Moja Wolność – Kampania Społeczna

Kampania społeczna jest częścią Niefestiwalu Miasto i Sztuka „Moja Wolność”, realizowanego przez Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, który odbędzie się w dniach 19-28 lipca 2019 na dolnym mieście w Gdańsku.

Artyści: Edgar Bąk, Katarzyna Bogucka, Bolesław Chromry, Patryk Hardziej, Ola Niepsuj, Dawid Ryski
Kuratorka: Michalina Domoń

Z wolnością jest pewna trudność. Kiedy jest wyraźnie ograniczana, może mobilizować wszelkie formy walki o nią. Ale już zdobyta, może powodować poczucie zagubienia. Bo czym jest dziś wolność, w czasach, z jednej strony, mnogości wyborów, z drugiej, pisanej na papierze demokracji? W rzeczywistości, w której teoretycznie można osiągnąć WSZYSTKO i stać się KAŻDYM? Czy w czasach silnej polaryzacji światopoglądów tylko przewaga jednego z nich może zapewnić WOLNOŚĆ? Czy „wielka arka”, o której pisze na swoim plakacie Bolesław Chromry, będąca obietnicą „lepszego świata”, jest również obietnicą wolności?

 Sześciu twórców grafiki i ilustracji odnosi się w swoich projektach do pojęcia „Mojej wolności”, która będzie hasłem przewodnim pierwszej edycji Niefestiwalu Miasto i Sztuka, organizowanego przez Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w lipcu tego roku w Gdańsku. Edgar Bąk, Katarzyna Bogucka, Bolesław Chromry, Patryk Hardziej, Ola Niepsuj i Dawid Ryski są autorami plakatów, które w najbliższych dniach pojawią się na nośnikach reklamowych w Gdańsku.

 Oddanie artystom przestrzeni, z których na co dzień przemawiają do przechodniów „gorące kubki”, smukła panie w bieliźnie i Coca – Cola, namawiając, by za sprawą sięgnięcia po produkt stać się lepszym człowiekiem, to powszechnie znana praktyka. Jednym z pierwszych takich projektów w Polsce po 1989 roku była Zewnętrzna Galeria AMS. Idąc tym tropem, głosem artystów, poszukujemy definicji „mojej wolności”, pytamy o jej możliwości i granice. Czy poczucie wolności jest sprawą pokoleniową, o czym mówi ilustratorka Ola Niepsuj, a może zależy od systemu, którego częścią jesteśmy, do czego odwołuje się Patryk Hardziej? Na pewno. Ale wolnością można i warto się dzielić co przekazuje w swoim projekcie Katarzyna Bogucka, ale również Dawid Ryski, przekonując, że możliwość tworzenia nie tylko daje poczucie wolności, ale też może do niej nawoływać. Ta kampania jest więc formą dzielenia się twórczym potencjałem. Potencjalny konsument stanie się tu odbiorcą, który być może zmierzy się z pytaniem, „czym jest moja wolność?” lub pochyli się nad refleksją Zofii Leszczyńskiej, autorką hasła, które pojawia się na plakacie projektu Edgara Bąka, że: „praw nie zrobi się mniej, jeśli wszyscy będą mieli takie same”.

Robimy sztukę w mieście, Niefestiwal!

Gdzie można zobaczyć plakaty „Moja Wolność”:
Sztuka Wyboru, ul. Słowackiego 19, Gdańsk Wrzeszcz 01.06 – 15.06.2019
Nośniki reklamowe w przestrzeni gdańska 03-16.06.2019
Patio ASP Gdańsk 19.07- 28.07.2019

kampania moja wolność

PATRONI / PARTNERZY