Aktualności

05.11.18

Ulica Świętego Ducha na nowo – wyniki konkursu

tabanda1-sq

Gdańska grupa projektowa Tabanda wygrała ogólnopolski konkurs na obiekt w przestrzeni publicznej organizowany przez Miasto Gdańsk i Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA.

Konkurs na zagospodarowanie działki u zbiegu ulic Świętego Ducha i Przędzalniczej został ogłoszony w sierpniu. Do udziału w projekcie zaproszono dwa zespoły: Tabanda (Gdańsk) i BudCud (Kraków) oraz dwóch projektantów pracujących indywidualnie: Pawła Grobelnego (Poznań) i Michała Gdaka (Kielce).

10.08.18

Interwencje artystyczne – Konkurs na obiekt w przestrzeni publicznej

20180523_150846-296px

W przestrzeni zrewitalizowanej ul. Św. Ducha nie zagospodarowano docelowo działki na rogu ul. Przędzalniczej, będącej niegdyś przedprożem kamienicy, ograniczonej pozostałościami konstrukcyjnymi – fragmentami zabytkowych, kamiennych filarów. Tymczasowo przestrzeń została pokryta kostką brukową, lecz miejsce to stanowi doskonały punkt, w którym można zlokalizować dzieło sztuki,

instalację artystyczną (tymczasową bądź permanentną), czy dizajnerski mebel miejski, który mógłby być atrakcją zarówno dla mieszkańców ulicy, jak i dla turystów. W tym celu, Biuro Prezydenta ds. Kultury zwróciło się do CSW Łaźnia, aby przeprowadziło konkurs na dzieło sztuki dedykowane temu miejscu.

01.07.18

Warsztaty malarskie z Carmen Einfinger + potańcówka międzypokoleniowa

carmen-px295b

Serdecznie zapraszamy wdniach 6-8 lipca 2018 do udziału w warsztatach malarskich. Wspólnie będziemy malować i składać barwne domki dla ptaków będące częścią projektu „Zapach koloru” Carmen Einfinger. Razem stworzymy dzieło sztuki, które już wkrótce zamieni skwer przy ul. Dolnej w rajski ogród!

Korzystając z pięknych okoliczności dolnomiejskiej przyrody, opuścimy mury Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Warsztaty odbędą się na terenie Ogrodu Społecznego przy Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej CENTRUM REDUTA (ul. Reduta Wyskok 9). Skorzystamy też z gościnności ISE – Inkubator Sąsiedzkiej Energii – odwiedzimy ich sale warsztatowe i będziemy ładować baterie pozytywną energią na leżakach w ich ogródku

15.05.18

Miasto na Żywo powraca!

miniaturamiastonazywo

Po krótkiej, sezonowej przerwie, przywracamy do życia cykl Miasto na Żywo i wychodzimy z muzyką w przestrzeń Dolnego Miasta. Tradycyjnie pojawimy się na zielonych fortyfikacjach, nad brzegiem Opływu Motławy, przy kolorowym mostku na Olszynkę. Koncerty zagoszczą też na podwórku CSW Łaźnia przy ul. Jaskółczej 1.

Cykl Miasto na Żywo realizowany jest od 2013 roku. Ideą koncertów było usytuowanie ich w nietypowych lokalizacjach, na podwórkach, na łące, poza murami galerii i salek koncertowych. Do projektu zapraszani są artyści, których występy wzbudzą zainteresowanie zarówno lokalnych mieszkańców, jak i gości z innych części miasta lub turystów.

06.02.17

Ogłoszenie – nabór badaczy i badaczek w ramach projektu Artecitya

1cover foto

Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” w Gdańsku, we współpracy z Instytutem Badań Przestrzeni Publicznej w Warszawie, ogłasza nabór badaczy i badaczek mających przeprowadzić badania odbioru sztuki w przestrzeni publicznej w 4 europejskich miastach (Paryż, Berlin, Gdańsk, Saloniki).

Przedmiotem badania są:
• nowe strategie, używane zarówno przez instytucje, jak i przez aktorów indywidualnych, w celu przyciągnięcia nowej publiczności i umożliwienia jej partycypacji w procesach twórczych;
• społeczny odbiór tych strategii oraz dzieł sztuki powstałych z ich udziałem.

06.09.16

Konsultacje społeczne z Carmen Einfinger

icon

Zapraszamy mieszkańców Dolnego Miasta oraz wszystkich zainteresowanych sztuką w przestrzeni publicznej na wykład i konsultacje społeczne, dotyczące realizacji na skwerku przy ulicy Dolnej, pracy Carmen Einfinger „Zapach koloru”.

Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska to projekt artystyczny dla gdańskiej dzielnicy Dolne Miasto, realizowany przez Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA od 2005 roku. Współdziałając w zakresie wieloletniego planu rewitalizacyjnego, instytucja kultury wspiera proces transformacji społecznej i architektonicznej dzielnicy.

15.07.16

Miasto na Żywo – letni cykl koncertów 2016!

ikon

Czwarta edycja cyklu koncertów w przestrzeni publicznej Miasto na Żywo, realizowanych w ramach Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska właśnie przed nami. W tym roku na Dolnym Mieście zagrają: Band A, Asia i Koty, Hoszpital oraz Popsysze, a także DJ Wika i DJ Czarna, których wytęp odbędzie się w Nowym Porcie. Pierwszy koncert już 23 lipca!

Cykl Miasto na Żywo realizowany jest od 2013 roku. Ideą koncertów było usytuowanie ich w nietypowych lokalizacjach, na podwórkach, poza murami galerii i sal koncertowych. Do projektu zapraszani są artyści, których występy wzbudzą zainteresowanie zarówno lokalnych mieszkańców, jak i gości z innych części miasta lub osób odwiedzających Gdańsk.

01.06.16

MIASTO MÓWI powraca!

www

W tym roku w ramach Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska, ruszamy z kolejną odsłoną cyklu Miasto Mówi – spacerów po wyjątkowych, zabytkowych dzielnicach Gdańska.

Wspólnie z charyzmatyczną przewodniczką Karoliną Pochwatką, która jest autorką cyklu, uczestnicy będą eksplorować miejsca, poznając historię i unikatowy charakter każdej z dzielnic. Przedmiotem rozmów będą historie znane i zasłyszane, lokalne legendy oraz przemiany jakiem spontanicznie podlegają miejskie obszary za sprawą żyjących w nich mieszkańców.

18.05.16

NOC MUZEÓW 2016 w CSW ŁAŹNIA

www

Tegoroczna edycja Europejskiej Nocy Muzeów przypada 21 maja. Z tej okazji w obu oddziałach CSW Łaźnia będą miały miejsce wydarzenia specjalne.

Poza wystawami czasowymi zwiedzający będą mieli możliwość wzięcia udziału w działaniach eduacyjnych, koncertach, projekcjach filmowych oraz wielu innych wydarzeniach, których pełna lista znajduje się poniżej. Zapraszamy!

09.05.16

Wystawa IRWIN „Planting Seeds” w CSW ŁAŹNIA 1

www3

W CSW Łaźnia odbędzie się kolejny etap międzynarodowego projektu poświęconego słoweńskiej grupie IRWIN i jej strategiom kolaboracyjnym. Poprzednie wystawy w ramach cyklu odbyły się w Galleria Civica di Modena we Włoszech wiosną 2014 roku oraz w Kunsthalle Osnabruck w Niemczech jesienią 2015 roku. Gdańską wystawę będzie można obejrzeć od 13 maja do 17 lipca 2016 roku. Kuratorkami projektu są Julia Draganović i Claudia Löffelholz z LaRete Art Projects.

Na wystawie zobaczymy najważniejsze prace słoweńskiego kolektywu stanowiące analizę projektów artystycznych grupy w przestrzeni publicznej. Zawłaszczenie reklamy i filmu, jak też atrybutów narodowych, które IRWIN nieustannie dekonstruuje, to niektóre ze strategii artystycznych grupy przedstawionych na wystawie.

27.12.15

Kolejne warsztaty SPACEFEST! w Nowym Porcie

_PAW6103a-300px

Od 29 listopada do 3 grudnia w Centrum Edukacji Artystycznej Łaźnia w Nowym Porcie odbyła się kolejna edycja warsztatów dla muzyków z Polski i zagranicy organizowana we współpracy z gdańskim Stowarzyszeniem Nasiono. Artyści zainspirowani otoczeniem i atmosferą dzielnicy skomponowali unikalny materiał muzyczny, który następnie został wykonany na żywo podczas koncertu w Gdańsku.

Głównym prowadzącym warsztatowego kolektywu muzycznego o nazwie Pure Phase Ensemble był Hugo Race z Australii. Podobnie jak w latach poprzednich, program warsztatów był koordynowany i współtworzony przez trójmiejskiego muzyka Karola Schwarz (KSAS) kierującego wydawnictwem Nasiono Records. Do udziału w projekcie zaproszeni zostali młodzi muzycy z Polski, zarówno uzdolnieni artyści rozpoczynający karierę muzyczną, jak i wykonawcy z większym doświadczeniem.

23.09.15

Projekt SHOP w CEA Łaźnia w Nowym Porcie

ikona wpisu

Projekt SHOP to kolejne wydarzenie realizowane w ramach Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska w CEA Łaźnia w Nowym Porcie. W piątek, 25 września zapraszamy na wernisaż i wykład Iona Sørvina, twórcy kopenhaskiej grupy N55.

N55 jest kolektywem artystycznym działającym w Kopenhadze od 1994 r. Grupa postrzega sztukę jako część życia codziennego. Tworzy projekty, które następnie publikowane są w Podręcznikach (Manuals) umieszczanych na stronie internetowej www. N55.dk i w ten sposób udostępniane są na zasadzie Open Source tym, którzy chcą razem pracować, opierając się na ideach alternatywnej ekonomii i otwartego dostępu do środków produkcji. W ten sposób powstał też projekt SHOP.

02.09.15

Grafiki Anny Waligórskiej w przestrzeni Gdańska – ruszyła Pomorska Kolej Metropolitalna

tyt

Prace Anny Waligórskiej, które zwyciężyły w V edycji konkursu Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska, można już podziwiać w przestrzeni miasta. Zdobią one wiaty ośmiu przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, która oficjalnie działa już od początku września 2015 r.

Po ponad dwóch latach budowy ruszyła Pomorska Kolej Metropolitalna łącząca Gdańsk z Kaszubami. Uroczyste otwarcie nastąpiło 30 sierpnia 2015 r. w nowym terminalu T2 Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy. Wśród zaproszonych gości pojawili się przedstawiciele Zarządu Województwa Pomorskiego oraz premier Ewa Kopacz.

10.09.15

„Miasto Mówi” – wędrówki po Gdańsku w nowej odsłonie

2

Ruszamy na nowo z cyklem „Miasto mówi”. Przed nami zwiedzanie trzech dzielnic: Wrzeszcza, Biskupiej Górki i Dolnego Miasta. Pierwsze dwie wycieczki jeszcze we wrześniu.

