Cud nad Martwą Wisłą już 15 sierpnia w Nowym Porcie

Kolejna odsłona Cudu nad Martwą Wisłą będzie miała miejsce już 15 sierpnia w Nowym Porcie. W programie warsztaty, wykłady, koncerty, projekcje filmowe i inne wydarzenia artystyczne, które będą doskonałym pretekstem do spędzenia czasu na łonie natury.

W 1845 roku amerykański myśliciel Henry Thoreau poddał się socjalnemu eksperymentowi i ponad dwa lata swojego życia spędził w lesie porastającym brzegi stawu Walden w stanie Massachusetts. Podczas tego odosobnienia, z dala od cywilizacji i postępu, Thoreau stworzył manifest prostoty, samowystarczalności, rozwoju osobistego i pochwały natury – „Walden. Życie w lesie”. Poddając w nim krytyce zachodnioeuropejską cywilizację zafiksowaną na koncepcie „american dream” w ramach którego możemy stać się kim chcemy, a w konsekwencji nabywać i posiadać nowe przedmioty uznał naturę za najlepszą przestrzeń do samopoznania i osiągnięcia harmonii życiowej. Dziś my, 15 sierpnia 2015 roku stajemy nad brzegiem Martwej Wisły i przez jeden dzień spróbujemy odtworzyć drogę jaką przebył Thoreau i z pomocą przyrody, odkryć zachwyt, spokój i zadowolenie.

625

PROGRAM WYDARZENIA


12:00 – 14:30 Warsztat dętkowo – hamulcowy/ Projekt Zębatka

12:00 – 16:00 Żywa galeria nad Martwą Wisłą – przestrzeń animacji i warsztatów dla dzieci/ Ludwika Radacka, Klaudiusz Grabowski

14:00 – 16:30 WIATRAKI – CUDAKI – warsztaty z budowania wiatrowych zabawek/ Grupa Większe PÓŁ

15:00 – 17:30 Warsztat dętkowo – hamulcowy/ Projekt Zębatka

16:00 – 18:30 Budujemy naturalnie!/ Pracownia Mech

17:00 – 18:00 Wykład „Nuda – historyczny i antropologiczny punkt widzenia”/ Artur Kawiński

18:00 – 19:30 Nowy Port mówi – nudny spacer po Nowym Porcie z Katarzyną Werner

18:00 – 19:00 Medytacja/pilates – zajęcia w plenerze/ Joanna Kania

19:00 – 20:00 Piknik przy ognisku/ Ewa Bolda

20:00 – 21:45 Nowoporcka Potańcówka – Zespół Cieśni i Tańca (bez tańca) – Gra do tańca! (M.Bunio.S – wokal, Tomek Ziętek – trąbka i klawisze, Irek Wojtczak – saksofon i klarnet, Kamil Pater – gitara, Olo Walicki – kontrabas, bas i klawisze, Tomek Sowiński – perkusja)

22:00 – 24:00 Take This Waltz/ plenerowy pokaz filmu


Ponadto: instalacje w przestrzeni publicznej oraz Food Trucki.

rower


Warsztat dętkowo – hamulcowy/ Projekt Zębatka

12:00-14:30 – wymiana i łatanie dętek

15:00-17:30 – czyszczenie i smarowanie roweru


Przyjedź na swoim rowerze w roboczych ciuchach!


Dwa warsztaty z podstawowej naprawy rowerów – pierwszy z czyszczenia i smarowania roweru, drugi z wymiany i łatania dętek i regulacji hamulców.


Wymiana i łatanie dętek oraz regulacja hamulców

W programie część teoretyczna obejmująca rodzaje wentyli, dętek, opon, typy hamulców, mechanizmy i podstawowe usterki oraz zajęcia praktyczne, w tym zdejmowanie i zakładanie koła, wymiana dętki, regulacja hamulców i wymiana klocków. Będziemy zajmować się następującymi typami hamulców: cantilever, v-break, hamulce szosowe symetryczne, hamulce szosowe jednostronne (niestety nie będziemy się zajmować hamulcami hydraulicznymi, tarczowymi, bębnowymi ani torpedo). Jeśli wiesz, że musisz w swoim rowerze wymienić którąś z części układu hamulcowego (np. linkę, pancerz, klocki) – weź nowe części ze sobą.

row


Czyszczenie i smarowanie roweru

W programie trochę teorii: konstrukcja roweru, nazewnictwo części, jak i czym czyścić i smarować oraz praktyka. Przyjedź na swoim rowerze i koniecznie przywieź robocze ubranie oraz rękawiczki, pędzel/szczoteczkę do zębów, plastikowy pojemnik (np. po jogurcie, lodach, obcięty w 1/3 karton po mleku). Narzędzia rowerowe (klucze, śrubokręty) oraz specyfiki takie jak: benzyna lakowa/nafta/zwykła benzyna, smar do łańcucha, będą na miejscu, ale zachęcamy też do przywiezienia własnych.

