Dzień Otwarty Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Jeden z projektów Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska – grafika artystki Anny Waligórskiej – została zaprezentowana szerszej publiczności podczas Dnia Otwartego Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, jaki odbył się 1 maja 2014 w sąsiedztwie budowanego przystanku PKM Gdańsk Matarnia.

V edycja konkursu Galerii Zewnętrznej została zrealizowana we współpracy z samorządową spółką Pomorska Kolej Metropolitalna S.A., aby zaspokoić coraz większe społeczne zapotrzebowanie na estetyczne, nowocześnie zaprojektowane obiekty. W efekcie został wyłoniony najciekawszy projekt grafiki ścian osłonowych wiat przystankowych Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, która będzie łączyć Gdańsk-Wrzeszcz z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy oraz Kaszubami.

Prezes PKM, Krzysztof Rudziński argumentuje współpracę z CSW Łaźnia: „Dlaczego Galeria? Mam wrażenie, że w wielu polskich miastach, bo nie dotyczy to tylko Gdańska, cały czas skupiamy się na tym, co jest wewnątrz. Na galeriach, które pokazują dla niewielkiego w sumie niezainteresowanego gremium różnego rodzaju dzieła artystyczne – rzeźbę, malarstwo, grafikę. Natomiast coś takiego pojawia się dla setek tysięcy ludzi. Z mojej praktyki wieloletniej przy realizacji różnego rodzaju projektów, zauważyłem i nauczyłem się jednego – że pokazując społeczeństwu czy ludziom coś lepszego, w jakimś tam drobnym stopniu podnosimy ten poziom, na którym żyjemy i podnosimy sposób patrzenia na świat. „Patrzenie na świat zmienia się także pod wpływem sztuki w przestrzeni publicznej poprzez właśnie to estetyczne wpisywanie się w przestrzeń, poprawianie estetycznej jakości otoczenia”, jak zauważa Jadwiga Charzyńska, dyrektor CSW Łaźnia.

Kontakt ze sztuką w codziennym życiu, na przykład podczas podróży koleją, może być realizowany między innymi dzięki projektowi Anny Waligórskiej. Artystka projektując grafiki i system oświetlenia przystanków chciała dać moment refleksji i relaksu osobom czekającym na przyjazd pociągu. Poprzez roślinne ornamenty naniesione w formie perforacji na ściany wiat przystankowych, chciała podkreślić efekt gry światła: „sam ten efekt, kiedy jesteśmy gdzieś poza miastem w lesie i właśnie światło, które przechodzi pomiędzy gałęziami, pomiędzy liśćmi i pada i się zmienia gdzieś tam na powierzchni drogi”.

Podczas Dnia Otwartego PKM Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia zaprezentowała najnowszy film poświęcony sztuce w przestrzeni publicznej i projektom Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska autorstwa Justyny Zając. Ponadto odbywały się projekcje filmów dotyczące innych projektów CSW Łaźnia, takich jak Art+Science Meeting czy działań edukacyjnych CEA Łaźnia 2 w Nowym Porcie. Dział edukacji CSW przygotował też sekcją warsztatową. Zależało nam na aktywnej pracy z dziećmi – w ramach warsztatów można było zaprojektować własną torbę czy przypinkę do ubrania.

W Dniu Otwartym Pomorskiej Kolei Metropolitalnej uczestniczyło kilka tysięcy osób. Zarówno warsztaty jak i projekcje filmowe cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających.

PKM-1_664px

PKM_2_664px

3PKM

4PKM

2PKM

1PKM

pkm7 fot. materiały prasowe PKM S.A.

PATRONI / PARTNERZY