Ze względu na chorobę przewodniczki Karoliny Pochwatki cykl „Miasto Mówi” został tymczasowo wstrzymany. Już 12 września zaczynamy wędrówki w nowej odsłonie. Wycieczki będą prowadzone przez historyka architektury Jakuba Szczepańskiego.

Głównym celem wędrówek jest zapoznanie z leżącymi poza powszechnym obszarem zainteresowań dzielnicami Gdańska. Projekt skierowany jest do lokalnych mieszkańców, jak i do osób z zewnątrz. Poprzez wędrówki będzie można zapoznać się z historią danej dzielnicy oraz wspólnie odkrywać te leżące na uboczu rejony Gdańska.

28.08.15

„Zapiski z dzielnicy” – drugi numer gazety „Nowy Port Żyje”

ikona

Latem 2015 roku ramach projektu „Zapiski z dzielnicy” zostały zrealizowane warsztaty dziennikarskie, architektoniczne i zarządzania projektami. Wydano też drugi już numer gazety „Nowy Port Żyje”.

„Zapiski z dzielnicy” to wieloetapowy projekt bazujący na bliskiej współpracy z lokalną społecznością dzielnicy Nowy Port. Artystka postrzega siebie jako moderatorkę, oddelegowując większą część kompetencji grupie zaangażowanych w projekt uczestników i uczestniczek / współautorów i współautorek. Działania w ramach „Zapisków dzielnicy” stanowią pewnego rodzaju laboratorium badające społeczny i kulturowy obszar dzielnicy.

10.08.15

Cud nad Martwą Wisłą już 15 sierpnia w Nowym Porcie

1

Kolejna odsłona Cudu nad Martwą Wisłą będzie miała miejsce już 15 sierpnia w Nowym Porcie. W programie warsztaty, wykłady, koncerty, projekcje filmowe i inne wydarzenia artystyczne, które będą doskonałym pretekstem do spędzenia czasu na łonie natury.

W 1845 roku amerykański myśliciel Henry Thoreau poddał się socjalnemu eksperymentowi i ponad dwa lata swojego życia spędził w lesie porastającym brzegi stawu Walden w stanie Massachusetts. Podczas tego odosobnienia, z dala od cywilizacji i postępu, Thoreau stworzył manifest prostoty, samowystarczalności, rozwoju osobistego i pochwały natury – „Walden. Życie w lesie”.

07.06.15

MIASTO NA ŻYWO – program na rok 2015

plakat_miasto_na_zywo-300px

W ramach Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska w sezonie letnim CSW Łaźnia proponuje już trzecią serię wydarzeń muzycznych i artystycznych (wcześniej realizowanych tylko w przestrzeni Dolnego Miasta, a od 2015 roku także w Nowym Porcie, przy okazji Nocy Muzeów czy Nocy Kupały) w nietypowych lokalizacjach, na podwórkach, poza murami galerii i sal koncertowych.

Do projektu zapraszani są artyści, których interwencje w przestrzeni publicznej oraz występy wzbudzą zainteresowanie zarówno lokalnych mieszkańców, jak i gości z innych części miasta lub osób odwiedzających Gdańsk. Celem akcji jest stworzenie miejsc sprzyjających spotkaniom społeczności lokalnej, ożywienie Dolnego Miasta i Nowego Portu, przełamanie panujących stereotypów, przekonanie przypadkowych odbiorców do sztuki i muzyki współczesnej i zachęcenie ich do częstszego uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych.

09.07.15

MIASTO MÓWI – wędrówki z Karoliną Pochwatką

główne

Niecodzienny spacer po Gdańsku w towarzystwie przewodniczki, która zna najskrytsze tajemnice tego miasta, to świetna alternatywa dla rutynowych przechadzek. Co kryją w sobie poszczególne dzielnice, jakie historie są z nimi związane? Zapraszamy na wędrówki z Karoliną Pochwatką z cyklu Miasto Mówi.

Głównym celem wędrówek jest zapoznanie z leżącymi poza powszechnym obszarem zainteresowań dzielnicami Gdańska. Projekt skierowany jest do lokalnych mieszkańców, jak i do osób z zewnątrz. Poprzez wędrówki będzie można zapoznać się z historią danej dzielnicy oraz wspólnie odkrywać te leżące na uboczu rejony Gdańska.

07.07.15

„The Maldives Exodus Caravan Show” – fotorelacja z otwarcia wystawy

główne

Pokazywana obecnie w CEA Łaźnia wystawa „The Maldives Exodus Caravan Show” wzbudza zainteresowanie nie tylko amatorów sztuki, ale również osób, którym temat ekologii i sytuacja społeczno – polityczna na świecie nie pozostają obojętne.

W otwarciu wystawy wzięli udział między innymi: kurator i artysta Soren Dahlgaard, córka byłego prezydenta Mahomeda Nasheeda, Meera Nasheed, Amani Naseen, artystka i autorka gier ulicznych oraz performer Mark Harvey, który 27 czerwca zaprezentował perfomanse: Political Climat Wrestle i Groupe Climate. Gry uliczne, warsztaty dla dzieci oraz koncerty stały się częścią tego wydarzenia. Przybyli mogli również skorzystać z oprowadzenia kuratorskiego prowadzonego przez autora projektu.

24.06.15

Warsztaty towarzyszące wystawie The Maldives Exodus Caravan Show czyli plan Ewakuacji

Your Tiny Planet by Maize & Thomas copy

W ramach wystawy “The Maldives Exodus Caravan Show czyli Plan Ewakuacji” w CEA Łaźnia w Nowym Porcie zostaną zrealizowane warsztaty artystyczne i ekologiczne skierowane do najmłodszych oraz starszych odbiorców. Wydarzenia odbywać się będą w przestrzeni wystawienniczej – przyczepie kempingowej oraz w plenerze wokół budynku instytucji. Już teraz można zapisać się na zajęcia.

Autorami warsztatów są doświadczeni artyści i pedagodzy, którzy odwołując się do idei projektu „The Maldives Exodus Caravan Show”, jaka towarzyszyła Sørenowi Dahlgaardowi, stworzyli własne, autorskie zajęcia w odniesieniu do lokalnych problemów ekologicznych. W cykl wydarzeń wpisują się również warsztaty arteterapeutyczne, które wspierają rozwój osobowości i kreatywności, a także projekcja filmy dokumentalnego „Był sobie las”.

19.06.15

Wystawa „The Maldives Exodus Caravan Show czyli Plan Ewakuacji” w CEA Łaźnia

DCIM100GOPRO

Już 27 czerwca w CEA Łaźnia w Nowym Porcie otwarcie wystawy “The Maldives Exodus Caravan Show czyli Plan Ewakuacji”. Wydarzeniu towarzyszyć będę koncerty, gry i warsztaty. Projekt Søren Dahlgaard zrealizowany we współpracy z innymi artystami stał się ważnym głosem w sprawie zmian klimatycznych oraz sytuacji społczeno-politycznej na Malediwach.

Kuratorem The Maldives Exodus Caravan Show jest duński artysta Søren Dahlgaard we współpracy z Eleną Gilbert i Microclima. Praca była pokazywana po raz pierwszy w 2013 r. podczas 55. Biennale Sztuki w Wenecji. W ostatnich latach odwiedziła m.in. Centrum Sztuki Te Tuhi w Nowej Zelandii, Centrum Sztuki Silent Barn w Nowym Jorku, CSW Andratx Mallorca w Hiszpanii oraz ART+CLIMATE = CHANGE 2015 w Melbourne w Australii.

15.06.15

Noc Kupały w Nowym Porcie. Od zmierzchu do świtu.

1

Możemy już powiedzieć „tradycyjnie, jak co roku” spotykamy się w Nowym Porcie na nabrzeżu Martwej Wisły na obchody najkrótszej nocy w roku – Nocy Kupały. Od zmierzchu do świtu będziemy oczekiwać na początek astronomicznego lata plotąc wianki, piekąc przy ognisku, słuchając muzyki i oglądając pokazy filmowe.

Noc Kupały to najkrótsza noc w roku. Noc, podczas której wyrażenie „od zmierzchu do świtu” nabiera znaczenia niespotykanego nigdy indziej… Pamiętając o wszystkich wymiarach tej wyjątkowej nocy, dlatego przybyłym nad nadbrzeże Wisły proponujemy euforyczny miks muzyczno-filmowy. O godz. 19:30 zaczynamy warsztatami plecenia wianków prowadzonych przez duet Na Trawie. Każda chętna i każdy chętny będą mogli upleść kwietny bukiet do ozdobienia skroni.

11.05.15

Noc Muzeów 2015 z Galerią Zewnętrzną Miasta Gdańska

www GZMG

Wiosna już w pełni, a przed nami kolejna Noc Muzeów! W ramach Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska przygotowaliśmy z tej okazji ciekawe wydarzenia. W sobotę, 16 maja warto zajrzeć do Nowego Portu, gdzie pod CEA Łaźnia od godziny 18:00 rozpoczniemy zwiedzanie tej niezwykłej, historycznej dzielnicy, pod hasłem „Nowy Port Mówi”. Po pełnym odkryć spacerze zapraszamy na koncert. Na scenie, na podwórku CEA Łaźnia zagra T’ien Lai – organiczno-syntetyczny kwartet taneczny.

Po zeszłorocznych wycieczkach po Dolnym Mieście, Starym Przedmieściu i Olszynce, w tym roku zapraszamy na pierwszą z kolejnego cyklu, tym razem do Nowego Portu. Patrząc na dotychczasowe lokalizacje, Nowy Port zdaje się być ich naturalną kontynuacją: podobnie jak Dolne Miasto położony jest poza typowymi szlakami turystycznymi i, tak samo jak ono, wbrew położeniu, ma bardzo dużo do zaoferowania, choć nie jest to wybór oczywisty.

10.01.15

Budowa POMORSKIEJ KOLEI METROPOLITALNEJ na finiszu

10914943_881776071855778_4438589162941744642_300px

Budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej zbliża się do końca. Umowa z wykonawcą inwestycji podpisana została 7 maja 2013 r., natomiast termin zakończenia robót budowlanych wyznaczony został na 30 kwietnia 2015 r. Gotowe są już konstrukcje wszystkich 8 przystanków PKM.

Dwa z przystanków – Gdańsk-Rębiechowo i Gdańsk-Kiełpinek – posiadają już kompletne, charakterystyczne czerwone wiaty przystankowe. Obecnie trwa montaż perforowanych ścian z artystycznymi grafikami autorstwa Anny Waligórskiej na przystanku PKM Gdańsk-Brętowo, a w styczniu 2015 r. rozpocznie się ich montaż na Strzyży. Linię PKM czeka jeszcze kilkumiesięczny proces odbiorów technicznych, przejazdów próbnych oraz uzyskiwania niezbędnych certyfikatów i pozwoleń na użytkowanie. Oficjalne uruchomienie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej dla pasażerów planowane jest 1 września 2015.