wiatr


WIATRAKI – CUDAKI – warsztaty z budowania wiatrowych zabawek/ Grupa Większe PÓŁ,

godz. 14:00 – 16:30


Wiatraki, śmigła, turbiny, latawce, kręciołki… Grupa Większe PÓŁ zaprasza do wspólnej zabawy z WIATREM. Spędzimy ponad dwie godzimy wymyślając i budując urządzenia, maszyny i zabawki zasilane siłą żywiołu. Przygotujemy dla was elementy i materiały, z których będziecie mogli konstruować własne WIATRAKI-CUDAKI.

wia


Artur Kawiński, wykład: Nuda – historyczny i antropologiczny punkt widzenia, godz. 17:00 – 18:00

Wykład podejmujący tematykę nudy z historycznego i antropologicznego punktu widzenia. Podczas wykłady prowadzący poruszy takie kwestie jak: relacje natury i kultury; diagnozy alternatyw kulturowych: Marcuse, Rousseau, Thoreau, Emerson, Fromm; kultura i duchowość Dalekiego Wschodu; różne drogi samorealizacji.

siano


Budujemy, naturalnie!/ Pracownia Mech, godz. 16:00 – 18:30

Na początku warsztatu podzielimy się na grupy i z mapką w ręce wyruszymy na poszukiwanie budulca do naszego przyszłego schronienia. Wszystkie znalezione elementy złożymy na placu budowy i rozpoczniemy projektowanie.
Każdy może być projektantem! Z tekturowych kostek domina zbudujemy makietę i przerzucimy się na skalę 1:1, czyli kostki słomy. Po wspólnym, naturalnym budowaniu będzie czas na piknik i rozmowę o samowystarczalności i ekologii w architekturze. Oczywiście piknikować będziemy w zbudowanej przez nas słomianej przestrzeni.

ogień


Warsztaty kulinarne „Piknik przy ognisku”, godz. 19:00 – 20:00

Będziemy wspólnie przygotowywać zdrowe przekąski, a przy tym bawić się kolorami, smakami i estetyką przygotowywanych pyszności. W roli głównej wystąpią „Zawijańce z sałaty”, a każdy uczestnik według swojej fantazji będzie mógł przygotować swoją roladkę z warzyw, past i sosów. Dodatkowo będzie można skosztować zdrowych słodkości oraz chleba domowego na zakwasie.

muza


Nowoporcka Potańcówka

Zespół Cieśni i Tańca (bez tańca) – Gra do tańca!


(M.Bunio.S – wokal, Tomek Ziętek – trąbka i klawisze, Irek Wojtczak – saksofon i klarnet, Kamil Pater – gitara, Olo Walicki – kontrabas, bas i klawisze, Tomek Sowiński – perkusja),

godz. 20:00 – 21.45

ZESPÓŁ CIEŚNI I TAŃCA to kolektyw muzyczno–taneczno–teatralny, łączący światy muzyki improwizowanej, tańca współczesnego i performansu. Każda odsłona ZCiT charakteryzuje się indywidualnym podejściem do konstrukcji przedstawienia w zależności od przestrzeni scenicznej i charakteru wydarzenia. Specjalnie z okazji Nowoporckiej Potańcówki, zespół postanowił przygotować dwa sentymentalne sety muzyki do tańca. Pierwszy – elegancki i klasyczny, wspominający erę swingu, ale i socrealistycznej pieśni zawoalowanej brzmieniem jazzowego combo. Drugi – muzyczna esencja polskości, gdzie ludowe tematy oraz przeboje lat minionych osadzone zostaną w biesiadnej aurze automatów perkusyjnych, discopolowych brzmień klawiszy, a także stylowych zachowań scenicznych.

noc


Take This Waltz/ plenerowy pokaz fimu, godz. 22:00 – 24:00

2011 | 116’ | Hiszpania, Japonia, Kanada | reż. Sarah Polley

Dwudziestoośmioletnia Margot (Michelle Williams) jest szczęśliwą żoną Lou, autora książek kucharskich (obsadzony wbrew swemu komediowemu emploi Seth Rogen). Ale kiedy Margot poznaje Daniela (Luke Kirby), obydwoje natychmiast zakochują się w sobie. Co gorsza, okazuje się, że Daniel mieszka po przeciwnej stronie ulicy. Dwójka bohaterów zaczyna spędzać ze sobą coraz więcej czasu, próbując zwalczyć namiętności i rodzące się między nimi uczucie. Gorący, pogodny i kolorowy jak miska owoców Take This Waltz prowadzi widzów z uśmiechem przez znane, ale zawsze aktualne pytanie: co długi związek robi z miłością, seksem i naszym obrazem siebie wzajemnie.

cud

Wydarzenie realizowane w ramach projektu “Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego.

PATRONI / PARTNERZY