Nasz nowy cykl: DOLNE MIASTO NA ŻYWO

W ramach Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańsk, w sezonie letnim, proponujemy serię wydarzeń muzycznych zrealizowanych w przestrzeni Dolnego Miasta, w nietypowych lokalizacjach, na podwórkach, poza murami galerii. Zapraszamy artystów sceny alternatywnej, elektronicznej, awangardowej, których występy wzbudzą zainteresowanie zarówno lokalnych mieszkańców, jak i gości z innych części miasta lub osób odwiedzających Gdańsk w sezonie letnim.

Chcemy stworzyć miejsca sprzyjające spotkaniom społeczności lokalnej oraz „oswoić” osoby z zewnątrz z tą niezwykłą przestrzenią, zachęcić do częstszego jej odwiedzania i przełamać panujące stereotypy na temat Dolnego Miasta jako niebezpiecznego, niedostępnego, nieatrakcyjnego kulturalnie. Celem projektu jest ożywić tę dzielnicę muzyką na żywo.


dmnz_plakat b3_625px

dominik_staniszewski_metropolia_sm

EBOLA APE i VJ HERTZSHMERTZ
12 lipca, godz. 20:00
∑BOL▲ ▲P∑ to audio-wizualny projekt stworzony przez goryla o imieniu Ebo. Jego muzyka oparta jest w dużej mierze na delikatnych samplach, silnie przetworzonych partiach wokalnych i płynących niczym we mgle syntezatorach. Stylistycznie to kolaż gatunków. Ebola czerpie inspiracje z tak wielu stron, że ciężko jego muzykę zaszufladkować. Porównywany bywa do takich artystów jak Burial, oOoOO czy Holy Other. Podczas występu w CSW Łaźnia ∑BOL▲ ▲P∑ zaprezentuje swoje najnowsze kompozycje używając samplera i kontrolera midi.
ebolaape.blogspot.com

HERTZSHMERTZ to powstały w 2010 roku, projekt Agaty Królak. W swoich wizualizacjach bazuje na miksowaniu krótkich animacji poklatkowych, w których główną rolę odgrywają surowe, naiwne formy oraz prosty, intensywny kolor (ave karnawał!) Współtworzyła interaktywną instalacje YUME: sny Dolnego Miasta, współpracowała z muzykami z kraju i zagranicy (m.in. Stendek, Ebola Ape, Olbrzym i Kurdupel, Kartell, Hecq). www.agatakrolak.pl/

the shipyard_photo_Nago_2013-sm

THE SHIPYARD
19 lipca, godz. 20:00

Zespół składający się z ważnych na polskiej scenie alternatywnej artystycznych osobowości. Swą nazwę zawdzięcza wspólnej wszystkim jego muzykom fascynacji Stocznią Gdańską. Debiutancka płyta „We Will Sea” dowodzi nie tylko dojrzałości muzycznej i świeżości w podejściu do czerpania z inspiracji (m.in. nowa i zimna fala, punk, shoegaze), ale pokazuje również, że muzyka The Shipyard nie posiada żadnego odpowiednika na polskim rynku muzycznym. Od czasu debiutu scenicznego wystąpili m.in. na OFF Festiwalu w Katowicach, zagrali na Offensywnej scenie radiowej Trójki i w Radiu Gdańsk. W ramach DOLNEGO MIASTA NA ŻYWO zagrają akustycznie.

The Sunlit Earth - band photo 1-sm

THE SUNLIT EARTH
26 lipca, godz. 20:00

The Sunlit Earth pochodzą z najzimniejszego miasta w Polsce – Giżycka. Kwartet składa się z ambitnych studentów, inspirujących się muzyką lat 70., 80. oraz współczesną sceną niezależną. Mimo, że działa od niedawna, zespół może pochwalić się wyróżnieniem na Festiwalu Fama, pierwszym miejscem w przeglądzie festiwalu Metropolia Jest Okey 2012 i zwycięstwem w drugiej edycji Muzycznego Ugięcia. W 2012 zagrali w Kassel w Niemczech z ramach projektu Temporary Home. W 2013 wydali pierwszą EPkę „There’s Something in the Air” nakładem Nasiono Records. Podczas koncertu na Dolnym Mieście zagrają akustycznie.

Enchanted Hunters_sm1

ENCHANTED HUNTERS
9 sierpnia, godz. 20:00

Enchanted Hunters to trójmiejski zespół założony przez Małgorzatę Penkallę, w którego skład wchodzą również Magdalena Gajdzica i Patryk Zieliniewicz. W ich dokonaniach można dosłuchać się elementów dream-popu, dream-folku, americany. Na pierwszy rzut oka dominuje w nich kobiecy pierwiastek: dziewczęcy głos liderki, delikatne tony fletu i cymbałków, rozmarzone jazzujące akordy. Nostalgiczną atmosferę utworów przełamują jednak akcenty psychodeliczne, czy nawiązania do amerykańskiego indie rocka z lat ’90. Ważnym aspektem muzyki Enchanted Hunters są występy na żywo, ciepło przyjmowane przez publiczność zapraszaną do słuchania muzyki w nietypowych miejscach.

BNNT-PF_10-04-625px


BNNT Sound Bombing
20 – 21 sierpnia, start: Dolne Miasto

BNNT łączy w swych działaniach muzykę i sztuki wizualne. Wywodząca się z poznańskiej alternatywnej sceny muzycznej Pink Punk grupa uznawana jest za jej najciekawsze wcielenie. W jej skład obok Konrada Smoleńskiego grającego na instrumencie zwanym „barytonowym pociskiem”, który w rzeczywistości wygląda jak zaopatrzony w struny pocisk w pomniejszonej skali, wchodzi grający na perkusji Daniel Szwed. Zamaskowani artyści grają nie tylko w miejscach związanych ze sztuką, czasem „atakują” na ulicy, występując wprost z samochodu. Koncerty BNNT, podczas których muzyce towarzyszy specjalna scenograficzna/wizualna oprawa, przypominają wciągający rytuał tajemniczego kultu, którego głównymi wyznacznikami są czysta energia i niczym nieskrępowana siła dźwięku. Dwudniowy uliczny sound bombing zespołu BNNT w Gdańsku będzie towarzyszył zamknięciu wystawy Konrada Smoleńskiego S.T.R.H. w CSW Łaźnia.

PATRONI / PARTNERZY