05.01.15

Oddech wolności – wywiad z Annie Vigier i Franckiem Apertetem, twórcami projektu TOPOLOGIE

DSC_4231_fot_Adam_Bogdan-300

Od 22 września do 1 października 2014 roku 5 polskich artystów w składzie Jan Lorys, Helena Ganjalyan, Kamil Wawrzuta, Kamila Chromczak oraz Zuzanna Kasprzyk współpracowało w Gdańsku z Anne Vigier, Franckiem Appertet i Nicolasem Martzem w ramach projektu „Topologie” Les Gens d’Uterpan.

Projekt zakładał wprowadzenie działań grupy tancerzy w przestrzeń publiczną Gdańska, wyjście z bezpiecznej przestrzeni galerii czy teatru oraz wkroczenie w centrum anonimowej masy ludzkiej. Miasto zostało potraktowane jako naturalna scena, a każdy ruch czy gest artystów został ściśle dostosowany do miejsca jego realizacji. Projekt ‘Topologie’ był przede wszystkim nastawiony na proces, wpisując się w zasady tzw. „estetyki relacyjnej”, która bazuje na dialogu pomiędzy artystą a odbiorcą.

01.12.14

Warsztaty SPACEFEST! w Nowym Porcie

Spacefest_plakat300

W pierwszych dniach grudnia w Centrum Edukacji Artystycznej Łaźnia odbędą się czterodniowe warsztaty dla muzyków z Polski i zagranicy. Artyści zainspirowani otoczeniem i atmosferą Nowego Portu skomponują unikalny materiał muzyczny, który następnie zostanie wykonany na żywo podczas koncertu w Gdańsku. Głównym prowadzącym w tym roku będzie Mark Gardener, wokalista i gitarzysta legendarnej grupy Ride.

Podobnie jak w latach poprzednich, program warsztatów będzie koordynowany i współtworzony przez słynnego saksofonistę Raya Dickaty (ex-Spiritualized) oraz trójmiejskiego muzyka Karola Schwarz (KSAS) kierującego wydawnictwem Nasiono Records. Do udziału w warsztatach zaproszonych zostanie 7 muzyków z Polski i zagranicy. Będą to zarówno artyści rozpoczynający karierę muzyczną, jak i wykonawcy z większym doświadczeniem.

06.11.14

Sekretny urok rzeźby – Agata Nowosielska o pracy KRYSTIANA „TRUTHA” CZAPLICKIEGO

miniatura

Krystian Truth Czaplicki został zaproszony przez CSW Łaźnia w Gdańsku by zrealizować pracę w przestrzeni publicznej w ramach projektów tymczasowych Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska. Artysta wywodzący się z wrocławskiego środowiska artystycznego, obecnie współpracujący z BWA Warszawa potraktował swoją gdańską realizację z humorem i wrażliwością w odniesieniu do problematyki dotyczącej tkanki miejskiej.

Instalacja Czaplickiego urzeka odbiorcę od pierwszego z nią wzrokowego kontaktu. Prostota instalacji, której forma przybrała kształt wędki lub podbieraka była jej siłą. Prosta stalowa rurka i okrąg znajdujące się na jej końcu zanurzone w wodzie za pomocą obciążenia sprawiły wrażenie, jakby osoba wędkująca pomagała sobie jeszcze bardziej zaawansowanym sprzętem rybackim. Praca odniosła się bezpośrednio do miejsca, które wybrał artysta.

29.10.14

Międzynarodowa konferencja WPŁYW SZTUKI NA WIZERUNEK MIASTA

konferencja_300px

Czy sztuka może przyczynić się do tego, by w mieście każdy mógł poczuć się dobrze? I jaki w tym świetle potencjał niosą projekty realizowane w przestrzeni publicznej? Czy mają one charakter dialogiczny, włączający, czy też zatrzymują się na roli ozdobnika miejskiego życia? Innymi słowy: estetyzują czy są nośnikami zmiany?

Do jakiego stopnia my, jako twórcy i organizatorzy tego rodzaju działań, możemy przyczynić się do spełnienia postulatu irlandzkiego artysty i kuratora Paula O’Neilla o „tworzenie pewnego sensu egzystowania na zewnątrz” poprzez tworzenie takich warunków, w których „różne grupy społeczne mogą się mieszać, współżyć ze sobą i poszukiwać >>(per)formatywnej podstawy dla tworzącej się wspólnoty< <”?

16.10.14

CHECK/MARK/GDANSK: Międzynarodowe warsztaty – nowe spojrzenie na tożsamość lokalną

Bez nazwy2_300px

Od 13 do 18 października odbywają się w Gdańsku międzynarodowe warsztaty dla studentów projektowania, architektury wnętrz i wzornictwa prowadzone przez wykładowców ASP w Gdańsku i Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Moguncji. Jako punkt wyjścia dla warsztatów organizatorzy obrali obszar Dolnego Miasta i rozpoczęli zajęcia od zwiedzenia dzielnicy, zapoznania się z jej architekturą i strukturą oraz z działaniami Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska.

Tekst przewodni do warsztatów informuje, że Gdańsk to miasto wywołujące szereg skojarzeń wizualnych: Trójmiasto, historyczny port morski, Bałtyk, masowa turystyka, upadek komunizmu, nowoczesny przemysł stoczniowy, Liga Hanzeatycka, cenny bursztyn – to tylko niektóre z nich. Turyści odwiedzają Gdańsk w poszukiwaniu tych obrazów, a Gdańsk odpowiada na ich potrzeby.

06.10.14

ART MESH: Graj ze sztuką

AM04-940x705

Realizowany w ramach projektu „Gdy sąsiad jest nieznajomym?” Art Mesh jest multimedialną grą wykorzystującą nowe media do działalności artystycznej. Jej głównym celem jest ośmielenie odbiorców sztuki najnowszej i zachęcenie ich do jej aktywnego współtworzenia. To gra pozwalająca na interakcję i przetwarzanie dokumentacji fotograficznej prac artystów współczesnych. W pierwszej edycji projektu, będą to zdjęcia wydarzeń, które odbyły się w Gdańskiej Galerii Miejskiej oraz Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w 2014 roku.

Art Mesh jest kontynuacją interaktywnego działania „Zróbmy to razem/Let’s Do It Together” (2011–2014). Uczestnicy byli jego współtwórcami, a ich odpowiedzi na pytania: co to jest kultura, kto to jest odbiorca, kim jest artysta, prezentowane były w formie projekcji multimedialnych i instalacji w ramach 7 edycji projektu w Polsce i w Wielkiej Brytanii. „Zróbmy to razem” dawało uczestnikom możliwość współtworzenia działania artystycznego oraz re-definicji kluczowych dla sztuki pojęć: twórca, odbiorca i obiekt sztuki.

30.09.14

GALERIA ZEWNĘTRZNA na FESTIWALU SZTUKI W BRATYSŁAWIE

plagat1_copy-300px

„Sztuka dla mas? Międzynarodowe sympozjum na temat różnych strategii zbliżania sztuki współczesnej do ludzi” odbywające się w ramach Festiwalu Sztuki w Bratysławie jednoczy przestrzenie kultury, galerie, festiwale i niezależne inicjatywy państw Grupy Wyszehradzkiej. Głównym celem sympozjum jest przedstawienie i przedyskutowanie różnych sposobów zbliżenia sztuki do ludzi.

Jednym z największych problemów w zakresie kultury, który dotyczy obecnie wszystkich postkomunistycznych krajów, jest brak zainteresowania szerszej publiczności. Powodem tego zjawiska może być niedostateczna edukacja w zakresie sztuki współczesnej, niewystarczające finansowanie lub źle funkcjonujące instytucje.

23.09.14

Interwencje artystyczne w ramach projektu GDY SĄSIAD JEST NIEZNAJOMYM?

gdy-sasiad-300px

Projekt „Gdy sąsiad jest nieznajomym?” będzie stawiać pytania o sztukę w przestrzeni publicznej, skupiać się na strategiach i możliwościach zaangażowania odbiorcy w realizacje odbywające się poza zamkniętą galeryjną przestrzenią. Sztuka na dobre wpisała się przestrzeń naszych miast. Pojawia się niemal na schodach naszych domów. Czy jest miłym sąsiadem, czy raczej mówiącym z dziwnym akcentem nieznajomym? Jaka powinna być sztuka w przestrzeni publicznej? Bawić, krytykować, budzić wątpliwości?

Dzieło sztuki umiejscowione w publicznej przestrzeni zmienia ją, definiuje na nowo, przyciąga uwagę, mimowolnie angażując mieszkańców. Jaka jest odpowiedzialność artysty wobec lokalnej społeczności? Czy artysta działający w otwartej przestrzeni programuje odbiorców czy raczej oddaje im część autorstwa swojej pracy?

22.09.14

TOPOLOGIE – performance w przestrzeni publicznej

40_300px

Projekt Topologie realizowany przez Annie Vigier i Francka Aperteta (les gens d’Uterpan) podejmuje tematykę jedności przestrzeni, czasu i akcji. Sceną dla tej performatywnej akcji miejskiej stanowić będzie miasto, a jego obszar geograficzny określi zasięg aktywności tancerzy. Codzienna rutyna miasta oraz jego relacje społeczne staną się tematem pracy dla performerów, w tym obowiązujące obszary aktywności (sklepy, obiekty użyteczności publicznej, punkty usługowe, środki transportu).

Codziennie, o tej samej godzinie piątka performerów wyruszać będzie z określonego punktu w mieście aby pokonać indywidualne trasy. Podczas każdej ze swoich wypraw, zanurzą się w określonym kontekście społecznym. Zaobserwowana przez nich specyfika miejsca, proste czynności takie jak gest i ruch, panujące stosunki społeczne, ich rytm i tempo, będą stopniowo powtarzane z coraz większą precyzją.

09.09.14

Instalacja artystyczna ZANURZENIE Justyny Wencel i Marcina Chomickiego

IMG_0659_300px

W ostatnich tygodniach na Dolnym Mieście pojawiła się nowa instalacja artystyczna wprowadzająca trochę koloru do życia mieszkańców. „Zanurzenie” Justyny Wencel i Marcina Chomickiego powstała na moście, łączniku dwóch gdańskich dzielnic Dolnego Miasta i Olszynki, niedaleko rzeźby Krystiana „Truth” Czaplickiego, która została umieszczona w wodach Opływu Motławy w połowie lipca.

Paski folii w ciepłych i chłodnych odcieniach zostały ręcznie wycięte i naklejone na barierkach mostu tworząc tym samym miejsce tytułowego zanurzenia w kolorach. Praca została pozytywnie przyjęta przez mieszkańców okolic gdańskich bastionów, którzy traktują nowy most jak prezent, czują się za niego współodpowiedzialni pilnując, by nikt nie niszczył instalacji. „Zanurzenie” można oglądać od 28 lipca i ma ono być prezentowane do końca 2014 roku.

