„Miasto Mówi” – wędrówki po Gdańsku w nowej odsłonie

Ruszamy na nowo z cyklem „Miasto mówi”. Przed nami zwiedzanie trzech dzielnic: Wrzeszcza, Biskupiej Górki i Dolnego Miasta. Pierwsze dwie wycieczki jeszcze we wrześniu.

Ze względu na chorobę przewodniczki Karoliny Pochwatki cykl „Miasto Mówi” został tymczasowo wstrzymany. Już 12 września zaczynamy wędrówki w nowej odsłonie. Wycieczki będą prowadzone przez historyka architektury Jakuba Szczepańskiego.

Głównym celem wędrówek jest zapoznanie z leżącymi poza powszechnym obszarem zainteresowań dzielnicami Gdańska. Projekt skierowany jest do lokalnych mieszkańców, jak i do osób z zewnątrz. Poprzez wędrówki będzie można zapoznać się z historią danej dzielnicy oraz wspólnie odkrywać te leżące na uboczu rejony Gdańska.

Główny nacisk zostanie położony na Dolne Miasto i Nowy Port, oraz dzielnice z nimi sąsiadujące. Miejsca te, pomimo ciekawej historii, uznawane są za dzielnice „trudne”, niebezpieczne, okrytą złą sławą. Poprzez serię wycieczek z przewodnikiem, podczas których nie tylko zostanie zaprezentowana historyczna przeszłość, ale także urokliwe zakamarki dzielnic, postaramy się zmienić ich wizerunek, zainteresować, zwrócić na nie uwagę, poszerzyć wiedzę na ich temat. Program każdej z wędrówek opracowany będzie przez historyka architektury, Jakuba Szczepańskiego.


Program wycieczek:
12.09.2015, godz. 11:00 | Wrzeszcz Górny, miejsce zbiórki: pod Manhattanem
26.09.2015, godz. 11:00 | Biskupia Górka, miejsce zbiórki: pod dawnym kościołem mennonickim
03.10.2015, godz. 11:00 | Dolne Miasto, miejsce zbiórki: przy wejściu do CSW Łaźnia

Jakub Szczepański – architekt, historyk architektury i konserwator zabytków. Profesor Politechniki Gdańskiej w Katedrze Historii Architektury i Konserwacji Zabytków. Zajmuje się historią architektury a także współczesnymi problemami Gdańska i innych miast regionu bałtyckiego.

Wydarzenie realizowane w ramach projektu “Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego.

PATRONI / PARTNERZY