LKW GALLERY – wakacje w tirze

Za nami już półmetek wakacyjnych spotkań ze sztuką w LKW Gallery. Studio, jakim jest LKW Gallery, poprzez charakter swojej działalności, jest pionierskim projektem w Trójmieście – potrzebnym, realizującym nietuzinkowo animację kultury Dolnego Miasta. Podczas tegorocznych wakacji dzieci mają okazję rozwijać się w tej przestrzeni warsztatowej w wielu kierunkach.

Osoby prowadzące warsztaty w ramach projektu „Sztuka rzecz (nie)zbędna” łącząc praktykę z teorią chcą rozwijać w dzieciach kompetencje krytycznego oraz estetycznego myślenia, a także zachęcać do odkrywania w sobie małego twórcy, stymulować również rozwój osobisty.

Warsztaty kulinarne autorstwa Judyty Warzechy „A dobre to jest?” łączyły w sobie przyjemne z pożytecznym czyli konsumpcję z praktyczną wiedzą jak szybko, zdrowo i pożywnie przyrządzić smaczne danie. Dzieci zaczęły rozumieć, jak za pomocą zrównoważonej diety, wpływać na własne zdrowie psychofizyczne.

Warsztaty autorstwa Aleksandry Sawik pt. „Ze sztuki nie wyrosnę” z zakresu edukacji i objaśniania zagadnień sztuki współczesnej miały na celu poszerzenie umiejętności manualnych oraz wzbogacenie ich o zagadnienia dotyczące sztuki i jej rozwoju. Podczas warsztatów były prowadzone także pogadanki filozoficzne prowadzone przez Monikę Górską dotyczące takich zagadnień jak kim jest artysta, co to jest odpowiedzialność społeczna, czy graffiti to język, czy widzenie ma historię. Paradoksalnie – im dzieci były młodsze, tym lepiej rozumiały abstrakcyjne zagadnienia – w porównaniu do starszych dzieci. Zabarwienie filozoficzne zajęć miało na celu wykształcenie w młodych twórcach zdolności zadawania pytań dających wyczerpujące odpowiedzi.

28g

Z kolei głównym założeniem warsztatów muzycznych autorstwa Aleksandry Pasińskiej „Dzieło muzyczne – elementy, twórczość, odtwórczość” było ukształtowanie pozytywnej motywacji do muzyki, zapewnienie bezpośredniego kontaktu z muzyką w formie różnorodnej działalności muzycznej, nabycie cech umożliwiających uprawianie muzyki choćby w najprostszych jej formach oraz przygotowanie odbiorców muzyki.

Podczas warsztatów arteterapeutycznych pt. „Hej, JA!” realizowanych przez Dorotę Hajduk dzieci zostały wprowadzone w tematy dotyczące ciągłego poznawania siebie samego, odkrywania swojej osobowości, talentów, zdolności i cech charakteru, funkcjonowania w grupie, pokonywania trudności, odwagi do walki z przeszkodami.

Warsztaty projektowe pt. „Mo_je mias_TO” prowadzone,/p przez Agatę Kamińską dały uczestnikom możliwość stworzenia „mozaiki Dolnego Miasta”, czyli mapy mentalnej obrazującej dzielnicę w oczach dzieci.

W ramach warsztatów fotograficznych pt. „Pudełko na zdjęcia” autorstwa Arkadiusz Dziczka dzieci budowały swoje aparaty fotograficzne i zajmowały się tak zwaną fotografią otworkową. Monika Górska rozmawiała z dziećmi na temat tego jak widzimy, czy widzenie ma historię, czy fotografia odwzorowuje czy wymyśla nowy świat. Ponadto został nakręcony film poruszający zagadnienia związane ze sztuką i tworzeniem widziane oczami dziecka, którego premiera nastąpi wkrótce…

Harmonogram pozostałych warsztatów:

Warsztaty filmowe „Małe Laboratorium Filmu Eksperymentalnego”
Termin: 18.08 – 22.08.2014
Prowadzenie: Agnieszka Koperniak, Tomasz Solich
Uczestnicy: dzieci w wieku  7 – 15 lat
W oparciu o teksty literackie, filmy eksperymentalne, słuchowiska oraz spacery miejskie, powstanie wielowymiarowa praca wizualno – dźwiękowa.


Warsztaty architektoniczno – konstrukcyjne „(Super) bohater z recyclingu”
Termin: 25.08 – 29.08.2014
Prowadzenie: Tomasz Pater
Uczestnicy: dzieci w wieku 5 – 15 lat
Zajęcia plastyczne „recyklingu” i „upcyklingu” w duchu Marcela Duchampa. Uczestnicy ze zbędnych zużytych przedmiotów (np. karton po mleku, bilet zkm czy stara gazeta) stworzą własnych bohaterów, którzy następnie zostaną zaanimowani w tworzonych przez uczestników storyboardach filmowych.


Zamknięcie „Wakacyjnych spotkań ze sztuką” w  LKW Gallery
Termin: 30.08.2014  godz. 12.00 – 15.00


Miejsce: LKW Gallery (tir zakleszczony przy ul. Szopy w Gdańsku)
Warsztaty odbywają się do 29 Sierpnia, w godz. 10:00 – 15:00.

Zapisy: b.secke@laznia.pl
Na wszystkie zajęcia wstęp wolny!

2g625

4g

3g625_417

5gg

8g

6g

7g

9g

10g

11g

Projekt „Sztuka rzecz (nie)zbędna” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja Kulturalna”

PATRONI / PARTNERZY