

Dzięki wielopłaszczyznowej interpretacji utworu Andersena „Cień”, poprzez słowo, gest i obraz, uczestnicy zostaną zachęcani do aktywnego współdziałania z drugim człowiekiem. Dzięki zajęciom teatralno-plastycznych otworzą się na nowe formy komunikacji i na zakończenie zaprezentują swoją interpretację utworu Andersena w formie para-teatralnego spektaklu.

3. Warsztaty recyklingowe Drugie życie przedmiotów

Uczestnicy warsztatów zajmą się zagospodarowaniem najbliższej przestrzeni wokół LKW Gallery. Przy pomocy materiałów ”odzyskanych” i drewna, stworzą stoliki, lampy, krzesła, które będzie cechować prosta forma, estetyka, funkcjonalność i wygoda użytkowania. Dzięki zajęciom dzieci rozwiną kreatywne spojrzenie na problem odpadów i ich powtórnego wykorzystania.

pocopodworko-fot.B.Secke

Warsztaty recyklingowe, fot. Basia Secke

4. Warsztaty architektury krajobrazu Zobaczyć na nowo

To gra miejska, podczas której uczestnicy spotkają się ze specyfiką regionalnego krajobrazu i architekturą dzielnicy Dolnego Miasta, a dzięki logicznym zadaniom i zagadkom uaktywnią swoją wyobraźnie tworząc nowe, architektoniczne rozwiązania dla zamieszkiwanej przez nich dzielnicy.

5. Warsztat twórczości z elementami terapii śmiechem Pozytywne transformacje

Przez śmiech i zabawę, zajęcia animacyjne, akcje społeczne i festyn „Pozytywna ulica” uczestnicy postarają się nadać koloryt dzielnicy Dolne Miasto, stymulować mieszkańców do podejmowania aktywności na rzecz lokalnej społeczności oraz wzmocnić wśród niej poczucie sprawstwa.

6. Warsztaty muzyczne Posłuchaj czy coś rośnie w metalu

Podczas zajęć uczestnicy będą eksperymentowali z rzutnikiem diaskopowym, tworząc obrazy na ścianie z odbitych cieni różnych przedmiotów i roślin. Każdy obraz otrzyma również indywidualną oprawę muzyczną – w akompaniamencie gitary i prostych instrumentów wykonanych przez dzieci z plastikowych butelek, foli, patyków i metalowych obiektów.

III. Metamorfozy Miasta
To cykl warsztatów odbywający się od kwietnia do października wprowadzających fizyczne zmiany w przestrzeni miasta, angażujący lokalną społeczność w pracę nad transformacją swojej dzielnicy. W odpowiedzi na potrzeby mieszkańców, w ramach zajęć doprowadzimy do trwałych przeobrażeń tkanki miejskiej oraz pozytywnych zmian mentalnych wśród mieszkańców dzielnicy Nowy Port.

a. Sztuka Przestrzeni – cykl działań warsztatowych edukujących dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe z zakresu projektowania użytkowego, architektury miejskiej. Efektem końcowym warsztatów będą trwałe działania wpisujące się w specyfikę regionalnego krajobrazu.

Projekt PoCoPodwórko, fot. Basia Secke

Projekt PoCoPodwórko, fot. Basia Secke

1. Ogród miejski na Dolnym Mieście
Miejsce warsztatu: Dolne Miasto – wybrany wieżowiec.
Termin: 17.04, 24.04, 08.05, 18.05, 25.05, 08.06, 15.06, 13.07.2013
Uczestnicy: mieszkańcy wieżowca

Mieszkańcy Dolnego Miasta wspólnie zaprojektują „Ogród miejski”. Wykorzystają miejskie nieużytki (nieużywany taras wieżowca, zapomniana przestrzeń kwartału zabudowy) pod uprawę własnych warzyw i roślin jadalnych. Podczas trzech kolejnych spotkań uczestnicy przygotują: koncepcja ogrodu, własne skrzynki ogrodnicze na parapet lub balkon oraz finalnie: ogród na podstawie przegłosowanego projektu.

