IV EDYCJA MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU GALERIA ZEWNĘTRZNA MIASTA GDAŃSKA

W IV edycji Konkursu przestrzenią przeznaczoną do realizacji projektu jest skrzyżowanie ulic Kamienna Grobla, Dobra i Toruńska (włączając obszar mostu, betonowe bulwary nadrzeczne i przystanek autobusu linii 120).

Przy tworzeniu projektów artyści wezmą pod uwagę historyczny charakter ulic oraz usytuowanie przestrzeni w punkcie przecięcia tras pieszych prowadzących z miejsc realizacji zwycięskich obiektów I, II i III edycji Konkursu oraz z Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” na średniowieczne fortyfikacje położone na granicy Dolnego Miasta. Pożądanym jest, aby działanie artystyczne było „drogowskazem” do „Łaźni” oraz harmonizowało z otoczeniem.

22 października 2010 roku międzynarodowe jury w składzie:

1/ Enrico Lunghi, dyrektor Mudam Luxembourg, Musée d’Art Moderne Grand-Duc Jean, Luxemburg

2/ Jacek Dominiczak, Akademia Sztuk Pięknych, Gdańsk, Polska

3/ Bettina Steinbrügge, kurator Forum Expanded Berlinale, Berlin, Niemcy

4/ Adam Budak, kurator Museum-Joanneum w Grazu, Austria

5/ Norbert Weber, członek międzynarodowej rady ekspertów Muzeum Sztuki Współczesnej Łotwy w Rydze, Łotwa

6/ Julia Draganovic, historyk sztuki, kurator, Modena, Włochy

7/ Jadwiga Charzyńska, dyrektor CSW „Łaźnia” w Gdańsku, Polska

z 12 zgłoszonych artystów i architektów dokonało wyboru kandydatów. Jurorzy poprzez wielostronność podejścia do twórczości przedstawionych kandydatów ukazali szerokie możliwości dla funkcjonowania sztuki w przestrzeni publicznej. Zaprezentowani artyści posiadają znaczące osiągnięcia w dziedzinie architektury, malarstwa, rzeźby, designu.

Wybrani przez jury uczestnicy zakwalifikowani do następnego etapu konkursu:

1.Bert Theis/ Luxemburg

Mieszka i pracuje w Luksemburgu oraz w Mediolanie. Należy do grona artystów, którzy zaistnieli w latach 90. i swoją działalnością stworzyli nowe możliwości dla przestrzeni publicznej.Prace Bertsa Theisa wpisują się w kontekst społeczny, zachodząc z nim w korelacje, jednak bez szczególnego wyodrębnienia ich jako dzieł sztuki. Mimo iż kojarzony jest z wieloma ważnymi międzynarodowymi wystawami od Biennale w Wenecji poczynając, po Manifesta 2, na Skulpture kończąc, to większość jego prac tworzonych jest z zamysłem umieszczenia ich w przestrzeni publicznej miasta. Prace Bertha próbują skłonić ludzi do zajrzenia w głąb siebie, do odnalezienia swojego miejsca w przestrzeni miasta – miejsca odpoczynku i relaksu,poprzez tworzenie tymczasowych wspólnot ludzi (platform), jednak z wyraźnym odniesieniem do idyllicznych wysp, do utopii dziewiczej ziemi.

2. Tea Makipaa/ Finlandia

Urodzona w 1973 w Lahti w Finlandii. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Helsinkach oraz Konst & Arkitektur, Kungl. Konsthögskolan w Sztokholmie. W 2003 uzyskała dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Royal College of Art w Londynie. Prace Tea Mäkipäe przedstawiają trudny i okrutny świat. Wspólną cechą jej prac jest lakoniczne ujęcie fizycznego porządku rzeczywistości, w odniesieniu do elementów strukturalnych, które kształtują nasze życie.

3. Weronika Kiersztejn & Michał Kozik/ Polska

Rocznik 1986. Studenci Politechniki Śląskiej w Gliwicach, zwycięzcy konkursu „Dialog Przestrzeni” podczas
I Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie w 2010 roku.

4. Alexandre Arrechea/ Kuba

Urodzony na Kubie w 1970 roku. W 1994 roku ukończył „Instituto Superior de Arte (ISA)” w Hawanie. Punktem wyjścia do twórczości artystycznej Arrechea jest kubański reżim oraz nieustający system kontroli społeczeństwa. Artysta w swoich pracach daje wyraz kruchości ludzkiego życia, braku wolności oraz prywatności. Jego prace mają krytyczny wydźwięk wobec współczesnych struktur rządzących. Obecnie przedmiotem jego zainteresowań są granice sztuki samej w sobie. Tej myśli poświęcona jest jedna z jego ostatnich prac – instalacja zaprezentowana na hawańskim Biennale. Obecnie Arrechea realizuje swoje artystyczne projekty dotyczące sfery publicznej na Time Square w Nowym Yorku.

