MIASTO NA ŻYWO – program na rok 2015

W ramach Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska w sezonie letnim CSW Łaźnia proponuje już trzecią serię wydarzeń muzycznych i artystycznych (wcześniej realizowanych tylko w przestrzeni Dolnego Miasta, a od 2015 roku także w Nowym Porcie, przy okazji Nocy Muzeów czy Nocy Kupały) w nietypowych lokalizacjach, na podwórkach, poza murami galerii i sal koncertowych.

Do projektu zapraszani są artyści, których interwencje w przestrzeni publicznej oraz występy wzbudzą zainteresowanie zarówno lokalnych mieszkańców, jak i gości z innych części miasta lub osób odwiedzających Gdańsk. Celem akcji jest stworzenie miejsc sprzyjających spotkaniom społeczności lokalnej, ożywienie Dolnego Miasta i Nowego Portu, przełamanie panujących stereotypów, przekonanie przypadkowych odbiorców do sztuki i muzyki współczesnej i zachęcenie ich do częstszego uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych.

plakat_miasto_na_zywo_615px


T’IEN LAI
16.05.2015, godz. 20:00
Miejsce: Nowy Port, dziedziniec CSW Łaźnia 2, ul. Strajku dokerów 5
T’ien Lai – organiczno-syntetyczny kwartet taneczny (Bydgoszcz/Toruń/Gdańsk) – powstał w 2012 r. z inicjatywy Łukasza Jędrzejczaka (So Slow, Alameda 5) i Kuby Ziołka (Stara Rzeka, Innercity Ensemble) jako wynik poszukiwań nowych formuł medytacyjnej muzyki elektronicznej i elektro-akustycznej. Od początku 2015 roku T’ien Lai gra już jako kwartet. Do składu dołączyli Rafał Kołacki (Hati, Innercity Ensemble, Mammoth Ulthana) oraz Mikołaj Zieliński (Alameda 3, Alameda 5, Rara) na afrykańskich instrumentach perkusyjnych i perkusjonaliach. Jędrzejczak i Ziołek wrócili do dźwięków czysto syntetycznych, które są na żywo kontrastowane z organicznym brzmieniem instrumentów perkusyjnych. Efektem jest muzyka rozpięta między quasi-szamańskimi transami, surową niemalże industrialną rytmiczną elektroniką, aż po pastisze współczesnej muzyki techno. Kwartet gra i improwizuje na żywo bez komputerów. soundcloud.com/milieulacephale/tien-lai-w-d

472a5e546a5036bc4ac66741ca3ed446def8d5fb!2120904-625px T’ien Lai, mat. prasowe artysty


WOVOKA
19.06.2015, godz. 21:30 | Nowy Port (Noc Kupały)
Zespół Wovoka to muzyczny hołd złożony zapomnianym kulturą transowym. Założony w 2012 roku nazwę zaczerpnął od wielkiego Indianina, mistyka i twórcy „Ghost Dance”. Źródłem twórczości zespołu jest znalezienie łącznika pomiędzy typowym składem rock n rollowym a praźródłem tej muzyki. Stylistycznie miesza się tu blues z muzyka indian, muzyka psychodeliczna z muzyką ludojadów z Papui Nowej Gwinei bo wierząc w jeden korzeń łączący całą zaangażowaną muzykę, zespół zwraca się do kultur pierwotnych z pytaniem o muzykę współczesną. Zespół nagrał płytę z utworami gospel w swojej aranżacji , która ukazała się w sierpniu 2013 pod tytułem „Trees Against The Sky”(wytwórnia Ladoabc). W 2015 ukazała się ich druga płyta.
wovoka-pl.bandcamp.com

10574457_625px Wovoka, mat. prasowe artysty


1988
27.06.2015, godz. 19:00
Miejsce: Nowy Port, dziedziniec CSW Łaźnia 2, ul. Strajku dokerów 5
Pochodzący ze Szczecina muzyk, producent. Obecnie mieszka i pracuje w Trójmieście. Wraz z Robertem Piernikowskim tworzy duet SYNY. Po wydanej niedawno, świetnie przyjętej płycie „ORIENT” 88 rozpoczął pracę nad solowym albumem. To ten sam synowski znak jakości, czyli oryginalna produkcja na światowym poziomie, szczery hiphopowy brud, głębokie echo dubu i smród analogowej elektroniki, a przy tym gęsty klimat który tworzy w głowie obrazy, że nie wiesz czy to jeszcze muzyka czy już film.
https://www.facebook.com/synymuzyka https://www.facebook.com/1988dust

1988 by Martyna Modzelewska (1)-625px 1988, fot. Martyna Modzelewska


THE SHIPYARD
27.06.2015, godz. 20:30
Miejsce: Nowy Port, dziedziniec CSW Łaźnia 2, ul. Strajku dokerów 5
Grupa The Shipyard powstała w 2011 roku w centrum Trójmiasta, ale szybko potem zaczęła wymykać się ku dalszym rewirom. Napędza ich zapach morza i dźwięk giętej portowej stali. Choć debiutancki album „We Will Sea” (Nasiono Records), okrzyknięty płytą roku przez wielu dziennikarzy (między innymi Piotr Stelmach z Trójki), wykazywał ciągoty ku nowej fali i post-punkowemu sznytowi to obecnemu wcieleniu grupy najbliżej do ostrego i przebojowego gitarowego crossover. W roku 2014 ukazała się druga płyta zatytułowana „Water On Mars”, z której singiel „So Much To Win” był grany w większości polskich niekomercyjnych stacji radiowych. Jesienią 2015 ukaże się kolejna płyta zespołu, zawierająca w zdecydowanej większości utwory w języku polskim. Skład zespołu tworzą muzycy znani z formacji takich jak Made In Poland, Sound Of Pixies, Heart & Soul, Vulgar czy Kiev Office. W tej Stoczni wodowane są muzyczne torpedy na miarę 21 wieku. Ten zespół to prawdziwa koncertowa petarda, o czym można przekonać się tylko w jeden sposób – na żywo.
http://theshipyard.pl / http://theshipyard.bandcamp.com