2. Warsztaty designu Szkoła z pomysłem

Miejsce warsztatu: Nowy Port – SP 55, Zespól Szkół Morskich
Termin: 03.04-22.05.2013, (zajęcia realizowane na zamówienie szkół)
Wiek: 11-16 lat
Prowadzenie: Patrycja Tkaczyk, Maria Werenik

Do projektu zostaną zaproszone szkoły, które zaaranżują przestrzenie swoich instytucji przy pomocy designerskich elementów, mających oryginalną formę wykonania i poprawiającą funkcjonalność szkół. Podczas warsztatów dzieci poznają kolejne zagadnienia związane z designem i wykonają konkretny projekt (np.: pojemnik na gumy do żucia).

3. Podwórko do zabawy

Warsztat stanie się okazją do stworzenia przestrzeni do zabawy i odpoczynku na terenie podwórka na Nowym Porcie. Podczas dwóch spotkań uczestnicy wymyślą koncepcję placu zabaw połączonego z elementami zielonymi, w tym jadalnego ogródka i z pomocą projektantów i wykonawców w dzieci urzeczywistnią swoją wizję w postaci „podwórka do zabawy”.

b. Sztuka Rozwoju – cykl warsztatów edukujących z zakresu szeroko pojętej kultury i sztuki, aktywizujący dzieci do samodzielnego myślenia oraz podejmowania twórczych aktywności.

1. Warsztaty edukacji globalnej Prawo do wody

Miejsce warsztatu: Przestrzeń miejska Nowego Portu, CEA Łaźnia 2.
Termin: 18.0, 20.06, 25.06, 27.06, 02.07, 04.07, 06.07.2013, godz. 16.30 – 19.30.
Wiek: 5 – 16 lat ( I grupa: 5-10 lat, II grupa: 11-16 lat).
Prowadzenie: Anna Maria Chojnacka, Robert Dukowski.

Poprzez cykl warsztatów uczestnicy zapoznają się ze skalą problemów wynikających z braku dostępu do wody w krajach Globalnego Południa, jak i uświadomią sobie konieczność oszczędzania i szanowania wody w wymiarze lokalnym. Podczas trzech warsztatów młodsi uczestnicy poznają bajkę „Milla i woda”, młodzież dowie się o ciekawostkach nt. globalnych zasobów wodnych poprzez metodę z „Making Discoveries”, a finałem akcji będzie „Gra miejska”. Ćwiczenia, zadania i zagadki nawiążą do istniejących obiektów i przestrzeni miejsko-portowej, co pozwoli na spojrzenie na własną dzielnicę z innej perspektywy.

2. Warsztaty z historii i teorii kina Magia Kina

W czasie cyklu pięciu warsztatów dzieci i młodzież poznają liczne zagadnienia związane z historią kina. Dowiedzą się jak powstało kino, prześledzą historię wynalazków, które doprowadziły
Do stworzenia kina. Przyjrzą się fotografii, a także pierwszym ruchomym obrazom, poznają zasadę
działania kinematografu. Po teorii przystąpią do praktyki i skonstruują zabawki optyczne jak taumatrop, zoetrop, flipbook. Na innych zajęciach przyjrzą się roli muzyki w filmie niemym, poznają sposoby udźwiękawiania filmów, dowiedzą się, kim był taper i jaką pełnił funkcję podczas seansu filmowego. Nie obca pozostanie im również historia kina grozy, gdyż podczas trzecich zajęć dogłębnie przyjrzą się tematowi, podobnie jak filmom science-fiction na kolejnych warsztatach. Finalnie przyjrzą się sztuce filmowej i warsztatowi filmowców.

Projekt PoCoPodwórko, fot. Basia Secke

Projekt PoCoPodwórko, fot. Basia Secke

Zapisy i więcej informacji o warsztatach:
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia | www.laznia.pl

tel. +48 58 305 40 50 | LKW Gallery: 503 010 213 | e-mail: basia.secke@gmail.com | office@laznia.pl

Projekt dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja Kulturalna

PATRONI / PARTNERZY