DOLNE MIASTO MÓWI: MIASTO FABRYK. Druga wędrówka po Dolnym Mieście

Druga z pieszych wycieczek z cyklu „Dolne Miasto Mówi” odbędzie się 27 czerwca i dotyczyć będzie industrialnej historii tej dzielnicy. A jest o czym opowiadać! Pomimo niewielkiej przestrzeni, w XIX wieku Dolne Miasto przeżywa okres intensywnego rozwoju powiązanego z pojawieniem się na jej terenie licznych zakładów przemysłowych. Wiele z nich zachowało się do tej pory, choć niestety w innej niż pierwotna formie.

Jednak nadal warto przyjrzeć się im bliżej by poczuć niepowtarzalny klimat przedwojennego Gdańska – szybko się rozwijającego, tętniącego życiem, pięknego w każdym (nawet tym typowo przemysłowym) szczególe. Zatem ubierzcie się odpowiednio do pogody (miejmy nadzieję, ze wreszcie pięknej, jak na porę roku przystało) i pojawcie się na Dolnym Mieście by cieszyć się kolejną porcją historii z tej niepowtarzalnej dzielnicy. Zapraszamy!


Czas: godz. 18:00 – 20:00
Miejsce: Dolne Miasto / Zbiórka na podwórku CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1

DMM_zdjecie_w_tle

Głównym celem realizowanych w ramach Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska wędrówek miejskich Dolne Miasto Mówi jest zapoznanie osób tam mieszkających z historią dzielnicy, a także zainteresowanie tym miejscem osób z zewnątrz. Dolne Miasto jest jedną z nielicznych faktycznie zachowanych dzielnic Gdańska, a jednak, pomimo ciekawej historii, uznawana jest za dzielnicę „trudną”, okrytą złą sławą. Poprzez serię wycieczek z przewodnikiem, podczas których nie tylko zostanie zaprezentowana jej historyczna przeszłość ale także jej urokliwe zakamarki, postaramy się zmienić wizerunek dzielnicy, zainteresować, zwrócić na nią uwagę.
Wędrówki będą odbywać się raz w miesiącu, od maja do września 2014 roku. Każda z nich będzie miała inny temat przewodni. Program wędrówek opracuje Karolina Pochwatka, historyczka sztuki i animatorka kultury, która Dolne Miasto zna od podszewki. Do współprowadzenia zaprosi profesjonalnych trójmiejskich przewodników, lokalnych artystów oraz mieszkańców dzielnicy.

Terminy i tematy tegorocznych wędrówek:
17.05 – DOLNE ODDOLNIE
27.06 – MIASTO FABRYK
26.07 – OPOWIEŚCI Z BASTIONÓW
29.08 – DOLNE BAWI
27.09 – MIASTO WEWNĘTRZNE

IMG_7165_625px

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

PATRONI / PARTNERZY