28.08.14

LILLY HATES ROSES na zamknięcie sezonu DOLNEGO MIASTA NA ŻYWO i kolejna wędrówka

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W piątek 29 sierpnia odbędzie się ostanie w tym sezonie wydarzenie z cyklu DOLNE MIASTO NA ŻYWO. Na podwórku CSW Łaźnia, pomiędzy dolnomiejskimi kamienicami o godz. 20:00 wystąpi duet LILLY HATES ROSES. Z kolei o godz. 18:00 będzie można wybrać się w kolejną wędrówkę w ramach projektu DOLNE MIASTO MÓWI.

Podczas kolejnej odsłony „Dolne Miasto Mówi” skierujemy się w kierunku północnym i zwiedzimy tereny, których do tej pory nie odwiedzaliśmy: okolice ulicy Królikarnia, a później jeszcze dalej w kierunku ulicy Chłodnej, by finalnie przejść na drugą stronę Podwala Przedmiejskiego i obejrzeć kompleks dawnych koszarów, a obecnie Akademii Muzycznej przy ulicy Łąkowej. A to dopiero początek!

25.08.14

LKW GALLERY – wakacje w tirze

16sMINI2

Za nami już półmetek wakacyjnych spotkań ze sztuką w LKW Gallery. Studio, jakim jest LKW Gallery, poprzez charakter swojej działalności, jest pionierskim projektem w Trójmieście – potrzebnym, realizującym nietuzinkowo animację kultury Dolnego Miasta. Podczas tegorocznych wakacji dzieci mają okazję rozwijać się w tej przestrzeni warsztatowej w wielu kierunkach.

Osoby prowadzące warsztaty w ramach projektu „Sztuka rzecz (nie)zbędna” łącząc praktykę z teorią chcą rozwijać w dzieciach kompetencje krytycznego oraz estetycznego myślenia, a także zachęcać do odkrywania w sobie małego twórcy, stymulować również rozwój osobisty.

14.08.14

PURE PHASE ENSEMBLE 3 i LAETITIA SADIER na Dolnym Mieście

PPE _www-300px

Zapraszamy serdecznie na kolejne wydarzenie z cyklu DOLNE MIASTO NA ŻYWO – tym razem wyjątkowo w połowie tygodnia (w środę, 20.08) i w bardziej rozbudowanym składzie. Wystąpi dla nas dziesięcioosobowa, międzynarodowa grupa Pure Phase Ensemble 3 wraz z legendarną wokalistką zespołu Stereolab – Laetitią Sadier. Koncert PPE3 poprzedzi występ grupy Natalie and The Loners.

To jedyna okazja, żeby posłuchać tych składów w Trójmieście, w tak pięknej atmosferze, niecodziennych okolicznościach przyrody i do tego za darmo! Koncert odbędzie się w istotnym punkcie Dolnego Miasta, na placu między ulicą Toruńską, Jałmużniczą i Kamienna Grobla, zaraz obok budynku Fabryki Batycki i nieopodal brzegu kanału Motławy.

28.07.14

Relacja z odsłonięcia rzeźby KRYSTIANA „TRUTH” CZAPLICKIEGO i koncertów: ASIA I KOTY oraz SONIA PISZE PIOSENKI

38s_300px

W sobotę 19 lipca 2014 na brzegu Opływu Motławy przy Reducie Wyskok odbyło się niecodzienne wydarzenie. W ramach cyklu „Dolne Miasto Mówi” została odsłonięta rzeźba Krystiana „Truth” Czaplickiego, a Sonia pisze piosenki oraz Asia i Koty zagrały dla licznie zebranych. W przerwach między koncertami mikrofon został oddany dzieciom z Dolnego Miasta, które chętnie zaprezentowały swoje wyjątkowe interpretacje popularnych piosenek.

Ten wieczór upłynął w miłej, przyjaznej atmosferze w czarującej, zielonej przestrzeni bastionów na Dolnym Mieście. Nastąpiła integracja zarówno najmłodszych jak i starszych mieszkańców dzielnicy oraz osób przyjezdnych, artystów z Gdańska i innych miast w Polsce. Muzyka i sztuka przełamała tu wszelkie bariery. Oddaliśmy głos osobom, rzeczom, miejscom, które zwykle go nie mają.

24.07.14

Opowieści z BASTIONÓW i koncert PETERA J. BIRCHA

kwadrat_300px_0

W sobotę 26 lipca zapraszamy na kolejną odsłonę cykli DOLNE MIASTO MÓWI oraz DOLNE MIASTO NA ŻYWO. Najpierw będziemy mieli szansę poznać od podszewki okolice bastionów i malownicze, acz trochę zapomniane rejony dzielnicy Olszynka. Po wędrówce zapraszamy na koncert akustyczny Petera J. Bircha.

Lipiec to wakacje, a jeśli wakacje, to ich nieodzowny element – wycieczki! Tym razem spacerować będziemy z naszą charyzmatyczną przewodniczką – Karoliną Pochwatką – po bastionach, czyli dawnych gdańskich umocnieniach, które chroniły miasto od strony południowej, ale nie tylko. Jeśli tylko pogoda dopisze, dojdziemy też na Olszynkę, żeby zobaczyć to co pozostało z dawnego dworu olszyńskiego, a także niepowtarzalne osiedle domków holenderskich.

12.07.14

Instalacja KRYSTIANA „TRUTH” CZAPLICKIEGO oraz koncerty: ASIA I KOTY + SONIA PISZE PIOSENKI

Asia_i_koty_Sonia_ulotka_300px

19 lipca na Dolnym Mieście w Gdańsku, na brzegu Opływu Motławy przy Reducie Wyskok odbędzie się niecodzienne wydarzenie – odsłonięcie rzeźby Krystiana „Truth” Czaplickiego oraz 2 koncerty z cyklu „Dolne Miasto na żywo”: Asia i Koty oraz Sonia pisze piosenki.

Tymczasowa instalacja Krystiana „Truth” Czaplickiego została zaplanowana do realizacji w ramach czasowych projektów Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska, komplementarnych do dużych, permanentnych przedsięwzięć artystycznych – dzieł sztuki wpisanych na stałe w przestrzeń Dolnego Miasta wybieranych przez międzynarodowe jury.

24.06.14

DOLNE MIASTO MÓWI: MIASTO FABRYK. Druga wędrówka po Dolnym Mieście

IMG_7165_300px

Druga z pieszych wycieczek z cyklu „Dolne Miasto Mówi” odbędzie się 27 czerwca i dotyczyć będzie industrialnej historii tej dzielnicy. A jest o czym opowiadać! Pomimo niewielkiej przestrzeni, w XIX wieku Dolne Miasto przeżywa okres intensywnego rozwoju powiązanego z pojawieniem się na jej terenie licznych zakładów przemysłowych. Wiele z nich zachowało się do tej pory, choć niestety w innej niż pierwotna formie.

Jednak nadal warto przyjrzeć się im bliżej by poczuć niepowtarzalny klimat przedwojennego Gdańska – szybko się rozwijającego, tętniącego życiem, pięknego w każdym (nawet tym typowo przemysłowym) szczególe. Zatem ubierzcie się odpowiednio do pogody (miejmy nadzieję, ze wreszcie pięknej, jak na porę roku przystało) i pojawcie się na Dolnym Mieście by cieszyć się kolejną porcją historii z tej niepowtarzalnej dzielnicy. Zapraszamy!

10.06.14

Wystawa GZMG w Kaliningradzie

poster_300px

13 czerwca projekty Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska zostaną zaprezentowane na wystawie SZTUKA W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ – WIELOLETNIE DOŚWIADCZENIA CSW ŁAŹNIA w galerii Art Platform „Vorota” w Kaliningradzie. Wystawa jest realizowana przez NCCA Kaliningrad i CSW Łaźnia w ramach projektu „Bliski nieznajomy” współfinansowanego przez Unię Europejską.

W ramach wystawy prezentowanej w Art Platform „Vorota” chcemy podzielić się swoimi doświadczeniami na polu sztuki w przestrzeni publicznej i przedstawić zarówno najciekawsze realizacje ostatnich lat, jak i nagrodzone dzieła sztuki oczekujące na pojawienie się na terenie dzielnicy Dolne Miasto w najbliższych latach.

24.05.14

Wakacyjne spotkania ze sztuką w LKW GALLERY

LKW

Po raz kolejny oddajemy przestrzeń LKW Gallery artystom i animatorom kultury! W okresie letnim zapraszamy dzieci i młodzież na szereg akcji warsztatowych, festynów i gier miejskich na Dolnym Mieście.

Minęło juz 7 lat od zatrzymania na drodze tira i jego zmiany w paradoksalnie inną przestrzeń – sprzyjającą rozwojowi i zabawie lokalnej społeczności. W 2008 roku otworzyliśmy drzwi tira i tym samym zaczęło swoją działalność LKW Gallery – projekt autorstwa Lexa Rijkersa i Daniela Milohnica, laureatów I edycji konkursu Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska. Tir jest miejscem przeznaczonym na działania artystyczne i edukacyjne z udziałem mieszkańców. Ustawiamy na ulicach dzieła, które edukują estetycznie, ale zarazem są interaktywne.

15.05.14

DOLNE MIASTO MÓWI – wędrówki po Dolnym Mieście

dolne_miasto_mowi-300px

Głównym celem realizowanych w ramach Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska wędrówek miejskich „Dolne Miasto Mówi” jest zapoznanie osób tam mieszkających z historią dzielnicy, a także zainteresowanie tym miejscem osób z zewnątrz. Dolne Miasto jest jedną z nielicznych faktycznie zachowanych dzielnic Gdańska, a jednak, pomimo ciekawej historii, uznawana jest za dzielnicę „trudną”, okrytą złą sławą.

Poprzez serię wycieczek z przewodnikiem, podczas których nie tylko zostanie zaprezentowana jej historyczna przeszłość ale także jej urokliwe zakamarki, postaramy się zmienić wizerunek dzielnicy, zainteresować, zwrócić na nią uwagę.

04.05.14

Druga edycja cyklu DOLNE MIASTO NA ŻYWO

Asia i koty_fot.A.Szynwelska_300px

Na fali popularności zeszłorocznych koncertów Dolnego Miasta na żywo, w sezonie letnim 2014 postanowiliśmy zorganizować kolejną serię wydarzeń muzycznych w przestrzeni Dolnego Miasta, w nietypowych lokalizacjach, na podwórkach, poza murami galerii. W tym roku pierwszy koncert otwierający cykl odbędzie się 17 maja – podczas Międzynarodowej Nocy Muzeów.

Do udziału w projekcie zapraszamy artystów sceny alternatywnej, elektronicznej, awangardowej, których występy wzbudzą zainteresowanie zarówno lokalnych mieszkańców, jak i gości z innych części miasta lub osób odwiedzających Gdańsk w sezonie letnim. Stawiamy przede wszystkim, na młodych, utalentowanych muzyków, którzy zdołali już wykształcić własny, niepowtarzalny styl oraz zdobyć uznanie publiczności i krytyków.