Bez nazwy The Shipyard, fot. Ala Nago


BOBBY THE UNICORN
18.07.2015, godz. 20:00
Miejsce: Dolne Miasto (Opływ Motławy, obok Bastionów przy ulicach Reduta Wilk i Kurza)
Projekt Bobby The Unicorn jest nagrywany w prywatnym domowym studiu, przez pierwszy rok działalności zagrał kilkadziesiąt koncertów, nagrania praktycznie bez żadnej promocji znalazły się w czołówce polskich odsłuchań na Bandcampie. Start w roku 2012 to czysty przypadek, zaspokojenie ciekawości. Pierwszy rok działalności koncertowej wybił na scenie pewnego festiwalu w Gdyni, gdzie padła decyzja o nagraniu płyty „Utopia”. 23.05.14 ukazała się debiutancka płyta „Utopia” nakładem Thin Man Records.
https://www.facebook.com/bobbytheunicorn

140216_Bobby_0022_625px Bobby The Unicorn, mat. prasowe artysty


WILGA
1.08.2015, godz. 20:00
Miejsce: Dolne Miasto (Opływ Motławy, obok Bastionów przy ulicach Reduta Wilk i Kurza)
Zespół tak pisze o sobie: „Naszą muzykę często określa się jako „indie-pop”. Czujemy się jednak w obowiązku uściślić, że używamy tej łatki w sposób nieco naciągany i nie możemy nikomu zagwarantować, że to właśnie „indie-pop” usłyszy w naszej muzyce. Podobno słychać w niej też dużo post-rocka i amerykańskiego gitarowego „niezalu”. Założyliśmy Wilgę w 2012 roku. Z początku narzuciliśmy sobie nieco przesadną dyscyplinę i długo pracowaliśmy w naszym studiu na gdańskim Niedźwiedniku, nim zdecydowaliśmy się skonfrontować z publicznością. Długotrwałe przygotowanie ponoć zaprocentowało; jakby nie było – my pokochaliśmy grać koncerty i dziś uważamy, że są najlepszą formą komunikacji ze słuchaczem. Szczególnie miło wspominamy występy w Aix-en-Provence na południu Francji w ramach programu Stage Europe Network oraz na festiwalach Soundrive 2013 i Streetwaves 2014 w Gdańsku. Na osobną wzmiankę zasługuje transmitowany na żywo koncert, jaki zagraliśmy na specjalne zaproszenie Radia Gdańsk w studiu koncertowym im. Janusza Hajduna. W październiku 2014 roku wydaliśmy własnym sumptem naszą debiutancką płytę.”
www.facebook.com/wilgaofficial http://wilga.bandcamp.com

Wilga_DSC_5397a-625px Wilga, mat. prasowe artysty


WILD BOOKS
28.08.2015, godz. 20:00
Miejsce: Dolne Miasto (Opływ Motławy, obok Bastionów przy ulicach Reduta Wilk i Kurza)
Wild Books powstało w 2012 w Warszawie. Najpierw jako jednoosobowy projekt, rok później już jako duet nagrali płytę w domku na wsi, która ukazała się na początku 2014 roku na kasecie i CD nakładem Instant Classic, oraz na kasecie w Gafas del Rigor Tapes. Właśnie ukazała się reedycja winylowa albumu, a jeszcze w tym roku planowana jest EPka z premierowym materiałem, który pojawia się już na koncertach. Lubią DIY, punk, psychodelię i hałas.
http://wildbooks.bandcamp.com

11263743_1625px Wild Books, fot. Kasia Gwarda


WHITE HILLS
8.09.2015, godz. 20:00
Miejsce: Dolne Miasto, CSW Łaźnia (Jaskolcza 1, Gdańsk)
Podstawowy skład zespołu White Hills tworzą gitarzysta Dave W. i basistka Ego Sensation. Większość ich utworów to długie, rozbudowane formy muzyczne. Zespół jest znany ze swego bogatego dorobku: płyt wydanych w licznych wydawnictwach, często jedynie na winylu. Mają również na koncie wspólne nagrania z brytyjską grupą Gnod. Podczas koncertów White Hills wykorzystują dramatyczne oświetlenie i maszyny do dymu. Dzielili scenę z takimi wykonawcami jak: MONO, The Flaming Lips, Sleepy Sun, Cloudland Canyon, Mudhoney, Akron/Family, Monster Magnet, Oneida i Pontiak. White Hills wystąpili w filmie Jima Jarmusha „Only Lovers Left Alive”, gdzie na scenie klubu muzycznego w Detroit zagrali swoją piosenkę z 2007 roku „Under Skin Or By Name” z płyty „Glitter Glamour Atrocity”. Drogi zespołu i Jima Jarmusha splotły się po raz pierwszy podczas festiwalu ATP w Ponticello (NY) we wrześniu 2010. Reżyser zaprosił ich wtedy aby wystąpili obok The Stooges, Boris, Sonic Youth i Sunn O na scenie festiwalowej, której był kuratorem.
www.thrilljockey.com/thrill/White-Hills

white hills-625px


Projekt realizowany w ramach GALERII ZEWNĘTRZNEJ MIASTA GDAŃSKA
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

PATRONI / PARTNERZY