JULIA DRAGANOVIĆ nową dyrektorką Kunsthalle Osnabruck

1 listopada 2013, Julia Draganovic – kuratorka zeszłorocznego sympozjum Galerii Zewnętrznej oraz członkini Jury Międzynarodowego Konkursu Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska – zostanie nową dyrektorką Kunsthalle Osnabruck w Niemczech.

“Kunsthalle Osnabruck jest miejscem o wielkim potencjale dla sztuki współczesnej. Przez ostatnie 20 lat obecny dyrektor, André Lindhorst, odnosił sukcesy w tworzeniu programu wystawienniczego i organizowaniu wystaw. Dzięki temu Kunsthalle Osnabruck zyskało wysoką pozycję wśród najważniejszych i najciekawszych centrów sztuki współczesnej w Niemczech. Z niecierpliwością czekam na moment, kiedy rozpocznę pracę w tym niezwykłym miejscu i będę musiała zmierzyć się z wiążącymi się z tym wyzwaniami”, powiedziała nowa dyrektorka Julia Draganović.

Draganović jest szczególnie zainteresowana umiejętnością wyrażania i odwzorowania problemów życia codziennego i społeczeństwa w sztuce współczesnej. Z drugiej strony podkreśla ważną rolę wypowiedzi artystycznej twórców nieznanych, z obcych, egzotycznych krajów, która czasem okazuje się wizjonerska. W Osnabruck, skupi się na programie, w którym problemy lokalne zostaną przedstawione w szerszym kontekście. Chce podjąć się analizy tematów, które połączą cechy i historię miasta Osnabruck z aktualnymi debatami w międzynarodowym świecie sztuki. Julia Draganović będzie tam także realizować projekty międzynarodowe. Dzięki członkostwu w platformie kuratorskiej LARete Art Projects będzie mogła z łatwością wprowadzać w życie innowacyjne metody współpracy, wymiany doświadczeń i prowadzenia badań.

julia_draganovic_630

Julia Draganovic to kuratorka sztuki współczesnej zajmującą się głównie praktykami społecznymi, nowymi strategiami artystycznymi i nową sztuką mediów. Urodzona w Niemczech. Organizowała wystawy w Niemczech, we Włoszech, w Hiszpanii, USA i na Tajwanie. Jej ważniejsze wystawy to na przykład: The Enterprise of Art w PAN Palazzo delle Arti Napoli (2008); Footsteps into the Future w Muzeum Sztuk Pięknych Kaohsiung na Tajwanie (2008) oraz In What We Trust?podczas Art Miami (2010). Draganović jest członkiem komisji Galerii Zewnętrznej w Gdańsku, członkiem zarządu No Longer Empty w Nowym Jorku i członkiem Komisji Naukowej Mudam w Luksemburgu. Razem z Claudią Löffelholz założyła także kolektyw LaRete Art Projects. Jest autorką koncepcji, a obecnie także kuratorką drugiej edycji Międzynarodowej Nagrody Sztuki Partycypacyjnej ufundowanej przez Zgromadzenie Legislacyjne włoskiego regionu Emilia-Romagna. Zajmowała m.in. następujące stanowiska: Kurator Programu Pracowni Europejskiej w ACC Galerie i Weimarze (Niemcy, 1999-2003), Dyrektor Artystyczna Muzeum Sztuki Chelsea (Nowy Jork, 2005-2006), i PAN Palazzo delle Arti Napoli (2007-2009), kurator projektów kuratorskich na Arte Fiera Art First (Bolonia, 2010-2012). Julia Draganović prowadzi wykłady z zakresu sztuki w przestrzeni publicznej na Wydziale Studiów Kuratorskich Europejskiego Instytutu Designu (IED) w Rzymie oraz na Wolnym Uniwersytecie Języków Obcych i Komunikacjiu IULM w Mediolanie (Włochy). Od 1 listopada 2013 dyrektorka Kunsthalle Osnabruck w Niemczech.

PATRONI / PARTNERZY