02.05.14

Dzień Otwarty Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

PKM-1_300px

Jeden z projektów Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska – grafika artystki Anny Waligórskiej – została zaprezentowana szerszej publiczności podczas Dnia Otwartego Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, jaki odbył się 1 maja 2014 w sąsiedztwie budowanego przystanku PKM Gdańsk Matarnia.

V edycja konkursu Galerii Zewnętrznej została zrealizowana we współpracy z samorządową spółką Pomorska Kolej Metropolitalna S.A., aby zaspokoić coraz większe społeczne zapotrzebowanie na estetyczne, nowocześnie zaprojektowane obiekty. W efekcie został wyłoniony najciekawszy projekt grafiki ścian osłonowych wiat przystankowych Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, która będzie łączyć Gdańsk-Wrzeszcz z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy oraz Kaszubami.

04.03.14

Rusza rewitalizacja Dolnego Miasta

635212521477154393_300

Z radością informujemy o rozpoczęciu prac rewitalizacyjnych Dolnego Miasta. Elementami artystycznymi wprowadzonymi na stałe do krajobrazu dzielnicy będą dwa dzieła sztuki wybrane w ramach III edycji Konkursu Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska: „Zapach Koloru” autorstwa Carmen Einfinger oraz „Wódz – huśtawka” Fernando Sancheza Castillo. Dolne Miasto już niedługo nabierze blasku!

Prace budowlane ruszyły 24 lutego. Dzielnica przejdzie gruntowną rewitalizację. Dzięki umowie podpisanej przez Miasto Gdańsk przebudowana zostanie infrastruktura podziemna, naprawiona nawierzchnia ulic, zmieni się publiczna przestrzeń przy ul. Dolnej, Kieturakisa, Kurzej, Śluza, Wróblej, a także częściowo przy Toruńskiej, Łąkowej i Radnej. Wyremontowanych zostanie też 31 budynków komunalnych i wspólnotowych.

17.02.14

Spotkanie międzynarodowego zespołu edukacji kulturalnej w Gdańsku

DSC_0306_300px

Od 11 do 13 stycznia w CSW Łaźnia w Gdańsku odbyło się spotkanie specjalistów ds. edukacji z partnerskich instytucji kultury z Rosji i Litwy uczestniczących w międzynarodowym projekcie „Close Stranger”. Podczas pobytu w Gdańsku dzielili się swoją wiedzą z zakresu sztuki w przestrzeni publicznej i doświadczeniami m.in. z realizacji projektów “9000 km” i “The Meetings”.

W trakcie trzydniowych warsztatów uczestnicy brali udział w dyskusjach na temat procesów edukacji kulturalnej i strategii stworzenia jej nowych form odnoszących się do bieżących procesów. Zwiedzali Gdańsk i odwiedzali miejsca kojarzone ze sztuką w przestrzeni publicznej. Odwiedzili w tym celu Dolne Miasto, aby zapoznać się z pracami Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska, a następnego dnia Młode Miasto na terenie stoczni, byłą Kolonię Artystów i pracownię Agaty Nowosielskiej, polskiej artystki biorącej udział w programie rezydencyjnym projektu „Close Stanger”.

19.11.13

Spotkanie z Julią Draganovic i prapremiera publikacji PROBLEMATYCZNA, NIEWYGODNA, NIEJASNA – ROLA SZTUKI W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ

Book cover-sqare_300

W piątek 22 listopada 2013 o godz. 19 zapraszamy serdecznie do CSW Łaźnia na spotkanie z Julią Draganovic, dyrektorką Kunsthalle Osnabruk oraz członkinią międzynarodowego jury Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska, która jest również redaktorką publikacji podsumowującej zeszłoroczne sympozjum Problematyczna, niewygodna, niejasna – rola sztuki w przestrzeni publicznej. Spotkanie będzie miało formę rozmowy z kuratorką CSW Łaźnia i krytyczką sztuki – Kamilą Wielebską.

Kuratorki będą dyskutować o publikacji, ale także o własnych doświadczeniach z realizacji projektów w przestrzeni publicznej, kontrowersjach, jakie wywołują takie działania, oraz o wpływie Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska na wizerunek Dolnego Miasta. Na spotkanie i do wspólnej dyskusji zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane działaniami w przestrzeni publicznej, projektem Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska, mieszkańców dzielnicy Dolne Miasto. Rozmowa będzie tłumaczona na język polski. .

29.10.13

Publikacja towarzysząca konferencji „PROBLEMATYCZNA, NIEWYGODNA, NIEJASNA – ROLA SZTUKI W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ”

_MG_9507

W imieniu Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia Adam Budak i Julia Draganović zaprosili międzynarodowych artystów, krytyków i kuratorów, by wzięli udział w dyskusji Problematyczna, niewygodna, niejasna – rola sztuki w przestrzeni publicznej w Fabryce Batycki w Gdańsku w dniach 23-24 listopada 2012. W tym roku, w rocznicę tego wydarzenia, CSW Łaźnia publikuje książkę stanowiącą podsumowanie sympozjum.

Sztuka w przestrzeni publicznej, czyli, można by rzec – na dzikim terenie. Sztuka niechroniona przez kontekst przestrzeni wystawowej, staje się niewygodna w zasadzie dla wszystkich. Stopień nieprzewidywalności nierzadko przerasta artystów i kuratorów: wszak nie można w pełni kontrolować czynników takich jak pogoda, światło oraz dźwięki otoczenia. A przecież do tego dochodzi jeszcze publiczność i jej reakcje.

18.10.13

Zaprojektuj zestaw mebli miejskich – konkurs Wydziału Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków

lawka in space48910_big

Wydział Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków Urzędu Miejskiego w Gdańsku zaprasza do wzięcia udziału w konkursie na projekt oryginalnych mebli miejskich. Dla niewtajemniczonych – „meble miejskie” to takie obiekty jak: ławki, donice, kosze na odpadki, czy stojaki na rowery ale także drobniejsze elementy miejskich przestrzeni – m.in. parkometr, barierka, osłona drzewa, tablica informacyjna. Konkurs jest jednoetapowy, udział może wziąć w nim każdy, bez względu na wykształcenie. Termin nadsyłania prac do 27 listopada. Poniżej wszystkie detale. Namawiamy!

Organizatorem konkursu jest Gmina Miasta Gdańska, reprezentowana przez Prezydenta Miasta Gdańska.
Przedmiotem konkursu jest opracowanie projektu oryginalnych zestawów współczesnych mebli miejskich, wpisujących się w charakter określonego typu przestrzeni Gdańska.

26.08.13

Karnawał w sierpniu, czyli BNNT na Dolnym Mieście

IMG_5416_300px

Sound bombing zespołu BNNT na Dolnym mieście okazał się bardzo dobrym pomysłem. Świetne przyjęcie grupy przez mieszkańców dzielnicy było dla nas niezwykłym doświadczeniem. Szczególnie jeśli pamiętamy, że zakończona dzień wcześniej i składająca się z dźwiękowej instalacji wystawa jednego z członków duetu, Konrada Smoleńskiego, wzbudzała wśród najbliższych sąsiadów nie zawsze pozytywne emocje…

Podczas gdy do Łaźni tłumnie przybywała galeryjno-muzelana publiczność, aby (w wielu przypadkach ponownie) zobaczyć, usłyszeć i niemal na własnej skórze poczuć S.T.R.H., mieszkańcy położonego tuż obok instytucji budynku, w odpowiedzi na generowane systematycznie o pełnej godzinie kilkuminutowe dźwiękowe „podmuchy” i „wstrząsy”, szykowali jajka i ostrzyli siekiery…

19.08.13

Cud nad Martwą Wisłą. Włóczęgostwa Miejskie w NOWYM PORCIE

Cud nad Martwa Wisla_fot.Agencja Vizualna 010_cr300

Cud nad Martwą Wisłą. Włóczęgostwa Miejskie w Nowym Porcie. W rocznicę obchodu „Cudu nad Wisłą” (15-16 sierpnia) spotkaliśmy się w Nowym Porcie na dwudniowym festiwalu artystycznym poświęconym ogrodnictwu, lokalnej dobrej żywności i spacerowaniu.

Podczas tego wyjątkowego wydarzenia zaprosiliśmy uczestników do wytyczenia własnych ścieżek i zgubienia się „na własne życzenia i własne ryzyko”. Wszyscy przyjęliśmy postawę flanera i dryfując w przestrzeni miejskiej, odkrywaliśmy magię codzienności miasta. W czasie trwania festiwalu staliśmy się „partyzanckimi ogrodnikami” – szukaliśmy jadalnej roślinności, którą jedliśmy i wspólnie gotowaliśmy.

16.08.13

JULIA DRAGANOVIĆ nową dyrektorką Kunsthalle Osnabruck

Julia_inside_300

1 listopada 2013, Julia Draganovic – kuratorka zeszłorocznego sympozjum Galerii Zewnętrznej oraz członkini Jury Międzynarodowego Konkursu Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska – zostanie nową dyrektorką Kunsthalle Osnabruck w Niemczech.

“Kunsthalle Osnabruck jest miejscem o wielkim potencjale dla sztuki współczesnej. Przez ostatnie 20 lat obecny dyrektor, André Lindhorst, odnosił sukcesy w tworzeniu programu wystawienniczego i organizowaniu wystaw. Dzięki temu Kunsthalle Osnabruck zyskało wysoką pozycję wśród najważniejszych i najciekawszych centrów sztuki współczesnej w Niemczech.

12.08.13

Dolne Miasto na Żywo: ENCHANTED HUNTERS

04_300

W letni, ciepły wieczór 9 sierpnia na podwórku CSW Łaźnia, na kolejnym wydarzeniu z cyklu Dolne Miasto na Żywo, szczególnie dopisała publiczność. Stało się to za sprawą pięknej muzyki zespołu Enchanted Hunters. W ich dokonaniach można dosłuchać się elementów dream-popu, dream-folku, americany.

Na pierwszy rzut oka w Enchanted Hunters dominuje w kobiecy pierwiastek: dziewczęcy głos liderki, delikatne tony fletu i cymbałków, rozmarzone jazzujące akordy. Nostalgiczną atmosferę utworów przełamują jednak akcenty psychodeliczne, czy nawiązania do amerykańskiego indie rocka z lat ’90. Ważnym aspektem muzyki Enchanted Hunters są występy na żywo, ciepło przyjmowane przez publiczność zapraszaną do słuchania muzyki w nietypowych miejscach. Ten trójmiejski zespół został założony przez Małgorzatę Penkallę, a w jego skład wchodzą również Magdalena Gajdzica i Patryk Zieliniewicz.

