DOLNE MIASTO MÓWI – wędrówki po Dolnym Mieście

Głównym celem realizowanych w ramach Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska wędrówek miejskich „Dolne Miasto Mówi” jest zapoznanie osób tam mieszkających z historią dzielnicy, a także zainteresowanie tym miejscem osób z zewnątrz. Dolne Miasto jest jedną z nielicznych faktycznie zachowanych dzielnic Gdańska, a jednak, pomimo ciekawej historii, uznawana jest za dzielnicę „trudną”, okrytą złą sławą.

Poprzez serię wycieczek z przewodnikiem, podczas których nie tylko zostanie zaprezentowana jej historyczna przeszłość ale także jej urokliwe zakamarki, postaramy się zmienić wizerunek dzielnicy, zainteresować, zwrócić na nią uwagę.

W Noc Muzeów odbędzie się pierwsza z serii wędrówek – akcje będą odbywać się raz w miesiącu, od maja do września 2014 roku. Każda z nich będzie miała inny temat przewodni. Program wędrówek opracuje Karolina Pochwatka, historyczka sztuki i animatorka kultury, która Dolne Miasto zna od podszewki.
Do współprowadzenia zaprosi profesjonalnych trójmiejskich przewodników, lokalnych artystów oraz mieszkańców dzielnicy.

DMM_zdjecie_w_tle

Pierwsza wędrówka: DOLNE ODDOLNIE
Dolne Miasto to dzielnica, która wymyka się łatwym klasyfikacjom. Z jednej strony zapuszczona i opuszczona – głównie ze względu na budowę trasy WZ, która skutecznie oddzieliła ją od Głównego Miasta, a z drugiej autentyczna i, co wielu może zaskoczyć, miejscami bardzo malownicza. Obecnie przechodzi gwałtowne zmiany, które są wynikiem wieloletnich działań oddolnych. Powoli otwiera się, robi bardziej przystępna, przyciąga do siebie coraz większe ilości ludzi zaciekawionych nie tylko architekturą, która w dużej części przetrwała II wojnę światową, ale także (a może przede wszystkim) specyficznym klimatem, który trudno byłoby znaleźć gdziekolwiek indziej.

Podczas pierwszej z miejskich wypraw zostanie przedstawiona ogólna historia Dolnego Miasta. Wyruszymy szlakiem najbardziej charakterystycznych miejsc dzielnicy, ale nie zrobimy tego w typowy dla szkolnych wycieczek sposób, wręcz przeciwnie – spróbujemy dostosować się do klimatu, który panuje na Dolnym Mieście i nie przejmując się żadnymi zasadami iść w kierunku, który wyznaczą rozmowy, spotkani ludzie, nastrój oprowadzanych i oprowadzających, a przede wszystkim pogoda, która zawsze ma ostatnie słowo. Wie o tym każdy, kto podczas letnich wieczorów odpoczywał na pobliskich bastionach patrząc na zachwycającą panoramę Gdańska. I choć podobno dolce vita możliwe jest tylko we Włoszech, właśnie w takich miejscach, w takich sytuacjach łatwo stwierdzić, że to nie prawda. Zapraszamy!

Czas: godz. 18:00 – 20:00
Miejsce: Dolne Miasto / Zbiórka na podwórku CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1

dolne_miasto_mowi

PATRONI / PARTNERZY