Interwencje artystyczne – Konkurs na obiekt w przestrzeni publicznej

W przestrzeni zrewitalizowanej ul. Św. Ducha nie zagospodarowano docelowo działki na rogu ul. Przędzalniczej, będącej niegdyś przedprożem kamienicy, ograniczonej pozostałościami konstrukcyjnymi – fragmentami zabytkowych, kamiennych filarów. Tymczasowo przestrzeń została pokryta kostką brukową, lecz miejsce to stanowi doskonały punkt, w którym można zlokalizować dzieło sztuki,

instalację artystyczną (tymczasową bądź permanentną), czy dizajnerski mebel miejski, który mógłby być atrakcją zarówno dla mieszkańców ulicy, jak i dla turystów. W tym celu, Biuro Prezydenta ds. Kultury zwróciło się do CSW Łaźnia, aby przeprowadziło konkurs na dzieło sztuki dedykowane temu miejscu. CSW Łaźnia ma wieloletnie doświadczenie w realizacji tego typu przedsięwzięć w ramach projektu „Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska”.

Do współpracy, jako kurator został zaproszony Krzysztof Kucharczyk, dyrektor Instytutu Dizajnu w Kielcach. W jury konkursu zasiądą specjaliści w dziedzinie sztuki w przestrzeni publicznej. Będą oni wspierani m.in. przez ekspertów z odpowiednich wydziałów UMG oraz reprezentanta mieszkańców ul. Św. Ducha.

20180419_113005-624px

 

W sierpniu 2018, po przeanalizowaniu dorobku i potencjału artystycznego kandydatów, do zamkniętego konkursu ostatecznie zostanie zaproszonych 4 artystów, dizajnerów lub grupy projektowe, doświadczone w realizacji dzieł sztuki w przestrzeni publicznej. Na rok 2018 zaplanowane jest przeprowadzenie konkursu, konsultacje społeczne z mieszkańcami, spotkania z ekspertami i pobyty studyjne dla artystów, służące poznaniu specyfiki miejsca i przygotowaniu propozycji nawiązujących do historii i topografii ulicy, a także odpowiadające na potrzeby mieszkańców i innych użytkowników ulicy. Projekt będzie też musiał być zgodny z zaleceniami Konserwatora Zabytków. Propozycje konkursowe, w tym projekt nagrodzony, zostaną zaprezentowane późną jesienią 2018 w formie wystawy (wydruki lub makiety oraz dwujęzyczny folder informacyjny). Jury, wyłoni zwycięski projekt, który zostanie skierowany do realizacji w 2019 roku (planowane odsłonięcie latem 2019).

Zwycięski projekt ma mieć charakter czasowy / sezonowy, ale wyżej punktowane będą projekty trwałe, mające szanse rozwoju bądź relokacji.

Projekt będzie realizowany zgodnie z wytycznymi Miasta Gdańsk określonymi w Programie Operacyjnym KULTURA I CZAS WOLNY, w priorytecie SZTUKA W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ.


Uczestnicy konkursu:

BudCud to biuro tworzące projekty w dziedzinie architektury i urbanistyki. Jego skład tworzą Mateusz Adamczyk oraz Agata Woźniczka. Wyróżnia ich konceptualne podejście i oryginalny styl prezentacji projektów – poprzez kolorowe makiety i pop-artowe kolaże. Są autorami licznych realizacji w Polsce oraz za granicą. Laureaci wielu konkursów architektoniczno – urbanistycznych, m.in.: prestiżowego międzynarodowego konkursu Europan (E9 Warszawa, I miejsce oraz E11 Leeuwarden, wyróżnienie) i Schindler Award for Architecture, Access for All. Zdobyli I miejsce w międzynarodowym konkursie urbanistycznym na strategię rewitalizacji zbiornika Woroneż w Rosji, a ich projekt ogrodu europejskiego dla chińskiego Expo Ogrodowego w Wuhan otrzymał wyróżnienie.

