Druga edycja cyklu DOLNE MIASTO NA ŻYWO

Na fali popularności zeszłorocznych koncertów Dolnego Miasta na żywo, w sezonie letnim 2014 postanowiliśmy zorganizować kolejną serię wydarzeń muzycznych w przestrzeni Dolnego Miasta, w nietypowych lokalizacjach, na podwórkach, poza murami galerii. W tym roku pierwszy koncert otwierający cykl odbędzie się 17 maja – podczas Międzynarodowej Nocy Muzeów.

Do udziału w projekcie zapraszamy artystów sceny alternatywnej, elektronicznej, awangardowej, których występy wzbudzą zainteresowanie zarówno lokalnych mieszkańców, jak i gości z innych części miasta lub osób odwiedzających Gdańsk w sezonie letnim. Stawiamy przede wszystkim, na młodych, utalentowanych muzyków, którzy zdołali już wykształcić własny, niepowtarzalny styl oraz zdobyć uznanie publiczności i krytyków.

dmnz_napis_625px

W ramach projektu chcemy stworzyć miejsca sprzyjające spotkaniom społeczności lokalnej oraz „oswoić” osoby z zewnątrz z niezwykłą przestrzenią Dolnego Miasta, zachęcić do częstszego jej odwiedzania i przełamać panujące stereotypy na temat tej dzielnicy jako miejsca niebezpiecznego, niedostępnego, nieatrakcyjnego kulturalnie. Celem projektu jest ożywić Dolne Miasto muzyką na żywo.

COLDAIR – 17 maja, godz. 21:00
ASIA I KOTY + SONIA PISZE PIOSENKI – 19 lipca, godz. 20:00
PETER J. BIRCH - 26 lipca, godz. 20:00
PURE PHASE ENSEMBLE 3 + NATHALIE AND THE LONERS – 20 sierpnia, godz. 20:00
LILLY HATES ROSES – 29 sierpnia, godz. 20:00


COLDAIR
17 maja, godz. 21:00
Za nazwą COLDAIR kryje się Tobiasz Biliński, uznawany obecnie za jednego z najbardziej obiecujących artystów niezależnych w Polsce. Projekt ten ma charakter solowy – Biliński jest autorem muzyki oraz tekstów, aranżuje i produkuje większość utworów. Przeważnie realizuje nagrania na własną rękę, będąc wiernym filozofii DIY. Występuje w różnych konfiguracjach; od solowego setu opartego na komputerowych loopach, rozmarzonej gitarze i delikatnym wokalu, do siedmioosobowej, epickiej mini-orkiestry z udziałem sekcji dętej i wielu innych instrumentów. Warto dodać, że Coldair został zaproszony do udziału w festiwalu Primavera w Barcelonie – zagra tam krótko po koncercie w CSW Łaźnia. www.coldairmusic.com

Laznia1_COLDAIR_625px Coldair, mat. prasowe artysty


ASIA I KOTY
19 lipca, godz. 21:00

Pod nazwą ASIA I KOTY kryje się solowy projekt Joanny Kuźmy. Wokalistka wciela się w rolę singer/songwriterki, przywołując skojarzenia ze złotymi latami 60’. Akompaniując sobie na gitarze lub na pianinie śpiewa piękne, melodyjne i niezwykle smutne piosenki. Jej przejmujący głos i pełne emocji interpretacje nasuwają skojarzenia z takimi artystkami jak PJ Harvey, Tori Amos czy Cat Power. Hipnotyzujące songi Asi często opierają się zaledwie na kilku prostych akordach. Wystarczy jednak, by zaczęła śpiewać, a akompaniament (a w zasadzie całe otoczenie) przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie. Asia i Koty to muzyka skrajnie introwertyczna. Nie flirtuje z publicznością, nie kokietuje słuchaczy. Samoistnieje we własnym wszechświecie, do którego trzeba się wybrać osobiście.
www.facebook.com/asiaikoty

Asia i koty_fot.A.Szynwelska_626px Asia i Koty, fot. Anna Szynwelska


SONIA PISZE PIOSENKI
19 lipca, godz. 20:00

SONIA PISZE PIOSENKI ma wszelkie predyspozycje, aby stać się jednym z czołowych głosów polskiej sceny niezależnej, a Friends to Lovers może być jednym z ciekawszych wydawnictw tego roku. Właśnie zadebiutowała. Pochodzi z Łomianek koło Warszawy, na poważnie komponuje od zaledwie roku. Zaczęła od wieczorków songwriterskich w Klubojadalni Eufemia, potem przyszły wspólne koncerty z Lilly Hates Roses, wyjazd do Wielkiej Brytanii i… pierwszy oficjalny singiel. Długo czekaliśmy z Sonią na udostępnienie, a premiera Movie Quotes miała miejsce zaledwie kilka dni temu, 21 czerwca 2014. Teraz przyszedł czas na pierwsze wydawnictwo Sonia pisze piosenki. Pierwsze i to najważniejsze. A jakie dojrzałe!
Mało jest w Polsce dziewczyn z gitarą, a jeszcze mniej, które swoje uczucia przelewają w muzykę w taki sposób. Chociaż to na razie muzyczna przygoda, to drzwi do kariery już się przed Sonią otworzyły. Od niej zależy, czy tę szansę wykorzysta. My wierzymy, że tak. soniapiszepioseneki.tumblr.com

