Relacja z odsłonięcia rzeźby KRYSTIANA „TRUTH” CZAPLICKIEGO i koncertów: ASIA I KOTY oraz SONIA PISZE PIOSENKI

W sobotę 19 lipca 2014 na brzegu Opływu Motławy przy Reducie Wyskok odbyło się niecodzienne wydarzenie. W ramach cyklu „Dolne Miasto Mówi” została odsłonięta rzeźba Krystiana „Truth” Czaplickiego, a Sonia pisze piosenki oraz Asia i Koty zagrały dla licznie zebranych. W przerwach między koncertami mikrofon został oddany dzieciom z Dolnego Miasta, które chętnie zaprezentowały swoje wyjątkowe interpretacje popularnych piosenek.

Ten wieczór upłynął w miłej, przyjaznej atmosferze w czarującej, zielonej przestrzeni bastionów na Dolnym Mieście. Nastąpiła integracja zarówno najmłodszych jak i starszych mieszkańców dzielnicy oraz osób przyjezdnych, artystów z Gdańska i innych miast w Polsce. Muzyka i sztuka przełamała tu wszelkie bariery. Oddaliśmy głos osobom, rzeczom, miejscom, które zwykle go nie mają.

21s_625px

Krystian „Truth” Czaplicki, artysta tworzący prace subtelne w naturalny sposób wpisujące się w otoczenie, poprzez swoją podbierako-wędkę umieszczoną w wodach opływu Motławy, nieopodal brzegu terenu bastionów, oddał pokłon mieszkańcom Dolnego Miasta, którzy spędzają tam wolny czas m.in. wędkując. Nietypowa forma rzeźby skłaniała do interpretacji, refleksji, zadawania pytań i rozmów z artystą. Niektórzy zebrani wymyślali dla niej nowe funkcje i zastosowania i dzielili się swoimi pomysłami z twórcą. Czaplicki w kilku słowach wstępu, podczas inauguracji wydarzenia, opowiedział publiczności o swoich inspiracjach i odczuciach związanych z miejscem, w którym postanowił zlokalizować rzeźbę.

06s_625px

Po prezentacji rzeźby odbyły się dwa koncerty. SONIA PISZE PIOSENKI, pierwsza z wokalistek tego wieczoru, śpiewała, grała na gitarze, nawiązała z lekkością kontakt z publiką opowiadając o gofrach, plaży i pierwszej nieszczęśliwej miłości. Oczarowała barwą głosu, bezpretensjonalnością piosenek, szczerością – na tyle, że dzieci z Dolnego Miasta ośmieliły się też zaśpiewać dla publiczności bez wcześniejszego przygotowania, i to kilka utworów. Śpiewać każdy może… a gdy robi to tak spontanicznie, czuje się przy tym wyzwolony i radosny.

28s_625px

Zaraz po dzieciach wystąpiła ASIA I KOTY, ale bez kotów – jak ktoś z tłumu słusznie zauważył. Asia z kompletnie inną estetyką brzmienia ponownie zmieniła atmosferę. Publiczność przeniosła się z dziecięcych, uroczych wygłupów w twórczość artystki introwertycznej, zamkniętej we własnym świecie, w którym jest jej po prostu dobrze, komfortowo, mimo że samotnie. Znowu zabrzmiała gitara, dołączyło pianino, powoli zapadał zmrok, zapaliły się reflektory, zrobiło się nastrojowo.

68s_625px

Po zakończeniu koncertów i kolejnym występie dzieci z Dolnego Miasta, Anna Szynwelska, kuratorka wydarzenia, podziękowała za przybycie i zaprosiła na następne wydarzenia z cyklu „Dolne Miasto na Żywo”, które odbędą się w najbliższym czasie. Dolne Miasto zabierze jeszcze głos 26 lipca, 20 i 29 sierpnia – i mamy nadzieję, że i tym razem licznie przyłączą się do nas mieszkańcy dzielnicy.

76s_625px


Więcej informacji o artystach:
krystiantruthczaplicki.blogspot.com i www.bwawarszawa.pl
www.facebook.com/asiaikoty
soniapiszepioseneki.tumblr.com

Wydarzenie zrealizowane przez CSW Łaźnia w ramach GALERII ZEWNĘTRZNEJ MIASTA GDAŃSKA Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


57s_625px

59s-625px

23s_625px

64s_625px

60s-625px

74s_625px

17s_625px

47s_625px

56s_625px

51s_625px

49s_625px

42s_625px

37s_625px

34s_625px

fot. Paweł Jóźwiak

PATRONI / PARTNERZY