Michał Gdak został wybrany ze względu na idealnie pasujące do miejsca połączenie formalne dwóch kierunków. Ukończył architekturę w TU Delft w Holandii, Vitus Bering w Danii oraz na Politechnice Wrocławskiej. Studiował również rzeźbę na ASP we Wrocławiu i w Walencji. Uczestniczył w wielu plenerach, wystawach i warsztatach. Prowadził grupy studentów na warsztatach projektowych, jak i podczas zajęć akademickich. Pracował w Office for Metropolitan Architecture oraz Inter.National.Design w Rotterdamie oraz ze Studio Arne Quinze w Belgii. Jest laureatem wielu konkursów w zakresie sztuki i architektury. W Instytucie Dizajnu w Kielcach od 2013 roku współtworzy Pracownię Przestrzeni Publicznej. Członek zespołu kuratorskiego, który reprezentował Polskę na XVI Biennale Architektury w Wenecji. Zdobywca nagrody Dobry Wzór Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie za Miejski Salon.

Paweł Grobelny studiował na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, w École Nationale des Beaux-Arts w Lyonie i École Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu. Specjalizuje się w projektach dla przestrzeni miejskich, realizowanych dla konkretnych lokalizacji, subtelnych, delikatnych, z poszanowaniem dla już istniejących warunków otoczenia, w które zwykle się mistrzowsko wkomponowuje. Jego prace można było oglądać między innymi podczas Vienna Design Week, Paris Design Week, Tokyo Design Week oraz Seoul Design Olympiad. Szczególnie interesują go projekty dla przestrzeni miejskich, które realizowane są dla konkretnych lokalizacji z poszanowaniem otaczającego kontekstu. Jest autorem mebli miejskich między innymi w ogrodzie Zhongshan w Szanghaju, ogrodzie Albertine w Brukseli oraz w Paryżu.

Tabanda to dobrze znana gdańska grupa projektowa, którą tworzą Małgorzata Malinowska, Filip Ludka i Tomek Kempa. Ich znakiem rozpoznawczym są meble wycinane ze sklejki, ale mało kto wie, że każdy z członków tego projektu z wykształcenia jest architektem. Jako osoby kojarzone głównie z projektowaniem wyposażenia wnętrz (lampy, krzesła), tym razem będą miały okazję zaistnieć w przestrzeni publicznej miasta, z którym związani są na co dzień. Mówią o sobie, że są jednym ciałem z trzema głowami. Są zdobywcami nagrody przyznawanej przez DesignAlive w kategori Kreator Roku 2014, a ich produkty aż trzykrotnie były wyróżniane w konkursie MustHave na Łódź Design Festival.


Skład Jury:
1. Krzysztof Kucharczyk / Dyrektor Instytutu Dizajnu w Kielcach
2. Jadwiga Charzyńska / Dyrektorka CSW ŁAŹNIA w Gdańsku
3. Dr hab. Jacek Dominiczak / prof. Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Pracownia Projektowania Wnętrz Miejskich
4. Prof. dr hab . Michał Stefanowski / Kierownik Katedry Projektowania, Warszawska Akademia Sztuk Pięknych
5. Jacek Sosnowski / kurator Galerii Propaganda w Warszawie

Jurorzy Eksperci:
1. Grzegorz Sulikowski / Zastępca Dyrektora Wydziału Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków
2. Michał Szymański / p. o. Zastępcy Dyrektora ds. Przestrzeni Publicznej, ZDiZ
3. Karina Rembiewska / Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Gdańska ds. Sródmieścia
4. Barbara Frydrych / Dyrektorka Biura Prezydenta Miasta Gdańska ds. Kultury

Terminarz konkursu:
10 sierpnia 2018 – wybór 4 uczestników/uczestniczek, ogłoszenie konkursu
15 sierpnia 2018 – podpisanie umów z uczesnikami i uczestniczkami konkursu
do 7 września 2018 – nadsyłanine pytań przez uczestników i uczestniczki
do 26 września 2018 – termin składania projektów konkursowych
27 września 2018 – posiedzenie jury
28 września 2018 – rozstrzygnięcie konkursu, ogłoszenie wyników, prezentacjaprojektów
do 31 grudnia 2018 – wykonanie zwycięskiego dzieła (instalacja na ul. Świętego Ducha w II kwartale 2019)

20180523_150846-624px

PATRONI / PARTNERZY