Sonia foto_625px Sonia pisze piosenki, mat. prasowe artystki


PETER J. BIRCH
26 lipca, godz. 20:00

To nieślubne dziecko Boba Dylana i Joni Mitchell? – zastanawia się Angelika Kucińska w tygodniku „Przekrój”. Kapitalnie stopniuje napięcie i buduje nastrój. Aż trudno uwierzyć, że ten kawał dojrzałej muzyki nagrał chłopak, który ma dwadzieścia parę lat. – dodaje Robert Sankowski w „Gazecie Wyborczej”. Polska, Dania, Czechy, Belgia, Słowacja, Holandia, Wielka Brytania, Litwa, Łotwa, Włochy, Szwajcaria i Niemcy – w tych krajach koncertował. Ostatnio wystąpił na kilku dużych europejskich festiwalach (m. in. Openerze, OFF-ie w Polsce, Poke na Słowacji czy Melodica w Hamburgu) – zarówno solo, jak i ze swoim zespołem The River Boat Band. Łącznie zagrał już ponad 270 koncertów, a ma raptem 23 lata! Pochodzący z Wołowa (Dolny Śląsk) Peter J. Birch jest bez wątpienia jednym z najaktywniejszych polskich muzyków. Aktualnie promuje swój debiutancki, wydany w 2013 roku album „When The Sun’s Risin’ Over The Town”. Płyta zebrała bardzo pochlebne recenzje w polskiej i europejskiej prasie. Wiosną 2014 roku wydaje nowy album.

Peter J Birch - fot - Ala Protasewicz_625px Peter J. Birch, fot. Ala Protasiewicz


PURE PHASE ENSEMBLE 3 + LAETITIA SADIER
20 sierpnia, godz. 20:00

PPE3 to międzynarodowy, shoegaze’owy kolektyw instrumentalny stworzony specjalnie na potrzeby festiwalu SpaceFest! organizowanego przez Stowarzyszenie Nasiono i CSW Łaźnia. Grupa muzyków z Polski i zagranicy spotkała się na warsztatach na początku grudnia 2013, aby wspólnie stworzyć materiał muzyczny, który następnie został zaprezentowany publiczności na koncercie podczas festiwalu. W składzie Pure Phase Ensemble 3 zagrali: Laetitia Sadier (Stereolab), Ray Dickaty (Solar Fire Trio, ex-Spiritualized), Małgorzata Penkalla (Enchanted Hunters), Magdalena Gajdzica (Enchanted Hunters), Joanna Kuźma (Asia i Koty), Jarosław Marciszewski (Popsysze), Jakub Świątek (Popsysze), Sławek Draczyński (Popsysze), Jakub Kozak (The Esthetics) i Karol Schwarz (KSAS). W lecie 2014 muzycy spotkają się w pełnym składzie, żeby zagrać serię koncertów promujących płytę „Live at SpaceFest! 2013”.
spacefest.pl

LaetitiaSadier_byDavidThayer_625px Laetitia Sadier, fot. David Thayer


NATHALIE AND THE LONERS
20 sierpnia, godz. 19:00

NATHALIE AND THE LONERS to solowy projekt Natalii Fiedorczuk, jednego z najbardziej intrygujących kobiecych wokali w polskiej alternatywie. Natalia zadebiutowała w 2009 roku płytą „Go, Dare” (Ampersand). Nathalie And The Loners to oddech od pióropuszy na głowie i doczepianych wąsów oraz ukłon w stronę wrażliwości i melodii. Kompozycje, w których żaden dźwięk nie jest przypadkowy, grają na najbardziej czułych strunach rozmarzonych pań i zamyślonych panów. Głos Natalii można usłyszeć na nagraniach takich zespołów jak Cieślak i Księżniczki (2010), Sublim (2010), Orchid („Driving With A Hand Brake On”, 2009), czy Happy Pills („Retrosexual”, 2010). Artystka jest autorką muzyki do sztuk wystawianych na deskach Teatru Powszechnego w Warszawie, a jej felietony można regularnie czytać na portalu T-Mobile Music. Druga solowa płyta ukazała się w 2012 roku nakładem Anteny Krzyku i nosi tytuł „On Being Sane (In Insane Places)”.

NathalieAndTheLoners_625px Nathalie and The Loners, mat. prasowe artystki


LILLY HATES ROSES
29 sierpnia, godz. 20:00
Premiera płyty LILLY HATES ROSES „Someting to Happen” miała miejsce 30 lipca 2013, a za nimi już debiut na falach amerykańskiego eteru w kultowej stacji radiowej KEXP. Singiel „Youth” wzięła na warsztat Sarah Blackwood – autorka słynnych coverów. Wielki świat bardzo szybko zainteresował się Lilly Hates Roses. Bardzo entuzjastycznie i ciepło zostali przyjęci na Openerze oraz Slot Art Festival. W ramach jesiennej trasy promującej debiutancki album zagrali 25 koncertów w Polsce i Niemczech. Na swej ostatniej trasie mieli okazje zaprezentować się w Irlandii. Wiosną 2014 zespół rusza w trasę koncertową na Islandię, gdzie zrealizuje krótki film dokumentalny. Ich muzyka osadzona jest w indie-folku, wspomaganym awangardową elektroniką, otoczonym melancholijnymi osobistymi tekstami. Album wyprodukował Maciej Cieślak (Ścianka, Lenny Valentino). Płyta nagrana analogowo na „setkę” Za sam mastering odpowiedzialny jest Smolik. Coś dla fanów Bon Iver, Low czy The XX.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA Lilly Hates Roses, mat. prasowe artystów


Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

PATRONI / PARTNERZY