Spotkanie międzynarodowego zespołu edukacji kulturalnej w Gdańsku

Od 11 do 13 stycznia w CSW Łaźnia w Gdańsku odbyło się spotkanie specjalistów ds. edukacji z partnerskich instytucji kultury z Rosji i Litwy uczestniczących w międzynarodowym projekcie „Close Stranger”. Podczas pobytu w Gdańsku dzielili się swoją wiedzą z zakresu sztuki w przestrzeni publicznej i doświadczeniami m.in. z realizacji projektów “9000 km” i “The Meetings”.

W trakcie trzydniowych warsztatów uczestnicy brali udział w dyskusjach na temat procesów edukacji kulturalnej i strategii stworzenia jej nowych form odnoszących się do bieżących procesów. Zwiedzali Gdańsk i odwiedzali miejsca kojarzone ze sztuką w przestrzeni publicznej. Odwiedzili w tym celu Dolne Miasto, aby zapoznać się z pracami Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska, a następnego dnia Młode Miasto na terenie stoczni, byłą Kolonię Artystów i pracownię Agaty Nowosielskiej, polskiej artystki biorącej udział w programie rezydencyjnym projektu „Close Stanger”.

W ramach warsztatów przeprowadzono serię wykładów i prezentacji, mi.n.:
- Prezentację i podsumowanie działań w ramach projektu i wystawy „Telling the Baltic” w Kłajpedzie (Rasma Noreikyte i Valerija Lebedeva)
- Prezentacje materiałów z wystawy “9000 km” (Zinaida Shershun)
- Prezentacja materiałów z wystawy “The Meetings” (Aleksandra Tatarczuk i Zinaida Shershun).

Uczestnicy pracowali nad rozwinięciem programu edukacyjnego towarzyszącego wystawom i ewaluacji dotąd przeprowadzonych działań edukacyjnych w ramach projektu “Close Stranger”. Wystawy w ramach projektu zostaną zaprezentowane w Gdańsku w styczniu, w Kładjpedzie w kwietniu i w czerwcu w Kaliningradzie.

Instytucje partnerskie były reprezentowane przez: Aleksandrę Mrozowską (Zastępca Kierownika Działu Edukacji CSW Łaźnia), Aleksandrę Tatarczuk (kuratorkę działu edukacji CSW Łaźnia), Bogusławę Gontarz (koordynatorkę projektów edukacyjnych w CSW Łaźnia), Zinaida Shershun (Dział naukowy – the Baltic Branch of the National Centre for Contemporary Arts, Kaliningrad, Rosja), Evgenij Umansky (Kurator – Baltic Branch of the National Centre for Contemporary Arts, Kaliningrad, Rosja), Rasma Noreikytė (koordynator działań kulturalnych w Klaipėda Culture Communication Centre, Litwa) i Valerija Lebedeva (Dział promocji – Klaipėda Culture Communication Centre, Litwa).

DSC_0306_600px

5369_600

095436_n

4769_n

PATRONI / PARTNERZY