Grete Aagaard – Zapiski z dzielnicy

Długoletni i wieloetapowy projekt „Zapiski z dzielnicy” duńskiej artystki Grete Aagaard zainicjowany został w 2013 roku, podczas jej pierwszego pobytu rezydencyjnego w CSW ŁAŹNIA.

W ramach jego kolejnych edycji wydano wspólnie, we współpracy z grupą mieszkańców i mieszkanek Nowego Portu i okolic, trzy numery gazety „Nowy Port Żyje”, przeprowadzono warsztaty z robienia mebli miejskich, sitodruku, twórczego pisania czy tworzenia haiku. Jako pewnego rodzaju podsumowanie kilku lat trwania projektu, powstała także publikacja „Nowy Port Żyje. Zapiski z dzielnicy”, w której znalazły się refleksje i eseje autorstwa badaczy, krytyków sztuki, kuratorów, dokumentalistów, artystów i uczestników projektu.

Kolejne działania w ramach projektu są efektem wspólnych decyzji i wyrazem zainteresowań uczestników i uczestniczek. Wyniknęły one z chęci zwrócenia uwagi na dzielnicę Nowy Port, podkreślenia jej charakteru, opowiedzenia historii mieszkańców i mieszkanek oraz miejsc dla nich ważnych. Projekt jest także gestem, mówiącym o chęci zabrania głosu, uczestnictwa, przedefiniowania i wspólnego tworzenia dzielnicy.

Praca Grete Aagaard polega na zadawaniu pytań i tworzeniu miejsca dla negocjacji i dialogu. Dla artystki ważny jest proces, który polega na dzieleniu się wiedzą, jak i autorstwa. W 2019 roku w ramach tegorocznych działań w przestrzeni publicznej dzielnicy, uczestnicy i uczestniczki pracowali ze słowem i roślinnością. Najpierw, w wyniku warsztatów kreatywnego pisania z Barbarą Piórkowską, wspólnie wypracowane zostało oryginalne hasło, odnoszące się do charakteru Nowego Portu: „Zorza od morza”. Następnie grupa, uczestnicząc w warsztatach poświęconych tworzeniu kwiatowych kompozycji, wspólnie zaprojektowała i zasadziła kwiaty w kształt napisu na trawniku, na rogu ulic: Oliwskiej i Podjazd. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2019, w ramach projektu „Centrum kreatywności”.

grete aagaard obrazek1

PATRONI / PARTNERZY