23.07.13

Dolne Miasto na Żywo: THE SHIPYARD

DSC_9132_300px

Za nami drugi koncert z serii Dolne Miasto na Żywo. 19 lipca na podwórku CSW Łaźnia wystąpił gdyński zespół The Shipyard. Grupa świetnie zabrzmiała w otoczeniu dolnomiejskich murów. Koncert przyciągnął zarówno wiernych fanów zespołu, jak i przypadkowych przechodniów oraz sąsiadów CSW Łaźnia. Doskonała atmosfera utrzymywała się także po koncercie, kiedy to publiczność i organizatorzy wydarzenia wspólnie grali w badmintona i piłkę nożną na naszym podwórku.

Koncert The Shipyard był kolejnym udanym wydarzeniem, dzięki któremu udaje nam się stworzyć miejsca sprzyjające spotkaniom społeczności lokalnej oraz „oswoić” osoby z zewnątrz z niezwykłą przestrzenią Dolnego Miasta, zachęcić do częstszego jej odwiedzania i przełamać panujące stereotypy na temat tej dzielnicy jako niebezpiecznej, niedostępnej, nieatrakcyjnej kulturalnie. Ożywiamy tę dzielnicę muzyką na żywo.

14.07.13

Ebola Ape + HERTZSHMERTZ na Dolnym Mieście!

1040214_534038809965946_2098171309_sm

12 lipca odbył się pierwszy koncert z cyklu „Dolne Miasto na Żywo”. Ulewny deszcz i silny wiatr przekonał nas, żeby występ Ebola Ape i Hertzshmertz przenieść do wnętrza CSW Łaźnia, ale jednocześnie odtworzyć w sali koncertowej nastrój piknikowo-relaksacyjno-medytacyjny, a zarazem tajemniczy i mistyczny, z pogranicza obrzędów voodoo.

Zwierzęcy image Eboli i Hertzshmertz, hipnotyzująca, pulsująca muzyka, niezwykłe, wielokanałowe wizualizacje, światło świec, zapach kadzidełek, maszyna do dymu, uczestnicy koncertu leżący na poduchach na ziemi – to wszystko stworzyło niepowtarzalną atmosferę wydarzenia. Nikt z obecnych nie żałował wyprawy na Dolne Miasto w taką pogodę.

27.06.13

Nasz nowy cykl: DOLNE MIASTO NA ŻYWO

dmnz_plakat b3_www

W ramach Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańsk, w sezonie letnim, proponujemy serię wydarzeń muzycznych zrealizowanych w przestrzeni Dolnego Miasta, w nietypowych lokalizacjach, na podwórkach, poza murami galerii. Zapraszamy artystów sceny alternatywnej, elektronicznej, awangardowej, których występy wzbudzą zainteresowanie zarówno lokalnych mieszkańców, jak i gości z innych części miasta lub osób odwiedzających Gdańsk w sezonie letnim.

Chcemy stworzyć miejsca sprzyjające spotkaniom społeczności lokalnej oraz „oswoić” osoby z zewnątrz z tą niezwykłą przestrzenią, zachęcić do częstszego jej odwiedzania i przełamać panujące stereotypy na temat Dolnego Miasta jako niebezpiecznego, niedostępnego, nieatrakcyjnego kulturalnie. Celem projektu jest ożywić tę dzielnicę muzyką na żywo.

06.06.13

Inauguracja I MIÓD NA GŁOGU ROŚNIE Thorstena Goldberga

2013.02.23_08_HoneyUponHawthorn-300px

Instalacja artystyczna I MIÓD NA GŁOGU ROŚNIE powstała w ramach programu Południowy Bałtyk w wyniku realizacji projektu o akronimie WEBSR2 – the Upgrade, w którym uczestniczyli partnerzy z Polski, Niemiec i Szwecji. Celem projektu było stworzenie obiektów artystycznych promujących energetykę wiatrową w trzech miastach: Kalmarze, Rostoku i Gdańsku.

Uroczystość stanowi również okazję do spotkania z artystą Thorstenem Goldbergiem – twórcą instalacji, jak i autorem pracy wyróżnionej w IV edycji Międzynarodowego Konkursu Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska w 2011 roku zatytułowanej Zjawisko. Na ceremonii inauguracyjnej w Parku Nadmorskim im Ronalda Reagana w Gdańsku w czwartek 13 czerwca 2013 będą też obecni reprezentanci partnerów projektu WEBS2 – the Upgrade.

08.05.13

Julia Draganovic i Dominik Lejman gośćmi konferencji ART LINE w Gdańsku

248638020_sm

Julia Draganovic, jurorka Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska oraz Dominik Lejman, autor pracy „Staging Anonymous” będą pelegentami organizowanej w ramach międzynarodowego projektu Art Line konferencji na temat sztuki w przestrzeni publicznej i mediów cyfrowych: Sztuka w przestrzeni publicznej festiwal czy nie?

Dyskusja o roli sztuki w przestrzeni publicznej jest tematem często poruszanym przez trójmiejskie środowiska artystyczne. Z pewnością jednym z powodów intensyfikacji tego dyskursu w ostatnich latach jest fakt pojawiania się coraz większej liczby projektów o charakterze festiwali bardziej lub mniej populistycznych, odbywających się w przestrzeni miejskiej.

18.04.13

Sztuka Cię Szuka – program edukacyjny na sezon wiosna / lato 2013

workshop_sm

SztukaCIĘSzuKa to interdyscyplinarne wydarzenie edukacyjno-artystyczne CSW Łaźnia realizowane w studiu warsztatowym LKW Gallery w tirze na Dolnym Mieście. Zajęcia skupiają się na transformacji tkanki miejskiej przez wprowadzenie cyklu warsztatów „Metamorfozy Miasta” po raz pierwszy w dwóch placówkach Łaźni, na terenie Dolnego Miasta i Nowego Portu.

W ramach projektu odbędą się również „Półkolonie w LKW Gallery” aktywizujące dzieci do zdobywania wiedzy o sztuce i uczestnictwa w kulturze. Projekt angażuje również osoby niewidome, w ramach działania „Zewnątrz Wewnątrz”. Projekt zakłada aktywizację lokalnych społeczności mieszkańców dzielnic Dolnego Miasta i Nowego Portu, zachęcenia ich do współpracy z instytucją Łaźni i pomiędzy nimi, oraz dokonania pozytywnej transformacji na polu edukacyjnym, architektonicznym i społeczno-kulturowym.

27.02.13

Wystawa pokonkursowa oraz wręczenie nagród

Anna Walogórska, fot. K. Miękus

22 lutego w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia została otwarta wystawa prezentująca wyniki V edycji Międzynarodowego Konkursu Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska oraz wręczono nagrody autorom zwycięskich prac: Annie Waligórskiej, Andrei Mastrovito i Hansowi Peterowi Kuhnowi.

V edycja konkursu została zrealizowana we współpracy z samorządową spółką Pomorska Kolej Metropolitalna S.A., która była organizatorem konkursu mającego na celu wyłonienie najciekawszego projektu grafiki ścian osłonowych wiat przystankowych Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, która będzie łączyć Gdańsk-Wrzeszcz z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy oraz Kaszubami.

31.01.13

Wystawa pokonkursowa V edycji konkursu Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska

A.Waligórska_BRETOWO_300px

Już 22 lutego zapraszamy do Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia na wernisaż wystawy pokonkursowej prezentującej zwycięskie prace V edycji Międzynarodowego Konkursu Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska. Wystawa potrwa do 24 marca 2013.

Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska to długofalowy, międzynarodowy projekt Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia mający na celu stworzenie kolekcji trwałych dzieł sztuki w przestrzeni miejskiej. Realizowane dzieła wyłaniane są przez międzynarodowe jury w ramach regularnie ogłaszanych, zamkniętych konkursów. Tym razem Galeria Zewnętrza opuściła granice rewitalizowanej dzielnicy Dolne Miasto i skupiła się na innej części Gdańska.

30.01.13

Publikacja „Sztuka i przestrzeń publiczna” już dostępna!

GZMG_OKLADKA_300px

Zapraszamy do lektury najnowszej publikacji wydanej przez Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia Sztuka i przestrzeń publiczna. Książka jest zapisem i materialnym śladem pierwszego sympozjum Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska, które odbyło się 26 lutego 2011 roku w CSW Łaźnia w Gdańsku.

Sympozjum, zatytułowane Sztuka i przestrzeń publiczna, było pierwszą próbą refleksji nad dotychczasowymi działaniami Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska podejmowanymi na międzynarodową skalę. Udział w wydarzeniu wzięli nie tylko jej członkowie-jurorzy, ale też artyści, konsultanci i sympatycy tego przedsięwzięcia oraz reprezentanci Pomorskiej Kolei Metropolitalnej zapowiadający swoją obecnością piątą edycję konkursu GZMG.

11.01.13

Wesprzyj druk publikacji „Fight Specific Isola”!

ISOLA_mini2

Nowy rok rozpoczynamy od kampanii crowdfundingowej mającej na celu wsparcie druku publikacji “Fight Specific Isola”, nad którą Bert Theis i Mariette Schiltz pracowali przez ostatnie miesiące.

Zachęcamy Państwa do poświęcenia tej inicjatywie odrobiny czasu – i pieniędzy! Jej celem jest dofinansowanie produkcji i dystrybucji książki Berta Theisa – artysty i działacza, który jest też częścią zespołu nagrodzonych artystów Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska. Książka porusza kontrowersyjne kwestie związane z procesami rewitalizacji.

25.11.12

Sympozjum PROBLEMATYCZNA, NIEWYGODNA, NIEJASNA – ROLA SZTUKI W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ

małe sympozjum

Mamy przyjemność poinformować, że nasze sympozjum PROBLEMATYCZNA, NIEWYGODNA, NIEJASNA – ROLA SZTUKI W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ, które odbyło się 23-24 listopada 2012 w industrialnej przestrzeni Fabryki Batycki okazało się sukcesem. CSW Łaźnia miało okazję zaprezentować szerszej, międzynarodowej publiczności efekty realizacji projektu Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska, a zgromadzeni goście mogli wymienić się doświadczeniami oraz podjąć dyskusję mającą na celu wyodrębnienie ról, które artyści, kuratorzy i architekci mogą odgrywać w rewitalizacji i regeneracji przestrzeni publicznej.

Konferencję rozpoczęliśmy od zwiedzania dzielnicy Dolne Miasto i obiektów Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska z jurorami projektu Adamem Budakiem oraz Jackiem Dominiczakiem.

23.11.12

Anna Waligórska zwyciężczynią V edycji konkursu Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska

AnnaWaligorska_DAYLIGHT_sq

Międzynarodowe Jury złożone z kuratorów sztuki współpracujących z Galerią Zewnętrzną Miasta Gdańska uznało projekt gdańskiej artystki Anny Waligórskiej za najlepszy spośród sześciu prac biorących udział w konkursie na na grafikę ścian osłonowych wiat przystankowych Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

W ocenie jurorów sześć nadesłanych przez artystów z Polski, Austrii, Niemiec, Włoch i Luksemburga prac było bardzo różnorodnych i wszystkie spełniały wymagania zapisane w warunkach konkursu.

