Noc Muzeów 2015 z Galerią Zewnętrzną Miasta Gdańska


Wiosna już w pełni, a przed nami kolejna Noc Muzeów! W ramach Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska przygotowaliśmy z tej okazji ciekawe wydarzenia. W sobotę, 16 maja warto zajrzeć do Nowego Portu, gdzie pod CEA Łaźnia od godziny 18:00 rozpoczniemy zwiedzanie tej niezwykłej, historycznej dzielnicy, pod hasłem „Nowy Port Mówi”. Po pełnym odkryć spacerze zapraszamy na koncert. Na scenie, na podwórku CEA Łaźnia zagra T’ien Lai – organiczno-syntetyczny kwartet taneczny.

Po zeszłorocznych wycieczkach po Dolnym Mieście, Starym Przedmieściu i Olszynce, w tym roku zapraszamy na pierwszą z kolejnego cyklu, tym razem do Nowego Portu. Patrząc na dotychczasowe lokalizacje, Nowy Port zdaje się być ich naturalną kontynuacją: podobnie jak Dolne Miasto położony jest poza typowymi szlakami turystycznymi i, tak samo jak ono, wbrew położeniu, ma bardzo dużo do zaoferowania, choć nie jest to wybór oczywisty. Podobieństw jest więcej: przez lata okryty złą sławą, dorobił się etykiety miejsca niebezpiecznego i zaniedbanego, co na długie lata miało wpłynąć na jego postrzeganie, a przede wszystkim na pobłażliwe traktowanie tego, co w Nowym Porcie można znaleźć.

w

Chyba nikogo nie zdziwię, jeśli powiem, że można w nim znaleźć rzeczy, momenty i sytuacje piękne. Bo Nowy Port jest przede wszystkim malowniczy. Tutaj styka się swego rodzaju sielskość tak charakterystyczną dla terenów położonych nad wodą, ale także po-robotniczy charakter i mieszczańską elegancję. To tutaj, nie w sercu turystycznego Gdańska, najłatwiej udawać, że życie to film, bo praktycznie każda ulica, każdy skwer to gotowy plan filmowy nie wymagających dodatkowych zabiegów, czy upiększeń. Wreszcie – to praktycznie miasto w mieście, dumne i osobne, wyróżniające się nie tylko architekturą, ale także mieszkańcami, opowieściami, legendami i miejskimi baśniami – zauważa przewodniczka zwiedzania, Karolina Pochwatka.

Nie pozostaje nic innego, jak zaprosić na wspólną wycieczkę i mieć nadzieję, że uda się odkryć przynajmniej kilka z zapomnianych twarzy Nowego Portu.

Kiedy: 16 maja 2015, godz. 18:00

Gdzie: zbiórka przed wejściem do CEA Łaźnia, ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk – Nowy Port

Przewodniczka: Karolina Pochwatka


KONCERT T`IEN LAI

na www

T’ien Lai powstał w 2012 r. z inicjatywy Łukasza Jędrzejczaka (So Slow, Alameda 5) i Kuby Ziołka (Stara Rzeka, Innercity Ensemble) jako wynik poszukiwań nowych formuł medytacyjnej muzyki elektronicznej i elektro-akustycznej. Debiutancki album „Da’at” wydany przez Monotype Records w 2013 charakteryzował się brzmieniem starych PRL-owskich radioodbiorników Śnieżka przetworzonych przez efekty gitarowe i nałożonych na pętle syntezatorowe. Zwieńczeniem tych przygód były dobrze przyjęte koncerty na festiwalu Unsound w Krakowie (2012) i Strefie Monotype w Warszawie (2014).

Duet nagrał drugi album „RHTHM”, który zostanie wydany na jesieni 2015 roku i będzie stanowił podsumowanie zabaw z muzyką pulsacyjną i eksplorowanie różnych wymiarów rytmu. Muzyka na „RHTHM” będzie bardziej żywa i energetyczna – jest to efekt pracy muzyków w grupach Alameda 5 i Innercity Ensemble.

Od początku 2015 roku T’ien Lai gra już jako kwartet. Do składu dołączyli Rafał Kołacki (Hati, Innercity Ensemble, Mammoth Ulthana) oraz Mikołaj Zieliński (Alameda 3, Alameda 5, Rara) na afrykańskich instrumentach perkusyjnych i perkusjonaliach. Jędrzejczak i Ziołek wrócili do dźwięków czysto syntetycznych, które są na żywo kontrastowane z organicznym brzmieniem instrumentów perkusyjnych. Efektem jest muzyka rozpięta między quasi-szamańskimi transami, surową niemalże industrialną, rytmiczną elektroniką, aż po pastisze współczesnej muzyki techno. Kwartet gra i improwizuje na żywo bez komputerów.

Kiedy: 16 maja 2015, godz. 20:00

Gdzie: podwórko CEA Łaźnia, ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk – Nowy Port

PATRONI / PARTNERZY