CHECK/MARK/GDANSK: Międzynarodowe warsztaty – nowe spojrzenie na tożsamość lokalną

Od 13 do 18 października odbywają się w Gdańsku międzynarodowe warsztaty dla studentów projektowania, architektury wnętrz i wzornictwa prowadzone przez wykładowców ASP w Gdańsku i Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Moguncji. Jako punkt wyjścia dla warsztatów organizatorzy obrali obszar Dolnego Miasta i rozpoczęli zajęcia od zwiedzenia dzielnicy, zapoznania się z jej architekturą i strukturą oraz z działaniami Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska.

Tekst przewodni do warsztatów informuje, że Gdańsk to miasto wywołujące szereg skojarzeń wizualnych: Trójmiasto, historyczny port morski, Bałtyk, masowa turystyka, upadek komunizmu, nowoczesny przemysł stoczniowy, Liga Hanzeatycka, cenny bursztyn – to tylko niektóre z nich. Turyści odwiedzają Gdańsk w poszukiwaniu tych obrazów, a Gdańsk odpowiada na ich potrzeby.

Największy ruch koncentruje się na niewielkim obszarze skupiającym tzw. atrakcje turystyczne. Wyścig o uwagę (i pieniądze) jest ograniczony przestrzennie lub, innymi słowy, trzymany w przestrzennym szachu. Codzienne życie jest oczywiście mniej nasycone tymi obrazami. Codzienne życie toczy się o kilka kroków od Długiego Targu. Obszar warsztatów – gdańska dzielnica Dolnego Miasta – otwiera się przed nami u stóp średniowiecznych fortyfikacji. Tutaj Gdańsk wygląda inaczej. Wystarczy oddalić się odrobinę od atrakcji turystycznych i odnowionych fasad „Starego Miasta”, aby zetknąć się z codziennym życiem, pracą, zmartwieniami i turbokapitalizmem, a już na pierwszy rzut oka widać, że duch optymizmu miesza się tutaj z poczuciem rezygnacji. Skupienie uwagi na Starym Mieście stworzyło wyrwę między zorientowanym na turystykę Centrum a północno-wschodnim Downtown ; jednej części miasta uruchomiło proces odwrotnej gentryfikacji Dolnego Miasta. Potencjalny scenariusz dla tego miejsca obejmuje dezintegrację najpierw ekonomiczną, potem emocjonalną, wreszcie przestrzenną, a każdy etap przyspieszać będzie ewolucję dzielnicy w kierunku wymarłego miasteczka. Jako projektanci mamy zamiar skupić się na identyfikacji przestrzennej Dolnego Miasta. 10 polskich i 10 niemieckich artystów pracować będzie w zespołach-tandemach, opracowując niewielkie przestrzenne, artystyczne lub performatywne interwencje poświęcone tej części Gdańska.

Bez nazwy1

W ciągu tygodnia grupa postara się poznać środowisko, przeanalizować jego atmosferę i podjąć decyzję, czy opracować wspólnie jeden projekt, czy też rozwijać wiele różnych interwencji. Warsztaty zakończą się publiczną prezentacją wyników tego konstrukcyjnego(!) procesu.

Termin warsztatów: 13.10.2014-18.10.2014 Gdańsk

Koncepcja i prowadzenie:
Prof. Markus Pretnar/ Uniwersytet Nauk Stosowanych w Moguncji/Dekoracja wnętrz
Prof. Halina Kościukiewicz/ Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku/ Projektowanie mebli

Bez nazwy3

Bez nazwy4

Bez nazwy5
Fotografie z archiwum organizatorów

PATRONI / PARTNERZY