INAUGURACJA KROPLI BURSZTYNU

W ramach inauguracji Kropli Bursztynu odbędzie się koncert Mikołaja Trzaski i zespołu Remont Pomp działającego przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gdańsku. Koncertowi będzie towarzyszył pokaz wizualizacji wykonanych przez uczniów SP 65 w Gdańsku. Wszystko w przestrzeni instalacji świetlnej „Krople Bursztynu” pod wiaduktem przy ul. Szopy.

Instalacja Krople Bursztynu (Amber Drops) autorstwa Freda Hatta i Danela Schlaepfera jest częścią projektu Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska realizowanego na Dolnym Mieście przez CSW Łaźnia. Pracę tworzą kamienie imitujące bursztyn, wykonane z masy żywicznej z wbudowanym systemem energooszczędnego oświetlenia typu LED. O zmroku, lampki świecą z różnym natężeniem, jakby w rytmie oddychającego człowieka.

Praca została zrealizowana wiosną 2012 roku jako permanentna instalacja site-specific w przestrzeni dzielnicy Dolne Miasto pod wiaduktem przy ul. Szopy. Pulsujące światło poszczególnych kamyków i refleksy na metaliczno-lustrzanej płaszczyźnie mostu (praca Invisible Gate grupy Front Studio) sprawiają wrażenie, że cała ta przestrzeń żyje i oddycha. Instalacja powstała w ramach projektu LED realizowanego przez Miasto Gdańsk.

REMONT POMP i MIKOŁAJ TRZASKA

Remont Pomp to zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną. Powstał w 2004 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gdańsku. Grają w nim osoby z niepełnosprawnością intelektualną, wolontariusze europejskiego programu EVS oraz muzycy współpracujący ze stowarzyszeniem. Główną inspiracją dla zespołu jest muzyka etniczna z naciskiem na bogactwo muzyki afrykańskiej. Od jakiegoś czasu zespół poszukuje jednak zupełnie nowych brzmień, grając na przedmiotach na co dzień nie kojarzonych z muzyką. Jako przykład mogą służyć utwory wykonywane na stole czy też beczkach.
W 2011 Remont Pomp zaprosił Mikołaj Trzaska na warsztaty muzyczne w CSW „Łaźnia”, które zaowocowały nawiązaniem dłuższej współpracy, koncertami oraz nagraniem płyty „Złota Platyna” (Kilogram Records). 27 czerwca muzycy wystąpią wspólnie w przestrzeni instalacji „Krople Bursztynu”.

ZAMIENIAJĄC CHAOS W TWORZENIE

Pokaz wizualizacji stworzonych przez uczniów V klasy szkoły podstawowej nr 65 w ramach warsztatów edukacyjnych prowadzonych w CSW „Łaźnia”. Dzieci operowały farbą bez żadnych ograniczeń i kontroli: chlapały, drapały, malowały palcami. Następnie poprzez obramowanie znalazły w swoich abstrakcyjnych obrazach różne stworzenia, sytuacje, potwory. W ten sposób nowy świat znaczeń, wyobraźni i kreatywności powstał na podwalinach świata chaosu. Projekcja stworzonych w ten sposób wizualizacji będzie towarzyszyła koncertowi Remontu Pomp i Mikołaja Trzaski.

Koordynacja: Anna Szynwelska

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego UE w ramach Programu Południowy Bałtyk

Inauguracja KROPLI BURSZTYNU

Koncert zespołu REMONT POMP I MIKOŁAJA TRZASKI

Pokaz wizualizacji ZAMIENIAJĄC CHAOS W TWORZENIE

27 czerwca 2012, o godz. 20:00

Pod wiaduktem przy ul. Szopy (skrzyżowanie z ul. Podwale Przedmiejskie), obok LKW Gallery

PATRONI / PARTNERZY