Noc Kupały w Nowym Porcie. Od zmierzchu do świtu.

Możemy już powiedzieć „tradycyjnie, jak co roku” spotykamy się w Nowym Porcie na nabrzeżu Martwej Wisły na obchody najkrótszej nocy w roku – Nocy Kupały. Od zmierzchu do świtu będziemy oczekiwać na początek astronomicznego lata plotąc wianki, piekąc przy ognisku, słuchając muzyki i oglądając pokazy filmowe.

Noc Kupały to najkrótsza noc w roku. Noc, podczas której wyrażenie „od zmierzchu do świtu” nabiera znaczenia niespotykanego nigdy indziej… Pamiętając o wszystkich wymiarach tej wyjątkowej nocy, dlatego przybyłym nad nadbrzeże Wisły proponujemy euforyczny miks muzyczno-filmowy. O godz. 19:30 zaczynamy warsztatami plecenia wianków prowadzonych przez duet Na Trawie. Każda chętna i każdy chętny będą mogli upleść kwietny bukiet do ozdobienia skroni. O 21:00 rozpalamy ogień i zapraszamy do wspólnego pieczenia przy ognisku. Amatorom wspólnego gotowania dostarczymy ruszt i drewno. O 21:30 zagra zespół Wovoka. Ich muzyka zabierze nas w trans, podobny do tego w jakie wpadał wielki Indianin, mistyk i twórca „Ghost Dance”. Ich styl to mieszanina bluesa z muzyką indian, muzyką psychodeliczną. Całość zwieńczy plenerowy pokaz filmowy od 22:45. Tradycyjnie nad brzegiem rzeki staną foodtrucki. Zapraszamy do zachłyśnięcia się muzyką, śpiewem i tańcem, szukania kwiatu paproci i wspólnego oczekiwania aż nadejdzie Nowy Dzień.

12


Wovoka
Muzyka zespołu Wovoka to hołd złożony zapomnianym kulturą transowym. Założony w 2012 roku zespół nazwę zaczerpnął od imienia wielkiego Indianina, mistyka i twórcy „Ghost dance”. Ich muzyka to stylistyczna mieszanka bluesa z muzyką indian, a także muzyki psychodelicznej z muzyką ludojadów z Papui Nowej Gwinei. Zespół nagrał płytę z utworami gospel w swojej aranżacji , która ukazała się w sierpniu 2013 pod tytułem „Trees Against The Sky”(wytwórnia Ladoabc). W styczniu 2015 ma ukazała się ich druga płyta.

625 2


„Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął”
2013 | 114′ | Szwecja | reż. Felix Herngren
Europejska Akademia Filmowa – nominacja do Nagrody publiczności za najlepszy film europejski.
Zdawać by się mogło, że pełne ekscytujących przygód życie Allan Karlssona dobiegnie końca w domu spokojnej starości. Nic bardziej mylnego – bohater, pomimo setki na karku, wciąż cieszy się doskonałym zdrowiem. Podczas, gdy personel przygotuje dla niego wielkie przyjęcie urodzinowe, Allan wyskakuje przez okno i brawurowo ucieka z ośrodka, inicjując serię zabawnych i zaskakujących zdarzeń. Walizka pełna pieniędzy, banda motocyklistów, słoń-cyrkowiec, angielski gangster-choleryk, najbardziej flegmatyczny policjant świata – dla przeciętniaka każdy z elementów tej osobliwej wycieczki stałby się przygodą życia. Ale nie dla Allana, który nie tylko był naocznym świadkiem, ale również odegrał kluczową rolę w najważniejszych wydarzeniach XX wieku.

624 1


Kiedy: 19 czerwca, godz. 19:00-1:00
Gdzie: nabrzeże Martwej Wisły w Nowym Porcie ul. Starowiślna
Organizator: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia


Wstęp wolny


Dojazd: przystanek Władysława IV/ Zajezdnia Nowy Port
• z Gdańska Głównego tramwajem 1, 7, 10
• z Wrzeszcza tramwajem nr 5
• z Żabianki autobusem 148
• autobusy nocne kierunek Żabianka i Gdańsk Główny N12


Program wydarzenia:
19:00 – 20:45 Miasto Mówi Spacer z Karoliną Pochwatką po Nowym Porcie
19:30 – 21:00 Warsztaty plecenia wianków (Na Trawie)
21:00 – 1:00 Wspólne gotowanie przy ognisku
21.30 – 22:30 Koncert Wovoka
22.45 – 1:00 Plenerowy pokaz filmowy: „Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął”.

Wydarzenie realizowane w ramach projektu “Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego.

PATRONI / PARTNERZY