MIASTO MÓWI powraca!

W tym roku w ramach Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska, ruszamy z kolejną odsłoną cyklu Miasto Mówi – spacerów po wyjątkowych, zabytkowych dzielnicach Gdańska.

Wspólnie z charyzmatyczną przewodniczką Karoliną Pochwatką, która jest autorką cyklu, uczestnicy będą eksplorować miejsca, poznając historię i unikatowy charakter każdej z dzielnic. Przedmiotem rozmów będą historie znane i zasłyszane, lokalne legendy oraz przemiany jakiem spontanicznie podlegają miejskie obszary za sprawą żyjących w nich mieszkańców.

www1


Program wycieczek:


14.05.2016, godz. 12:00 | Śródmieście, miejsce zbiórki: ul. Wałowa, po lewej stronie wejścia do przychodni

Przewodniczka Karolina Pochwatka opowie Wam o pięknych, acz często zapomnianych zakątkach miasta. Będzie lekko i zabawnie, czasem konkretnie, czasem trochę sentymentalnie. Przejdziemy przez rybackie zakątki Gdańska, zobaczymy dobrą niemiecką architekturę, zadumamy się przy Poczcie Polskiej. A na koniec usłyszymy z pierwszej ręki historię niepowtarzalnej Lodziarni Miś. Start z ulicy Wałowej, po lewej stronie wejścia do przychodni o godzinie 12:00. Wycieczka potrwa około 2,5 godziny. Zapraszamy!


04.06.2016, godz. 11:00 | Biskupia Górka, miejsce zbiórki: pod Kościołem Menonitów (obecnie Zielonoświątkowców)

Tym razem wybierzemy się na spacer po Biskupiej Górce, która nie tylko zachwyca autentycznym urokiem, ale również swego rodzaju tajemniczością. Przejdziemy ulicami, które wyglądają, jakby zatrzymał się na nich czas, wejdziemy do klatek schodowych, które mają za sobą nie jedną sąsiedzką kłótnię, zobaczymy najpiękniejszą w Gdańsku panoramę. A nad tym wszystkim będzie unosił się duch gdańskiego bówki przypominając od czasu do czasu uroki przedwojennego miasta. Zatem – zabierzcie dzieci, przyjaciół, rodzinę i chodźcie zobaczyć ten wyjątkowy fragment Gdańska!


25.06.2016 | Orunia Górna godz. 12:00, miejsce zbiórki: kościoł św. Jana Bosko (przy Trakcie św. Wojciecha, przy ulicy Gościnnej)

Zapraszamy na kolejną wycieczkę z cyklu „Miasto Mówi”. Tym razem spacerować będziemy po Oruni – dzielnicy specyficznej, ale i malowniczej. Zobaczymy czynszowe kamienice, ale też piękny park, starą kuźnię i pruski kościół, wreszcie – po prostu wsłuchamy się w rytm tego wyjątkowego miejsca, bo przecież to właśnie te ulotne detale stanowią o charakterystyce dzielnicy.


09.07.2016 | Wrzeszcz Górny godz. 12:00, miejsce zbiórki: pod synagogą przy ul. Partyzantów

Dzielnica malownicza, tajemnicza acz jakby zapomniana, czy pomijana. Głównym motywem spaceru będzie rekreacja, przecież to właśnie tereny parkowe, zielone skupione w okolicach Jaśkowej Doliny ściągały do Górnego Wrzeszcza Gdańszczan (i nie tylko) spragnionych odpoczynku i wytchnienia od miejskiego hałasu. Ale opowiem również o swoistym dualizmie tego terenu, rozpiętego na niepowtarzalnej osi wyznaczanej przez dwa bardzo symboliczne punkty: Synagogę Białą (świątynia ducha) i gmach Politechniki Gdańskiej (świątynia rozumu). Przypomnę dawnych mieszkańców tych terenów, którzy niestety zniknęli z kart historii, a pięknie łączyli oba nurty, czyli Masonów. W Górnym Wrzeszczy znajdowało się przecież przynajmniej kilka lóż masońskich.


20.08.2016 | Dolne Miasto godz. 17:30, miejsce zbiórki: pod głównym wjeściem do CSW Łaźnia, Jaskółcza 1

Ostatnia wycieczka z całego cyklu, ale też najbardziej „miejska”. Dolne Miasto i jego bogata historia to również przegląd rozwoju Gdańska w pigułce. W swojej historii było i „świńskimi łąkami”, czyli terenami uprawnymi, Małą Holandią, i przepięknymi rejonami rekreacyjnymi, gdzie w zachowanej do tej pory willi odpoczywali Uphagenowie, ale również Miastem Fabryk, dzielnicą bardzo mocno zorientowaną na przemysł. Postaram się pokazać, że nie ruszając się z miejsca, stojąc w jednym punkcie można zobaczyć wszelkie, często się wykluczające, warianty miejskie, które kiedyś świetnie ze sobą współgrały. Jest to istotne szczególnie obecnie, gdy coraz częściej na Gdańsk i jego dzielnice patrzymy tylko przez pryzmat turystyczny.

Wydarzenie realizowane w ramach projektu “Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska 2016” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego.

PATRONI / PARTNERZY