Julia Draganovic i Dominik Lejman gośćmi konferencji ART LINE w Gdańsku

Julia Draganovic, jurorka Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska oraz Dominik Lejman, autor pracy „Staging Anonymous” będą pelegentami organizowanej w ramach międzynarodowego projektu Art Line konferencji na temat sztuki w przestrzeni publicznej i mediów cyfrowych: Sztuka w przestrzeni publicznej festiwal czy nie?

Dyskusja o roli sztuki w przestrzeni publicznej jest tematem często poruszanym przez trójmiejskie środowiska artystyczne. Z pewnością jednym z powodów intensyfikacji tego dyskursu w ostatnich latach jest fakt pojawiania się coraz większej liczby projektów o charakterze festiwali bardziej lub mniej populistycznych, odbywających się w przestrzeni miejskiej.

Festiwale te przybierają różnorodne formy i mają niejednolite cele. Posiadają jednak punkt wspólny, którym jest ich eventowy i efemeryczny charakter. Często są one określane mianem interwencji w przestrzeń publiczną, przybliżających sztukę tzw. przeciętnemu odbiorcy. Czy działania tego rodzaju nie są pozbawione odpowiedzialności w stosunku do lokalnych społeczności bezpośrednio i często mimo woli w nie zaangażowanych? Czy istnieją strategie pozwalające na współpracę z osobami, pod których domami przetaczają się tysiące obcych ludzi w poszukiwaniu projektów artystycznych? Czy interwencje artystyczne w przestrzeni publicznej powinny mieć zinstytucjonalizowany charakter? Czy nie jest to ich zaprzeczeniem? No i na koniec, co jest dzisiaj przestrzenią publiczną, bo przecież nie ogranicza się ona już tylko do przestrzeni miejskiej?

Organizowana przez Gdańską Galerię Miejską i Nadbałtyckie Centrum Kultury konferencja to próba odpowiedzi między innymi na te pytania. Zaproszeni do udziału kuratorzy jak i artyści opowiedzą o swoich doświadczeniach, związanych z działaniami w przestrzeni publicznej. Dyskusja z nimi skierowana jest jednak przede wszystkich do mieszkańców, zarówno do tych, którzy je w pozytywny sposób odbierają jak i do tych, którzy je negują.

artline-625

Uczestnicy konferencji: Michał Bieniek (PL), Michaela Crimmin (GB), Julia Draganović (IT/DE), Torun Ekstrand (SE), Dominik Lejman (PL), Bettina Pelz (DE), Martin Schibli (SE), Kuba Szreder (PL), Agnieszka Wołodźko (PL), Julita Wójcik (PL).

Moderator: Małgorzata Miśniakiewicz (PL)

Termin: 17-18 maja 2013
Miejsce: Nadbałtyckie Centrum Kultury, ul. Korzenna 33/35, Gdańsk

Organizatorzy: Gdańska Galeria Miejska i Nadbałtyckie Centrum Kultury
Więcej informacji: www.facebook.com/GdanskaGaleriaMiejska

PATRONI / PARTNERZY