26.10.11

Próba generalna – Krople bursztynu (Amber Drops) Freda Hatta i Daniela Schlaepfera

Amber Drops-miniatura

26 października 2011 o godz. 16.30 pod wiaduktem przy ul. Szopy odbędzie się próba generalna instalacji świetlnej Krople bursztynu (Amber Drops) autorstwa szwajcarskich artystów Daniela Schlaepfera i Freda Hatta. Amber Drops uzyskały I wyróżnienie w III edycji Międzynarodowego Konkursu „Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska” w 2009 roku za subtelne odniesienie się do znaczenia bursztynu w budowaniu gdańskiej tożsamości oraz za minimalistyczne traktowanie estetyki przestrzeni publicznej.

Amber Drops jest skonstruowane z przezroczystych kamyków wykonanych z masy żywicznej z wbudowanym systemem oświetlenia ledowego. Światło bursztynów jarzy się z różnym natężeniem, jakby w rytmie oddychającego człowieka. W żywicy zatopione są artefakty naszych czasów różnego typu i rozmiaru – takie jak np. telefon komórkowy i inne relikty życia codziennego uwięzione w bursztynie niczym owady.

13.10.11

IV EDYCJA MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU „GALERIA ZEWNĘTRZNA MIASTA GDAŃSKA” – UZASADNIENIE WERDYKTU JURY

bert_theis_f

„Sztuka w przestrzeni publicznej sprawia, że przestrzeń publiczna staje się bardziej interesująca od sztuki”
Robert Filliou

Tegoroczna edycja konkursu stała się ważnym krokiem w rozwoju Galerii Zewnętrznej. Siedem projektów zostało zaprezentowanych przez artystów z całego świata i potwierdziły one wysoki poziom przedsięwzięcia pod względem artystycznym i profesjonalnym. Przez pięć lat realizowania kolejnych dzieł sztuki w różnych częściach Dolnego Miasta w Gdańsku, udało nam się poznać dogłębnie specyfikę tego rejonu. Prace, które dotąd zostały wykonane są dowodem na to, że projekty artystyczne realizowane w przestrzeni publicznej mogą doskonale współgrać z rozwojem urbanistycznym.

18.05.11

ŚCIANKA SOLO

scianka_landsberg3

W związku z sopocko-warszawsko-wrocławskim szpagatem, jaki zafundowali Ściance jej członkowie, rozjechawszy się po kraju, Maciej Cieślak spędza więcej czasu sam na sam z gitarą elektryczną, fuzzem i swoim głosem. W rezultacie powstają kompozycje, które może grać wraz z Arkadiuszem K. i Michałem B., ale niekoniecznie. Ostre granie bez basu i perkusji?

Owszem. Otrzymujemy większą kondensację, bardziej bezpośredni przekaz i dotykamy samego sedna kompozycji. To zamknięta, samowystarczalna formuła, sprawdzona już na kilku koncertach z doskonałym rezultatem. ŚCIANKA SOLO wkrótce zostanie wydana na nośniku audio przez oficynę My Shit In Your Coffe.

20.02.11

SZTUKA I PRZESTRZEŃ PUBLICZNA Pierwsze Sympozjum Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska

fot.Sarah Marsh

W sobotę 26 lutego 2011 roku w odbędzie się Pierwsze Sympozjum Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska. W jego ramach debatować będą członkowie i konsultanci GZMG, artyści zakwalifikowani do czwartej edycji konkursu, oraz zaproszona do dyskusji publiczność.

Pierwsze Sympozjum Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska inicjuje serię profesjonalnych spotkań i debat skupionych na synergiach kreowanych przez spotkania różnych sztuk, publiczności i przestrzeni. Wyzwaniem jest odnalezienie specyficznej drogi ku zaawansowaniu zarówno teorii jak i praktyki sztuki (w) przestrzeni publicznej.

25.02.11

SPOTKANIE UCZESTNIKÓW IV EDYCJI MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU „GALERIA ZEWNĘTRZNA MIASTA GDAŃSKA”

gzmg spotkanie

25 lutego w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” odbyło się spotkanie artystów i architektów biorących udział w IV edycji Międzynarodowego Konkursu „Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska”. Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję zapoznać się z przestrzenią przeznaczoną do rewitalizacji w ramach konkursu, tj. skrzyżowaniem ulic Kamienna Grobla, Dobra i Toruńska (włączając obszar mostu i betonowe bulwary nadrzeczne).

Artyści tworząc swoje projekty będą brać pod uwagę historyczny charakter ulic oraz usytuowanie przestrzeni w punkcie przecięcia tras pieszych prowadzących z miejsc realizacji zwycięskich obiektów I, II i III edycji Konkursu oraz z Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” na średniowieczne fortyfikacje położone na granicy Dolnego Miasta. Ważnym jest, aby działanie artystyczne było „drogowskazem” do „Łaźni” oraz harmonizowało z otoczeniem.

29.10.10

IV EDYCJA MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU GALERIA ZEWNĘTRZNA MIASTA GDAŃSKA

fot_A. Szynwelska

W IV edycji Konkursu przestrzenią przeznaczoną do realizacji projektu jest skrzyżowanie ulic Kamienna Grobla, Dobra i Toruńska (włączając obszar mostu, betonowe bulwary nadrzeczne i przystanek autobusu linii 120).

Przy tworzeniu projektów artyści wezmą pod uwagę historyczny charakter ulic oraz usytuowanie przestrzeni w punkcie przecięcia tras pieszych prowadzących z miejsc realizacji zwycięskich obiektów I, II i III edycji Konkursu oraz z Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” na średniowieczne fortyfikacje położone na granicy Dolnego Miasta. Pożądanym jest, aby działanie artystyczne było „drogowskazem” do „Łaźni” oraz harmonizowało z otoczeniem.

20.06.12

INAUGURACJA KROPLI BURSZTYNU

fot. Tomasz Zerek

W ramach inauguracji Kropli Bursztynu odbędzie się koncert Mikołaja Trzaski i zespołu Remont Pomp działającego przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gdańsku. Koncertowi będzie towarzyszył pokaz wizualizacji wykonanych przez uczniów SP 65 w Gdańsku. Wszystko w przestrzeni instalacji świetlnej „Krople Bursztynu” pod wiaduktem przy ul. Szopy.

Instalacja Krople Bursztynu (Amber Drops) autorstwa Freda Hatta i Danela Schlaepfera jest częścią projektu Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska realizowanego na Dolnym Mieście przez CSW Łaźnia. Pracę tworzą kamienie imitujące bursztyn, wykonane z masy żywicznej z wbudowanym systemem energooszczędnego oświetlenia typu LED. O zmroku, lampki świecą z różnym natężeniem, jakby w rytmie oddychającego człowieka.

07.05.10

INAUGURACJA „NIEWIDZIALNEJ BRAMY” I POCZĄTEK SEZONU WARSZTATOWEGO AUTOART W LKW GALLERY

Front Studio-Invisible Gate+LKW Gallery-fot. władysław banach

Oficjalna inauguracja i włączenie do programu wydarzeń artystycznych realizowanych w ramach „Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska” instalacji „Niewidzialna brama” wg projektu grupy Front Studio z Nowego Jorku. Jest to kolejne dzieło (ale i nie ostatnie), obok studia LKW Gallery, wpisane w przestrzeń wiaduktu przy ul. Szopy.

Praca wyróżniona w I edycji konkursu GZMG, ze względu na udaną próbę zniwelowania podziału między Starym a Dolnym Miastem, stanowi swoiste zniesienie bariery fizycznej, a jednocześnie przez swą formę, jest charakterystyczna materiałowo dla architektury minimalistycznej.

10.05.10

Yen Ha i Michi Yanagishita (Front Studio) ZACIERANIE GRANIC / Wykład

Yen Ha & Michi Yanagashita

Front Studio (założone w 2001 roku) jest znane z umiejętności zacierania różnic pomiędzy sztuką a architekturą. Ma na koncie liczne zwycięstwa w międzynarodowych konkursach, w których rzucało wyzwanie konwencjonalnemu rozumieniu przestrzeni i przedstawiali wizjonerskie pomysły. Front Studio, obecnie pod kierownictwem Yen Ha oraz Michi Yanagishity, ma przemyślane i twórcze podejście do projektowania.

Ich projekt Amerykański Biały Dom zgłoszony do konkursu „White House Redux” został wyróżniony w otwartym głosowaniu internetowym. Projekt przewidywał zaprezentowanie kwestii renowacji Białego Domu na forum publicznym, udzielając amerykańskiej opinii publicznej prawa do decyzji o rezultacie poprzez głosowanie w ramach telewizyjnego reality show.

25.03.10

WYSTAWA ZAPACH KOLORU CARMEN EINFINGER W BROADWAY GALLERY W NOWYM YORKU

carmen

Z przyjemnością informujemy, że od 1 do 15 kwietnia w Broadway Gallery w Nowym Jorku można oglądać wystawę „Zapach koloru” Carmen Einfinger. „Zapach koloru” jest zwycięskim projektem III edycji Międzynarodowego Konkursu „Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska”. Nagrodzoną przez Jury pracę Einfinger charakteryzuje bogata kolorystyka i sensualność projektu, która już niebawem przeistoczy skwer przy ul. Dolnej w oazę zabawy.

„Zapach koloru” zmieni wygląd istniejących obiektów użyteczności publicznej (tj. kiosku i przystanku autobusowego), a centralną część przemieni w magiczny ogród z ławkami, domkami dla ptaków i fontanną. Propozycja Einfinger stanowi wyrazisty i niepowtarzalny komunikat artystyczny, który zmieni przestrzeń skweru w przyjazne dla otoczenia i urocze miejsce spotkań rodzin, zachęcające do odpoczynku i nawiązywania kontaktów.

30.12.09

STAGING ANONYMOUS i NIEWIDZIALNA BRAMA oddane do użytku

invisible_gate

W grudniu 2009 na terenie Dolnego Miasta pojawiły się nowe dzieła sztuki zrealizowane w ramach projektu Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska. Pierwszą z prac oddanych do użytku jest Niewidzialna Brama [Invisible Gate] wg. projektu grupy Front Studio z Nowego Jorku. Jest to kolejne dzieło, obok studia „LKW Gallery” (ale i nie ostatnie) wpisane w przestrzeń wiaduktu przy ul. Szopy.

„Niewidzialna Brama” została wyróżniona w I edycji Międzynarodowego Konkursu Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska w 2005 roku ze względu na udaną próbę zniwelowania podziału między Starym a Dolnym Miastem. Praca Front Studio stanowi swoiste zniesienie bariery fizycznej, a jednocześnie przez swą formę, jest charakterystyczna materiałowo dla architektury minimalistycznej.

