Projekt SHOP w CEA Łaźnia w Nowym Porcie

Projekt SHOP to kolejne wydarzenie realizowane w ramach Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska w CEA Łaźnia w Nowym Porcie. W piątek, 25 września zapraszamy na wernisaż i wykład Iona Sørvina, twórcy kopenhaskiej grupy N55.

N55 jest kolektywem artystycznym działającym w Kopenhadze od 1994 r. Grupa postrzega sztukę jako część życia codziennego. Tworzy projekty, które następnie publikowane są w Podręcznikach (Manuals) umieszczanych na stronie internetowej www. N55.dk i w ten sposób udostępniane są na zasadzie Open Source tym, którzy chcą razem pracować, opierając się na ideach alternatywnej ekonomii i otwartego dostępu do środków produkcji. W ten sposób powstał też projekt SHOP. Jego pierwsza odsłona miała miejsce w Centre for Contemporary Arts w 2002 r. Następnie projekt był prezentowany w Nowym Jorku (USA), Iasi (Rumunia), Les Arques (Francja), Kopenhadze (Dania).

„Sąsiedzki” charakter SKLEPU opiera się na „etyce małej grupy” . Artyści twierdzą, że w obrębie małej grupy społecznej problemy można rozwiązywać w drodze komunikacji. To samo dotyczy podejmowania decyzji o wspólnym działaniu. W przypadku dużej grupy bezpośrednia komunikacja musi zostać zastąpiona głosowaniem i wprowadzeniem zasad prawnych.

1

SHOP to sklep z towarami przynoszonymi przez publiczność. Nie można ich jednak nabywać w drodze wymiany za pieniądze. Można natomiast posłużyć się nimi na miejscu, wypożyczyć, zamienić czy nawet ewentualnie zabrać. Za każdym razem organizatorzy SHOP-u decydują, jakiego rodzaju przedmioty się w nim znajdą i w jaki sposób mogą być użytkowane. W Łaźni, ze względu na jesienny sezon dojrzewania i owocowania, mogą to być przede wszystkim:


- WARZYWA
- OWOCE
- PRZETWORY
- SŁOIKI
- KSIĄŻKI KUCHARSKIE I PRZEPISY


a także:


- DROBNE SPRZĘTY DOMOWE
- MATERIAŁY PASMANTERYJNE I KRAWIECKIE
- PRZYBORY SZKOLNE
- ZABAWKI.


N55
Wystawa/Projekt SHOP
CSW Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk – Nowy Port
25.09. – 25.10.201
Wernisaż: 25 września, godz. 18.00
Kurator: dr Agnieszka Wołodźko

Po wernisażu, w sali Kinoportu o godz. 19.00 odbędzie się wykład twórcy grupy N55 – Iona Sørvina „Dzielenie się. Władza logiki a logika władzy”.

3

5

4

2

1

Wydarzenie realizowane w ramach projektu “Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego.

PATRONI / PARTNERZY