Próba generalna – Krople bursztynu (Amber Drops) Freda Hatta i Daniela Schlaepfera

26 października 2011 o godz. 16.30 pod wiaduktem przy ul. Szopy odbędzie się próba generalna instalacji świetlnej Krople bursztynu (Amber Drops) autorstwa szwajcarskich artystów Daniela Schlaepfera i Freda Hatta. Amber Drops uzyskały I wyróżnienie w III edycji Międzynarodowego Konkursu „Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska” w 2009 roku za subtelne odniesienie się do znaczenia bursztynu w budowaniu gdańskiej tożsamości oraz za minimalistyczne traktowanie estetyki przestrzeni publicznej.

Amber Drops jest skonstruowane z przezroczystych kamyków wykonanych z masy żywicznej z wbudowanym systemem oświetlenia ledowego. Światło bursztynów jarzy się z różnym natężeniem, jakby w rytmie oddychającego człowieka. W żywicy zatopione są artefakty naszych czasów różnego typu i rozmiaru – takie jak np. telefon komórkowy i inne relikty życia codziennego uwięzione w bursztynie niczym owady.

Amber Drops to permanentna instalacja site-specific w przestrzeni dzielnicy Dolne Miasto pod wiaduktem przy ul. Szopy. Pulsujące światło poszczególnych kamyków i refleksy na metaliczno-lustrzanej płaszczyźnie pracy Invisible Gate grupy Front Studio będą sprawiały wrażenie, że cała ta przestrzeń żyje i oddycha.

Otwarciu będzie towarzyszył multimedialny performance Libretto GSM autorstwa Macieja Wojnickiego, wykonany we współpracy ze studentami Akademii Muzycznej w Gdańsku w przestrzeni Dolnego Miasta w tunelu przy ul. Łąkowej, gdzie zlokalizowana jest instalacja świetlna Staging Anonymous Dominika Lejmana.

Amber Drops_8835-625px

Krople bursztynu, Fred Hatt & Daniel Schlaepfer, fot. T. Zerek

PATRONI / PARTNERZY