22.10.09

WARSZTATY ARCHITEKTONICZNE: MODERNIZM – POMIĘDZY WIELKĄ PŁYTĄ A MINIMALIZMEM

kiss_07

Pięciodniowe warsztaty (19-23.11.2009) dla studentów architektury, urbanistyki i socjologii mają na celu skonfrontowanie polskiego modernizmu lat 60.-80. ze współczesnym modernizmem szwajcarskim. Warsztatom będą towarzyszyć wykłady, m.in. prof. Wiesława Andersa (Politechnika Gdańska), dr Jacka Friedricha ( ASP w Gdańsku, UG), Matthiasa Heinza i Mathiasa Stockera z biura pool Architekten (Zürich), Daniela Kissa z ETH Zürich (Die Eidgenössische Technische Hochschule Zürich).

Zajęcia poprowadzą Piotr Fortuna i Piotr Brzoza – polscy architekci pracujący w wiodących szwajcarskich pracowniach architektonicznych (m.in. Herzog&deMeuron). Pomimo znacznego dystansu przestrzennego i czasowego, współczesne projekty urbanistyczne realizowane w Szwajcarii wykazują silne pokrewieństwo konceptualne i morfologiczne z polskimi osiedlami mieszkaniowymi powstałymi w latach 60.-80.

10.08.09

KONCERT TOWARÓW ZASTĘPCZYCH – DOLNE MIASTO OST

towary

W ciągu niemal trzech lat, jakie minęły od wydania debiutanckich „Cichych Dni” (korporacja ha!art, 2006) znacznie poszerzony został skład zespołu, a co za tym idzie – wykorzystywane instrumentarium. Towary Zastępcze tworzą obecnie: Piotr Czerski (teksty, głos), Sławomir Draczyński (gitara basowa), Borys Kossakowski (instrumenty klawiszowe, saksofon, teksty, głos), Szymon Machnik (wizualizacje), Jarosław Marciszewski (gitara), Michał Piotrowski (teksty, głos) i Jakub Świątek (perkusja).

„Ciche Dni” intensywnie eksploatowały specyficzną, melancholijną, poetycką konwencję; „Dolne Miasto OST” (soundtrack do nieistniejącego filmu, w którym rolę Philipa Marlowe’a gra Bronisław Cieślak) to kolejny krok w zabawie konwencjami: konceptalbum osadzony jest w atmosferze klasycznego, filmowego kryminału noir.

06.07.09

WYNIKI III EDYCJI MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU GALERIA ZEWNĘTRZNA MIASTA GDAŃSKA

carmen einfinger_scent of colour

W dniu 6 lipca w CSW Łaźnia odbyło się posiedzenie jury Międzynarodowego Konkursu „Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska” – celem obrad była ocena prac zgłoszonych do konkursu i wyłonienie zwycięskich projektów. Wszystkie projekty zgłoszone do konkursu charakteryzowały się wysokim światowym poziomem artystycznym, co sprawiło, że wybór najlepszych prac nie był łatwy.

Po długich obradach, żywej dyskusji i wnikliwej analizie przestrzeni przy ul. Dolnej wyznaczonej do tegorocznego konkursu, Jury postanowiło nagrodzić prace, które najpełniej będą łączyć wysoki poziom artystyczny ze specyfiką miejsca, w którym będą miały się one znaleźć.

12.11.08

WERDYKT JURY DRUGIEGO MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU NA DZIEŁO SZTUKI GALERII ZEWNĘTRZNEJ MIASTA GDAŃSKA 2007

Esther Stocker_fot.A.Szynwelska

W opinii jury, nagrodzony główną nagrodą ex equo projekt – Untitled, Esther Stocker – w najbardziej ciekawy i żywy sposób odzwierciedla cele tej edycji Galerii Zewnętrznej: chęć i próbę wypracowania i dokonania pozytywnych zmian w aspekcie estetycznym Dolnego Miasta, skupioną wokół przejścia, które łączy dwie podobne lecz jednak zróżnicowane części dzielnicy, pomiędzy Starym Miastem a ulicą Łąkową, w kierunku CSW Łaźnia.

Przejście podziemne pod Podwalem Przedmiejskim, ulicy o dużym natężeniu ruchu samochodowego, w pobliżu przystanku tramwajowego, jest jedną z najbardziej uczęszczanych arterii komunikacyjnych, w tym również przez mieszkańców. Projekt Esther Stocker – to ogromne publiczne i społeczne malowidło ścienne.

POKONKURSOWA WYSTAWA II EDYCJI GALERIA ZEWNĘTRZNA MIASTA GDAŃSKA

tunel1 side1

Esther Stocker mistrzowsko wypracowuje język zgeometryzowanych znaków i systemów współrzędnych, w ten sposób tworzy kompleksowe narracje, które ulokowane są/balansują na krawędzi racjonalnego i emocjonalnego, abstrakcyjnego i figuratywnego.

Silnie identyfikowane przez te prawie zawsze czarno- szaro- białe twarde wzory współrzędnych, środowiska Stocker to zarówno naładowane psychologicznie, niemal terapeutyczne wnętrza kontemplacji, ale także precyzyjne i dynamiczne studia percepcji. Jako interwencja architektoniczna, bazująca na badaniach naukowych i strategii kamuflażu, jej prace miękko wkraczają i egzystują w konfiguracjach przestrzennych wnosząc delikatną zmianę w rzeczywistość, podważają ustalony porządek i kwestionują zwyczaje percepcyjne.

27.09.08

POSIEDZENIE JURY III EDYCJI MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU GALERIA ZEWNĘTRZNA MIASTA GDAŃSKA

Esther Stocker_Undercover_fot.A.Szynwelska

W dniach 25 – 26 września 2008 w CSW Łaźnia odbyło się posiedzenie jury Międzynarodowego Konkursu „Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska”. Na posiedzeniu, zgodnie z regulaminem konkursu, z dwunastu zgłoszonych artystów i architektów jury dokonało wyboru ośmiu kandydatów.

Każdy z jurorów miał prawo do prezentacji dwóch propozycji. Jurorzy poprzez wielostronność podejścia do twórczości przedstawionych kandydatów ukazali szerokie możliwości dla funkcjonowania sztuki w przestrzeni publicznej. Zaprezentowani artyści posiadają znaczące osiągnięcia w dziedzinie architektury, malarstwa, rzeźby, designu.

23.06.08

GALERIA ZEWNĘTRZNA MIASTA GDAŃSKA – OTWARCIE LKW GALLERY

LKW Gallery_f.A.Szynwelska

We wtorek 24 czerwca o godz. 12.00 otwieramy LKW GALLERY – zwycięski projekt I edycji Międzynarodowego Konkursu Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska. Zapraszamy na uroczystość pod wiaduktem przy ul. Szopy, gdzie już od wtorku dzieci i młodzież Dolnego Miasta będzie mogła spędzać ciekawie czas.

Inauguracja LKW Gallery będzie miała formę festynu dla dzieci i młodzieży połączonego z działaniami artystycznymi i warsztatowymi, zorganizowanymi i poprowadzonymi przez zespół edukacyjny CSW Łaźnia oraz Stowarzyszenie Artystyczne Kultywator 3Miejski.

11.03.07

GALERIA ZEWNĘTRZNA MIASTA GDAŃSKA – II EDYCJA KONKURSU

Staging Anonymous_fot.A.Szynwelska

Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” po raz drugi ogłosiło konkurs na dzieło sztuki w przestrzeni Dolnego Miasta w Gdańsku.Celem projektu jest stworzenie kolekcji dzieł sztuki w przestrzeni miejskiej trwale zmieniających jej charakter. Kolekcja Galerii ma być tworzona przez lata, zaś realizowane dzieła wyłaniane w ramach regularnie ogłaszanych zamkniętych międzynarodowych konkursów.

Projekt ten jest ważnym, a wręcz koniecznym elementem rewitalizacji Dolnego Miasta i wyeliminowania obecnych zagrożeń społecznych – poprzez działania artystyczne.Dzielnica ta obok Nowego Portu została ze względu na istniejące problemy społeczne wytypowana przez Urząd Miasta w Gdańsku do podjęcia dzieła rewitalizacji.

07.11.06

GALERIA ZEWNĘTRZNA MIASTA GDAŃSKA – IDEA PROJEKTU

LKW Gallery

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia jest animatorem nowego projektu artystycznego polegającego na stworzeniu kolekcji trwałych dzieł sztuki w przestrzeni miejskiej. Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska, bo tak zatytułowaliśmy zadanie, stanowić ma impuls do zmiany charakteru dzielnicy, w której jest zlokalizowana nasza instytucja. Kolekcja Galerii będzie tworzona przez lata, zaś realizowane dzieła wyłaniane w ramach regularnie ogłaszanych zamkniętych, międzynarodowych konkursów.

Co proponujemy:
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia proponuje włączenie się w proces transformacji społecznej i architektonicznej Dolnego Miasta poprzez współdziałanie w zakresie wieloletniego planu rewitalizacyjnego. Wymaga to bliskiej współpracy z naukowcami, planistami, architektami a także politykami. Dolne Miasto jest doskonałym miejscem do rozpoczęcia szeroko pojętych działań artystycznych pod hasłem Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska.

01.04.06

MOBILE WEBCAST STUDIO – POLSKA CZĘŚĆ EUROPEJSKIEGO MOBILE STUDIOS

idą do pracy

Mobilne Studia /Mobile Studios/ to projekt obejmujący stworzenie ruchomej platformy dla prezentacji projektów artystycznych i dyskusji nad rolą sztuki oraz kultury we współczesnym organizmie miejskim. W ramach nomadycznej, multimedialnej 8 dniowej prezentacji w 5 miastach Europy Środkowej( Gdańsku, Bratysławie, Budapeszcie, Belgradzie i Sofii ) zainicjowany zostanie proces wymiany kulturowej oraz przeniesienie działań poza obręb elitarnych środowisk galeryjnych.

Jako opozycyjne wobec koncepcji stabilnych, trwałych pod względem statusu i rodzaju programu instytucji kultury Mobilne Studia są same w sobie interwencją w obszar publiczny, w przestrzeń wspólną.

17.07.05

ROZTRZYGNIĘCIE I MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU GALERII ZEWNĘTRZNEJ MIASTA GDAŃSKA

LKW Gallery

Ogłoszono wyniki I Międzynarodowego Konkursu na projekty Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska. Triumfatorami zostali Daniel Milohnic i Lex Rijkers, którzy zgłosili pracę pod tytułem „LKW Gallery”, przedstawiającą zaklinowaną pod mostem ciężarówkę. W dniach 16 – 17 lipca 2005 w siedzibie CSW Łaźnia odbyły się obrady międzynarodowego Jury konkursu na pilotażowy projekt trwałego dzieła sztuki w ramach Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska.

Obrady miały charakter dwuetapowy: w pierwszym etapie nastąpił wybór najlepszych pod względem artystycznym i zgodnych z Regulaminem 3 – 4 prac kwalifikowanych do drugiego etapu. W drugim etapie jury głosowało nad wyborem projektu do realizacji, a więc 1 nagrodą i pozostałymi wyróżnieniami.

ARCHI - WUM

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005