5. Olaf Nicolai/ Niemcy

Studiował literaturę i językoznawstwo w Lipsku, w Wiedniu. W 1992 uzyskał doktorat za pracę o „grupie wiedeńskiej” oraz dyplom w Fachschule für Angewandte Kunst w Schneeberg.Stypendysta i laureat nagród, m.in. Kunstpreis der Stadt Wolfsburg, 2002 oraz Stypendium Villa Aurora w Los Angeles (2008), IASPIS (Sztokholm, 2000), PS1 (Nowy Jork, 1998), Villa Massimo Rzym (1997/98), również stypendium Studienstiftung des Deutschen Volkes (1993). Brał udział w międzynarodowych wystawach indywidualnych, m.in.: Kunstraum Dornbirn (2006), Kunstmuseum Thun (2004), Casino Luxembourg (2003), Migros Museum für Gegenwartskunst w Zurychu (2001), Watari-Um Muzeum Tokio (1998) oraz zbiorowych: 51. Biennale w Wenecji (2005 r.), 4. Kwangju Biennale (Korea, 2002), Sydney Biennale (2002), „etre natury”, Fondation Cartier (Paryż, 1998), Documenta X (Kassel, 1997).

6. Marcus Miessen/ Niemcy

Urodzony w 1978 roku. Architekt, konsultant i autor podróżujący pomiędzy Berlinem, Londynem i Bliskim Wschodem. W 2002 r. założył Studio Giessen, a w 2007 był współzałożycielem architektonicznego biura Office w Berlinie (www.nOffice.eu), które pracuje obecnie nad wieloma międzynarodowymi projektami. Miessen studiował architekturę i urbanistykę w Glasgow School of Art (BArch), ukończył z wyróżnieniem studia na Architectural Association w Londynie z wyróżnieniem (AADiplHons) i otrzymał stopień Master in Research z Londynu Consortium (MRes). Jego prace wystawiane były na wielu biennale m. in. w Lyon, Wenecji, Nowym Jorku (Performa) i na Shenzhen Biennial. Otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia, w tym Stimuleringsfonds voor Architectuur (Amsterdam), Kulturstiftung des Bundes (Berlin).

7. Sabina Lang & Daniel Baumann/ Szwajcaria

Lang / Baumann, artystyczny duet szwajcarsko-amerykański (Sabina Lang, 1972 i Daniel Baumann, 1967), to „mistrzowie powierzchni”. Artyści, łącząc ze sobą elementy designu, popkultury lat 70. i świata sportu, dzięki swoistemu wyczuciu koloru i geometrii są w stanie zamienić najbardziej sterylne korytarze w niezwykłe oazy. Mieszkają i pracują w Burgdorf w Szwajcarii. Współpracę artystyczną rozpoczęli w 1990 roku.

8. Thorsten Goldberg/ Niemcy

Rocznik 1960. Niemiecki artysta od lat zajmującym się sztuką w przestrzeni publicznej i sztuką instalacji. W 1991 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Stuttgarcie. Wygrał konkursy na realizacje swoich projektów w Berlinie, Oberswaldzie i innych miastach Niemiec. Część jego projektów jest na stałe umieszczona w przestrzeni publicznej; inne były instalowane tymczasowo. Thorsten Goldberg wykładał fotografię i sztukę instalacji w Szkołach Sztuk Pięknych w Berlinie, Linzu, Dusseldorfie oraz był profesorem Sztuki i Mediów Muthesius- Hochschule w Kiel. Eraz z Holgerem Drefse opracował stronę internetową PublicArt-Wiki (www.publicartwiki.org) prezentującą sztukę w przestrzeni publicznej i będącą forum dyskusyjnym o różnych formach sztuki w przestrzeni publicznej, którą jest również Internet. Mieszka i pracuje w Berlinie.

W lutym 2011 roku wymienieni artyści zaproszeni zostaną do Gdańska, aby na miejscu w pełni zapoznać się z przestrzenią przeznaczoną do realizacji dzieł artystycznych, problemami społecznymi oraz potrzebami mieszkańców dzielnicy, natomiast w lipcu 2011 roku odbędzie się finał, podczas którego jury wybierze trzech finalistów.

PATRONI / PARTNERZY