SPOTKANIE UCZESTNIKÓW IV EDYCJI MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU „GALERIA ZEWNĘTRZNA MIASTA GDAŃSKA”

25 lutego w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” odbyło się spotkanie artystów i architektów biorących udział w IV edycji Międzynarodowego Konkursu „Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska”. Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję zapoznać się z przestrzenią przeznaczoną do rewitalizacji w ramach konkursu, tj. skrzyżowaniem ulic Kamienna Grobla, Dobra i Toruńska (włączając obszar mostu i betonowe bulwary nadrzeczne).

Artyści tworząc swoje projekty będą brać pod uwagę historyczny charakter ulic oraz usytuowanie przestrzeni w punkcie przecięcia tras pieszych prowadzących z miejsc realizacji zwycięskich obiektów I, II i III edycji Konkursu oraz z Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” na średniowieczne fortyfikacje położone na granicy Dolnego Miasta. Ważnym jest, aby działanie artystyczne było „drogowskazem” do „Łaźni” oraz harmonizowało z otoczeniem.

Spotkanie służyło także konsultacjom technicznym i rozmowom m.in. z przedstawicielami Wydziału Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta w Gdańsku, Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku i zespołu biura Gdańsk 2016 – Europejska Stolica Kultury- Kandydat.

Wszyscy artyści i architekci otrzymali zestaw materiałów, które ułatwią im przygotowanie projektu dzieła sztuki wpisanego w przestrzeń Dolnego Miasta, m.in.: zestaw map, dokumentację terenu, fotografie oraz publikacje i materiały promocyjne, w których szczegółowo opisano projekt „Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska” oraz przedstawiono historię dzielnicy, a także jej problemy urbanistyczne i społeczne.

Ponadto, 26 lutego artyści wzięli udział w dyskusji panelowej „SZTUKA I PRZESTRZEŃ PUBLICZNA” – pierwszym sympozjum Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska.

Lista artystów zaproszonych do udziału w IV edycji konkursu GZMG.:

1. Bert Theis/ Luxemburg

2. Tea Makipaa/ Finlandia

3. Weronika Kiersztejn & Michał Kozik/ Polska

4. Alexandre Arrechea/ Kuba

5. Olaf Nicolai/ Niemcy

6. Marcus Miessen/ Niemcy

7. Sabina Lang & Daniel Baumann/ Szwajcaria

8. Thorsten Goldberg/ Niemcy

Do dnia 30 czerwca 2011 artyści przygotują projekty na zagospodarowanie przestrzeni objętej IV edycją konkursu. Wyboru trzech zwycięskich projektów dokona 10 lipca 2011 międzynarodowe Jury konkursu w składzie:

1. Enrico Lunghi, dyrektor Mudam Luxembourg, Musée d’Art Moderne Grand-Duc Jean, Luxemburg

2. Jacek Dominiczak, Akademia Sztuk Pięknych, Gdańsk, Polska

3. Bettina Steinbrügge, kurator Forum Expanded Berlinale, Berlin, Niemcy

4. Adam Budak, kurator Museum-Joanneum w Grazu, Austria

5. Norbert Weber, członek międzynarodowej rady ekspertów Muzeum Sztuki Współczesnej Łotwy w Rydze, Łotwa

6. Julia Draganovic, historyk sztuki, kurator, Modena, Włochy

7. Jadwiga Charzyńska, dyrektor CSW „Łaźnia” w Gdańsku, Polska

Podsumowaniem IV edycji „Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska” będzie wystawa projektów zgłoszonych do konkursu. Wernisaż połączony z wręczeniem nagród laureatom odbędzie się we wrześniu w CSW Łaźnia.

PATRONI / PARTNERZY